^

Jest wolne miejsce do zagospodarowania

Przemysław Marczyński

16 sierpnia 2014


Wiem, że to nie jest prosta robota. Blogowanie wymaga dużo samodyscypliny. Do tego trzeba mieć sporo niedoróbek pod sufitem bo pisanie o Apple w naszym kraju to prawdziwa walka. Nie możesz liczyć na wsparcie Apple. Nie możesz liczyć na duże audytorium. Nie sądzę, żebyś przynajmniej na początku mógł też zarobić na pisaniu o jabłkach. Czas i determinacja przyniosą z czasem wszystko czego Ci trzeba. Myślę, że nie musi być to strasznie długi dystans bo obserwując polskie środowisko Apple konkurencji praktycznie brak. Jest zatem przestrzeń do zagospodarowania i myślę, że warto spróbować swoich sił jeśli drzeme w Tobie choć mała nutka pismaczego zapału.
Swojego czasu na Mój Mac stworzyłem pod stronę Linkownia. Gdy dziś tam zaglądam z listy stron, które jeszcze działają pozostało dosłownie kilka. Od dawna nikt też nie dopisywał swojej witryny. Muszę wreszcie się zebrać i posprzątać to miejsce. Wówczas zostanie dosłownie kilka linków pod które warto zaglądać. To daje wyobrażenie z czym systematycznie piszący autorzy się borykają i jak szybko ich zapał gaśnie. Już dawno nikt do mnie nie pisał w podobnej sprawie ale miałem kiedyś serię zachęt do współpracy. Zazwyczaj autorzy prowadzili swoje witryny przez miesiąc i chcieli wymieniać się linkami. Doświadczenie nauczyło mnie dystansu. Z tego co kojarzę chyba żadna strona nie przetrwała próby czasu. I znów… brakło determinacji. Jeśli macie zatem jakieś ciekawe odnośniki do Makowych blogów zostawcie je w komentarzu.

Przyznaję się, że nie wiele czytam rodzimych blogów. Powód jest banalny – brak czasu. Jednak wśród wymierających witryn jest kilka ciekawych miejsc do których powinniście zajrzeć kiedy temat Apple jest Wam bliski.
Blogi na MyApple.pl (www.myapple.pl) – MyApple to zarówno forum, serwis z informacjami jak i upragnione blogi. Skupionych jest tu kilku autorów zatem i treści jest dość sporo.
Makowe ABC (www.makoweabc.pl) – autorem strony jest Wojtek Pietrusiewicz z iMagazine. Znajdziecie w tym miejscu krótkie informacje ze świata Apple ale także autorskie teksty. Dla amatorów fotografii będą również miłe niespodzianki.
AntyApps (antyapps.pl/tag/ios/) – jest częścią dużego serwisu technologicznego AntyWeb. Może to najmniej blogowe miejsce ze wszystkich, jednak dużo informacji o programach dla iOS przewija się przez łamy tego miejsca.
Mac Wyznawca (www.macwyznawca.pl/mac/) – to prawdziwy dinozaur w świecie polskich Maków 😉 Jaromir Kopp to jeden z pierwszych fanów Apple w naszym kraju. Chociaż blog ostatnio przycichł to warto go obserwować bo jak autor coś napisze, to z klasą i co ważne z dużym doświadczeniem.
Apple User (www.apple-user.pl) – to miejsce na mapie rodzimych witryn o Apple pokazuje, że młodzi ludzie mogą się zebrać, potrafią się porozumieć i chce im się pisać. Sporo informacji zarówno o oprogramowaniu, sprzęcie.
Applesauce (http://www.applesauce.pl) – porady i recenzje stanowią trzon tej witryny. Bez pośpiechu za newsami Kuba Baran i Marek Telecki robią swoje. Warto czasem zajrzeć i zobaczyć jak można ułatwić sobie życie z Makami.
MacMoc (www.macmoc.pl) – zastanawiałem się czy podawać ten odnośnik bo ostatnio mocy brak. Jednak warto rozejrzeć się po wpisach bo czyta się stronę zgrabnie i czuć autorski pazur. Autora nie zdradzę bo nie wiem czy sam chce być ujawniony (ubogo w sekcji „O mnie”).
Jak sami widzicie jest sporo wolnego miejsca na ławce – Makowy Bloger. Wiem, że w modzie jest łączyć siły, tworzyć serwisy czy portale technologiczne. Kusi duża widownia, grosik w portfelu i sława. Pamiętajcie jednak, że od czegoś trzeba zacząć, a blog jest najłatwiejszym sprawdzianem naszego pisarskiego zacięcia. Jeśli chodzi Wam po głowie treść jaką chcielibyście przekazać w świat nie myślcie, że inni robią to lepiej. Uruchomcie WordPressa, Tumblra czy inny serwis na którym możecie publikować swoje teksty. A nóż się uda…
 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. Morgh

  Rzeczywiście coś się zmieniło. I coś się penie skończyło.
  Kiedy przesiadałem się na sprzęt Apple 6 lat temu, miałem wrażenie że polskie „środowisko applowe” nosi w sobie gen pozytywnego snobizmu, ekskluzywności. Pisanie o Apple było deklaracją. Jako czytelnik czułem się częścią pewnej ideowej wspólnoty (Mac vs PC).
  Dziś nie ma już tego Apple. iPhone sprawił, że stali się marką dla mas. Nawet w Polsce ich produkty „weszły pod strzechy”. W tym czasie Apple przestało też już wzniecać rewolucje. Skupiło się skutecznym, ale niespektakularnym doskonaleniu. W końcu odszedł lider zmian. Charyzmatyczny i polaryzujący. Zniknął gdzieś ten element wtajemniczenia, magii. I pewnie dlatego polskie środowisko applowe rozmywa się, blaknie.
  Następny ruch należy do Apple. Next Big Thing może znowu zaprząc ręce do pisania.

 2. ♕ Kamil Lesiak 

  Fajne zestawienie stron dla użytkowników Mac’a. Z mojej strony mogę dodać tylko, że warto dodać również podobne zestawienie dla platformy iOS. Sam prowadzę taką stronę (http://www.iOSWorld.pl).

 3. Jacek

  jest jeszcze http://www.apropospiatku.com/, wcześniejsze wpisy na fabryka pikseli. Czasami irytuje, ale można tam znaleźć sporo smakowitych wątków.

 4. Behinder

  Kiedyś pisałem na jednej ze stron, które wymieniłeś no ale cóż…ludziom nie zależy na ambitnych tekstach czy też recenzjach aplikacji, oni chcą czytać kolejne plotki o iPhonie 6 calowym…i to wszystko sprawia że odechciewa się tworzyć.

 5. Lokinpl

  powstrzymywałem się, ale właśnie pękłem 🙂
  moja forma odreagowania:
  http://www.cyferki.waw.pl
  nikt jej nie odwiedza 😐

 6. Daniel Cisek

  O Apple w języku polskim jest sporo informacji, przez 10 lat to w Polsce zmieniło się za sprawą: wprowadzenia iPhone i iPada, bardziej spopularyzował się Mac. Stąd też dużo się mówi o Apple. Ja informacje głównie czepię z Twittera gdzie applowa Polska scena się zadomowila, tez z RSSa ale są to w zasadzie te same źrodła stron;) Ciekawe informacje o Apple są trochę rozsiane w rożnych miejscach internetu polskiego, listę ciekawych stron mógłbym podać długą 😉

 7. Guest

  Recenzje najlepszych aplikacji dostępnych na iOS’a. http://www.iosworld.pl