^

Filmy Full HD w polskim iTunes?

Przemysław Marczyński

30 września 2014

FilmywHD itunes
Jest wiele powodów, żeby kupować filmy od Apple. iTunes jest bardzo przyjaznym miejscem do wydawania pieniędzy. Bez zbędnego logowania się kilka razy do różnych kont, nie trzeba podawać numeru karty kredytowej za każdym kliknięciem „Kup”. Szata graficzna sklepu sprzyja nabywaniu nowych tytułów do kolekcji. Nie mniej jest z rosnącą liczbą tytułów iTunes Extra (więcej tutaj), gdzie otrzymujemy po zakupie filmy „wyjęte z pudełek” w wersjach rozszerzonych. Nie mniej miłe jest sięgnięcie po tytuł przed publikacją filmu w zwykłym kanale dystrybucji – Early Release. Na deser wygodne odtwarzanie filmów poprzez Apple TV. Jest pięknie. Bajka!
Każda historyjka ma jednak swoich złych bohaterów, którzy psują ład sielankowej opowieści. W polskim iTunes są tylko (i aż) dwa powody, dla których nie kupuję tam filmów (mam raptem jakieś 4 pozycje). Pierwsza sprawa to brak możliwości przejrzenia zakupionych tytułów. Świetnie jest to rozwiązane z muzyką i książkami. Filmy, nie wiem czemu, nie pozwalają na pobranie ich w normalny sposób. Raz miałem sytuację, że zmieniałem dysk i usunąłem całą bibliotekę iTunes. Muzyka wróciła na swoje miejsce jednak dotarcie do filmów to tworzenie korespondencji ze wsparciem iTunes. Totalna bzdura. Ból całej sytuacji łagodzi fakt, że Niemcy mają ten „super ficzer” od maja tego roku. Jest więc nadzieja…
ITuneskupione
To jednak mały i nic nie znaczący szczegół w zestawieniu z brakiem HD. Wybaczcie… Full HD. Apple jako firma dbająca o jakość swoich produktów nieśmiało serwuje polskim użytkownikom pod szyldem High Definition jedynie połowę tej jakości – w rozdzielczości 720p. Nasi zachodni sąsiedzi praktycznie przy każdej pozycji mogą odtwarzać filmy w 1080p. Takim traktowaniem klienta Apple nie skorzysta z mojej karty kredytowej. Ktoś musi zadzwonić do Cupertino i opowiedzieć im, że nad Wisłą mamy już szybkie łącza i jesteśmy w stanie pobrać film o wadze 5GB. Nie muszą tak misternie dbać o naszą… sam nie wiem jak to nazwać – „zadowolenie”?
A jednak czuję zmiany. Jedna jaskółeczka wiosny nie czyni ale kto wie, może uczyni ją mój iPhone? Gdy wchodzę poprzez iPhone’a do sklepu z filmami i wybieram… powiedzmy – Pewnego razu w Ameryce – co widzę? Full HD! Tak mili Państwo. Ta radosna wiadomość nie dotyczy tylko tego tytułu. Pełną Wysoką Rozdzielczość – 1080p – znajdziemy między innymi w Godzilli, Noe czy The Other Woman.
Itunesiospl
Radość kończy się jednak dość szybko po odwiedzeniu iTunes na komputerze. Tam wciąż jedyną opcją jest 720p. Czy zatem jest to kwestia odświeżenia zawartości sklepu czy błąd w iTunes na iOS?
ITunesPL
Mam nadzieję, że wkrótce dorównamy innym krajom i za tą samą cenę będziemy mogli kupować filmy bez „okrojonej” jakości. Czego Państwu i sobie życzę.
PS. Dobra. Wkurza mnie też fakt, że przecież nie biedniejsi od nas Niemcy mają fajne filmy (w 1080p) za 6Euro #płaczę
ITunes
ITunespolska

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. szczottie

  Przemku… Co prawda korzystam z UK iTunes Store, ale czy zmieniłeś w opcjach iTunes żeby ściągało 1080p?

  • pemmax

   Dzięki;-) Problem w tym, że w polskim sklepie nie ma wersji filmów w 1080p.

 2. Sławek

  jako naiwny użytkownik kupiłem dwa filmy, skasowałem przy okazji robienia porządków jak potrzebowałem trochę wolnej przestrzenie… a później przekonałem się, że dla Polski nie ma póki co opcji, aby „przechowywać” zakupione filmy w chmurze… nigdy więcej.

 3. Robert Basałaj

  Jeszcze jedna niedogodność – w ATV jest opcja tylko zakupu a na Macu możesz kupić i wypożyczyć . Brak synchronizacji konta w Maca, Ipada, ATV.