^

Czas na zmiany w interfejsie systemów operacyjnych

Przemysław Marczyński

2 września 2014


To już najwyższy czas. Tak pokrótce można spuentować najnowszy patent Apple o numerze US 8,826,181 B2. Od 1983 roku, gdy firma wyprodukowało swoją pierwszą myszkę niewiele się zmieniło w obsłudze komputera. Klikamy na ikonki, przesuwamy okna dusząc klawisz gryzonia… doskonale to znamy. Wkrótce możemy spodziewać się zmiany, która odmieni używanie komputerów.

Nowym centrum nawigacji ma być okrągłe menu, które zastąpi menu podręczne wywoływane obecnie klikaniem lewym przyciskiem myszy. Na okrągłym menu będziemy mieli dostęp do opcji. Aby wybrać jedną z nich wystarczy ruch myszki w odpowiednim kierunku. Co ciekawe w dokumencie pojawia się mowa o wskaźniku – rysiku, z którym menu miałoby również współpracować. Stwierdzenie jest o tyle interesujące, że Apple od zawsze odrzucało tego typu rozwiązania jako nienaturalne i propagowało nawigację przy pomocy palców. Dziś jednak może się to zmienić co w konsekwencji przełoży się na nowy produkt od Apple w (niedalekiej?) przyszłości.
Pomysł nie jest wcale nowy. W swoich programach możemy go spotkać chociażby w SketchBooku na iOS od Autodesk’a. Tam sprawuje się wyśmienicie – sprawdźcie na darmowym SketchBook Express dla iPad’a.

Jeśli Apple ma zamiar tak rewolucjonizować interfejs użytkownika to w mojej ocenie jest to dobry kierunek. Jestem pewien, że zmiany w OS X przełożą się również na iOS. Platformie mobilnej z pewnością przyda się kilka świeżych pomysłów odnośnie obsługi tabletów i telefonów z coraz to większym ekranem. Do wykorzystania jest chociażby funkcja wrażliwości menu na nacisk palca, która na chwilę obecną jest traktowana po macoszemu a mogłaby w odpowiednio przygotowanym środowisku wesprzeć nas w pracy z iOS. Idą zmiany. Szykujmy się zatem na zmianę naszych przyzwyczajeń, bo to chyba zawsze jest największy problem przy „rewolucjach”.
Odnośnik do patentu Apple – klik

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Behinder

    Nie nie i jeszcze raz nie 🙂

  2. MikeJay

    Pomysł pojawia się również w pro oprogramowaniu Autodesku (AutoCAD), czy również w Galaxy Note pod piórkiem S-Pen… 😉