^

SynoLocker – ucz się na błędach innych

Przemysław Marczyński

7 sierpnia 2014

Wirus

Jeśli myślisz, że jesteś bezpieczny w sieci… Ehhhh, wybacz. Przecież Ty wiesz, że nikt nie jest bezpieczny gdy po skrętce sączą się dane. Co więcej obok bezpieczeństwa jesteśmy ciągle monitorowani, a Google systematycznie sprawdza naszą pocztę. To również wiesz. Mimo to gubi nas rutyna. Gdy pokazuje się informacja o aktualizacji wtyczki do WordPress’a – klikam „Pomiń”. Kiedy przeglądarka chce zamieścić nową wersję na komputerze wybieram – „Przypomnij później”. Rutyna i oswajanie internetu wytrąca naszą czujność, a to zły objaw. A złe nawyki trzeba natychmiast zmienić.

O tym fakcie przekonali się boleśnie użytkownicy serwerów NAS firmy Synology. Niektórzy mogli poznać oprogramowanie  SynoLocker, które bez ich wiedzy szyfrowało dane. Niestety odzyskanie „zabezpieczonych” plików to koszt około 1200 złotych.  Cały proceder zorganizowali hackerzy włamując się na urządzenia wpięte do internetu. Problem wykorzystywanej przez nich  „dziury” został załatany w grudniu zeszłego roku. To szmat czasu i jak widać przez wiele osób zlekceważony komunikatami o nowej wersji DiskStation Manager’a wreszcie się zemścił.

Musimy nabrać nowych przyzwyczajeń, jeśli mamy bezpiecznie funkcjonować w sieci. Wychodząc z domu zamykamy drzwi. Kiedy parkujemy auto natychmiast włączamy alarm. Kiedy wchodzimy do sieci…

Dziś ofiarą hackerów padli użytkownicy Synology. Jest o tym głośno i dobrze. Niech ta informacja, że komputery, serwery i wszystkie urządzenia wpięte w sieć są podatne atakom, a konsekwencją może być utrata danych. Włączmy w sobie automatyzm po pierwsze robienia kopii zapasowych i drugie, wcale nie mniej ważne aktualizacji oprogramowania. Pozwoli nam to przetrwać w dżungli zwanej internetem.

Jeśli jesteś użytkownikiem serwerów Synology tak jak ja, wykonaj następujące czynności, aby być pewnym, że zapisane dane w NASie są bezpieczne:

Synology DiskStation  DiskStation213j

– odłącz serwer od sieci
– udaj się na stronę Centrum pobierania znajdź tam swój serwer
– pobierz najnowszą wersję firmware’u
– uruchom serwer (ale bez wpinania go do sieci)
– możesz wpiąć kabel ethernetowy bezpośrednio do komputera na który pobrałeś aktualizację oprogramowania
– zainstaluj najnowszą aktualizację – Panel sterowania / Aktualizacja i przywracanie / Ręczna aktualizacja DSM i wskazujemy nasz pobrany plik z rozszerzeniem .pat
– możesz również w tym miejscu wybrać aktualizację automatyczną, która zostanie pobrana z sieci 

Witryna Synology – http://www.synology.com/pl-pl/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy