^

Educativo – kursy programowania w iOS

Przemysław Marczyński

10 sierpnia 2014

Eductivologo

Pozwólcie, że zorganizuję Wam ostatnie dni wakacji. Jeśli zastanawiacie się zatem co zrobić ze swoim wolnym czasem, a wszystkie wyjazdy już za Wami proponuję zainwestować w swoją przyszłość i spędzić go na nauce programowania środowiska iOS. Piszę o Apple już kilka lat, a w Polsce programistów tworzących ciekawe aplikacje dla iPhone’a/iPad’a mógłbym wymienić z pamięci (która jest dobra ale krótka). Z zazdrością patrzyłem na tagach Macworld na programistów z Ukrainy, którzy budują aplikacje znane na całym świecie. Tak, z zazdrością, że u nas jeszcze moda na tworzenie dla systemu mobilnego Apple kuleje. W sumie chyba nie powinno mnie to dziwić, bo brakuje zaplecza dydaktycznego w naszym pięknym języku. Lukę tą stara się wypełnić serwis Educativo, który obok różnych kursów programowania posiada również te, które interesują nas najbardziej – dla iOS.

Uczymy się programowania

W serwisie szkoleniowym Educativo znajdziemy dwa kursy programowania: iOS od podstaw oraz iOS dla zaawansowanych. Każdy z nich to 11 godzin materiału. Kursy podzielone są na rozdział do których mamy łatwy dostęp z prawej strony menu. Dzięki „drzewu lekcji” możemy błyskawicznie przechodzić pomiędzy wykładami.

Skitch

Zasadniczą częścią kursu są prezentacje które obok slajdów uzupełniane są komentarzem nauczyciela. W każdej chwili możemy zatrzymać odtwarzanie slajdów, a także mamy możliwość przyspieszyć prowadzoną lekcję. Dla takiego laika jak ja bardzo cenne są screencasty (nagrania ekranu komputera) pokazujące obsługę programu Xcode oraz metodykę tworzenia kodu programów. Tutaj możemy klik za klikiem śledzić powstawanie kodu programów. Obok całkiem skrupulatnie przygotowanego szkolenia (zaczynamy od prawdziwych podstaw) to właśnie wideo z programowania było tu dla mnie bardzo cenne w ramach nauki.

Skitch

Do każdej lekcji możemy tworzyć swoje notatki. Jest również miejsce na zadanie pytania opiekunowi szkolenia. Czas odpowiedzi na moje pytania to jeden dzień – całkiem przyjemnie. Bardzo przyjemnym ukłonem w kierunku kursantów jest możliwość pobrania całej lekcji i zapisania jej na dysku. W przypadku gdy chcemy się uczyć w podróży, gdzie internet mobilny szwankuje to pomaga rozwiązać problemy z dostępem do materiałów szkoleniowych. W każdej lekcji znajdziemy również sekcję załączników. Świetnie, że pomyślano o tej funkcji, aczkolwiek nie wykorzystano w pełni jej funkcjonalności. Znajdziemy tu zawsze plik prezentacji, a brakło mi chociażby w lekcji „Pierwsza aplikacja” kodu źródłowego dla tworzonego programu.

Testujemy swoją wiedzę

Postępy w nauce sprawdzimy dzięki testom przygotowanym do każdej lekcji. Ich poziom trudności jest odzwierciedleniem punktów jakie uzyskamy odpowiadając na pytania. Mamy więc zwykły test wyboru ale nie brakło również konieczności stworzenia kodu. Do wszystkich wyników naszych zmagań mamy wgląd poprzez moduł Postęp szkolenia. To tu będziemy mogli sprawdzić ile punktów uzyskaliśmy w odpowiednich lekcjach kursu.

Skitch

Serwis Educativo przed zakupem daje możliwość skorzystania z próbnej lekcji, abyśmy sami mogli określić czy sposób przekazywania wiedzy jest nam przyjazny. Ceny kursów na iOS przedstawiają się następująco: dla początkujących – 129,00 zł zaś użytkownicy zaawansowani będą musieli zapłacić 149,00. Warto także wspomnieć, że w Educativo znajdziemy kursy dla Androida, Windows Phone i Linux’a.

Skitch

Zachęcam Was do spróbowania swoich sił w nauce programowania iOS. Sprawdźcie darmowy dostęp – może zarazicie się programowaniem na mobilną platformę Apple. Miło byłoby zobaczyć sukcesy naszych rodzimych twórców nie tylko na platformę Windowsa, bo to, że mamy zdolnych programistów nie trzeba nikogo przekonywać. Z drugiej strony cieszy fakt, że serwisy pokroju Educativo dostrzegają platformę Apple i wkładają środki i wysiłek w stworzenie kursów dla iOS. Mam nadzieję, że to jest oznaką przychylniejszego spojrzenia młodych programistów na to środowisko. 

Wygraj dostęp do kursów iOS

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w tworzeniu oprogramowania dla iOS to będę miał dla jednej osoby specjalny kod uprawniający do 2-tygdniowego dostępu do szkoleń. Wystarczy, że w komentarzu zostawicie mi krótką notkę dlaczego warto kodować na platformę Apple z tagiem #konkurs, a ja wylosuję w niedzielę 17.08 zwycięzcę.

Dobrego kodowania!

Witryna Educativo – http://educativo.pl

Kod rabatowy na kursy iOS
Dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z oferty Educativo mam kod rabatowy na kursy iOS. Na hasło MojMac_30 do końca sierpnia możecie nabyć taniej dostęp do zasobów serwisu szkoleniowego.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (14)
L

14 komentarzy

 1. Michał Grajber

  #konkurs najbardziej perspektywiczna platforma mobilna dla biznesu.

 2. iBart

  #konkurs – dlatego, że na iOS wszystko działa, i jest systemem szybkim, stabilinym i innowacyjnym.

 3. Artek J

  #konkurs Ponieważ tylko platforma iOS daje możliwości rozwoju w pracy z urządzeniami mobilnymi.

 4. Bartek

  #konkurs nie znam się na kodowaniu, ale wydaje mi się, że na iOS jest trochę łatwiej – mocno zawężona lista urządzeń z określoną specyfikacją, tylko dwie (jeszcze 🙂 rozdzielczości (dla iphone i ipad) – w takim środowisku chyba łatwiej się odnaleźć i później aktualizować projekty. No iOS jest zamkniętym, ale spójnym systemem – to (chyba) pomaga przy kodowaniu..

 5. korbek

  #konkurs Ponieważ iOS mimo złożonej struktury jest niebywale przyjazne w obsłudze, a dzięki stałemu rozwojowi spełnia rosnące potrzeby użytkowników. Rozbudowana współpraca wielu aplikacji znacząco wpływa na zwiększenie produktywności oraz zaoszczędzenie czasu, który możemy poświęcić na rozrywkę nieporównywalną z innymi platformami.

 6. Karol

  #konkurs Bo można zarobić. W AppStorze nie ma piractwa jak w Androidzie, a i też użytkownicy są skłonni zapłacić więcej (i częściej?) za aplikacje, które są porządnie napisane.

 7. Robert Lange

  #konkurs bo fajnie jest napisać program, który nosisz sobie w kieszeni 🙂

 8. Michał Kierzkowski

  #konkurs Technologia od zawsze była moją pasją. Od kiedy miałem tylko dostęp do internetu przeglądałem wszelkie portale technologiczne i ogólnie kręciłem się w tym temacie 😀 Bardzo chciałbym nauczyć się programować. Idę do liceum i swoją przyszłość wiążę z informatyką. Niestety lekcje informatyki w Gimnazjum poza zaznajomieniem mnie z podstawami HTML nie za bardzo mnie czegoś nauczyły. Ponieważ mam jeszcze 3 tygodnie wakacji, chciałbym spożytkować ten czas na coś bardziej produktywnego niź oglądanie śmiesznych filmików na YouTube, więc taki kurs bardzo by mi się przydał. Mam nadzieję, że dam radę, bo jeśli chodzi o Objective-C czy Swift jestem kompletnie zielony, ale jestem dobrej myśli 🙂

 9. Patrycjusz Szubryt

  #konkurs warto bo to przyszlosc 🙂 a tak dokladniej klepanie w html5/css3 i potem tworzenie pseudo natywnych appek nie zda egzaminu i jest swoistym kredytem technologicznym 🙂

 10. Daniel Cisek

  #konkurs warto programowac aby np stworzyć dostosowane aplikacje do naszych potrzeb, poznać i nauczyć się podstaw programowania, powodów jest tyle ile różnych można stworzyć aplikacji

 11. Seweryn

  #konkurs Życie jest łatwe. Życie to Apple. Dlatego warto poznać i programować dla iOS. Aby życie było łatwiejsze. Life is easy. Life is Apple.

 12. paweljonca

  …żebym mógł sam kodować swoje pomysły #konkurs

 13. pemmax

  Gratuluję zwycięzcy – @danielcisek:disqus. Jutro postaram się dostarczyć kod do kursów. Będzie on wysłany na adres e-mail z komentarza.

 14. pemmax

  Dla wszystkich, którzy chcieliby kupić kursy iOS w Educativo mam kod rabatowy na -30% – MojMac_30