^

Jak zainstalować OS X 10.10 Yosemite i nie płakać

Przemysław Marczyński

6 sierpnia 2014

Skitch

Powiem Ci to prosto w twarz. Jeśli zainstalowałeś najnowszą wersję OS X Yosemite na poprzedniej wersji systemu to jesteś %^#%^%$ Może się też zdarzyć, że na swoim dysku nie masz nic cennego ale w bajki trudno mi uwierzyć. Usprawiedliwia cię tylko jedno – ciekawość. Nikt o zdrowych zmysłach nie instaluje testowej wersji systemu operacyjnego na swoim narzędzi pracy. To tak, jakbyś wsiadł do samochodu i pędził autostradą bez hamulców. Jasne, że jest duża szansa na dojechanie do celu, pamiętaj tylko, że musisz zatrzymać się na bramce żeby zapłacić^^ Wersja beta to niekompletny kod, niekompatybilne aplikacje – tu może wszystko się zawalić i nie masz prawa marudzić, że straciłeś swoje dane.

Jest proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy, że podepniesz zewnętrzny nośnik danych i zainstalujesz na nim testową wersję systemu. W każdej chwili będziesz mógł ją uruchomić i nie będzie to w żaden sposób kolidować z normalną pracą na OS X 10.9.

Zdobądź OS X 10.10

Jeśli chcesz zobaczyć OS X Yosemite przed premierą musisz zapisać się do betatestów. Wystarczy wejść na https://appleseed.apple.com/sp/betaprogram/ i wypełnić formularz. Program ograniczony jest do miliona osób. Miejsca powinno starczyć dla każdego bo nie wszyscy użytkownicy Maków są samobójcami 😉 Aby pobrać plik instalacyjny wejdźcie na podstronę Get Yosemite (https://appleseed.apple.com/sp/betaprogram/redemption) i przewiń do podpunktu trzeciego. Zaznaczcie ptaszkiem „I have read…”. Wówczas pojawi się plik do pobrania luk kod do wykorzystania w App Store (podajecie go w sklepie z programami na OS X po kliknięciu Redeem – po prawej stronie)

Osxbeta

Przygotuj nośnik

Obraz systemu zajmuje ponad 5GB. Pamięć masową przygotujcie sobie przynajmniej 20GB. Im większy, tym lepszy. Jeśli wykopiecie już jakiś dysk musimy go odpowiednio sformatować (pamiętajcie, że wszystkie dane na dysku zostaną skasowane). Tą część pracy wykona za Was program Narzędzia dyskowe (nie szukajcie go w folderze Programy – użyjcie wyszukiwarki Spotlight, będzie szybciej). Zaznaczcie dysk i z menu zakładek wskażcie Partycje.

Osxformat1

Poniżej znajdziecie przycisk Opcje… To tutaj wybieracie sposób w jaki dysk zostanie sformatowany. Naszym celem jest Tablica partycji GUID.

Osxformat2

Akceptujemy i klikamy Zastosuj. Od tej chwili nasz dysk jest gotowy na przyjęcie nowego systemu operacyjnego.

Instalacja

To najłatwiejsza z czynności jaką mamy wykonać. W katalogu Programy znajdujemy plik o nazwie Install OS X Yosemite Beta.

Osx1010instaler

Po zaakceptowaniu licencji instalator zapyta nas na jakim dysku chcemy zainstalować system. Klikamy Pokaż wszystkie dyski i wskazujemy nasz przygotowany napęd. Jeśli nie będzie on widoczny na liście odłączcie go od komputera i ponownie podłączcie.

Skitch

Od tej chwili nowy system będzie instalował się na zewnętrznym nośniku bez ingerowania w obecnie używanego OS X’a.

Screenshot 4

Osx1010 1 2

Gdy już masz nowy system

Jeśli wykonałeś wszystko zgodnie z pleceniami instalatora, możesz cieszyć się nowym systemem operacyjnym. Gdy poklikasz, popodziwiasz, zajrzysz w każdy kąt i poznasz irytujące błędy systemu możesz zatęsknić za swoim starym dobrym systemem. Możesz do niego wrócić na dwa sposoby. Pierwszy to wybór dysku startującego system. W Preferencjach systemu klikamy Dysk startowy i wskazujemy napęd na którym mamy stary system.

Dysk startowy

Inny sposób to przy ponownym uruchomieniu komputera gdy usłyszymy dźwięk rozruchu dusimy klawisz Option (Alt). Zobaczymy wówczas dyski z z jakich możemy uruchomić komputer.

Bawcie się dobrze. Nowy OS X 10.10 Yosemite warto zobaczyć nawet w pełnej błędów wersji beta.

Osx1010yosemite

Więcej o systemie OS X 10.10 – https://www.apple.com/pl/osx/preview/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (11)
L

11 komentarzy

 1. Paolo

  Czy ktoś podbije, że to działa i nie uwaliło systemu? 😉

 2. Krzysztof Walkow

  „Jeśli zainstalowałeś najnowszą wersję OS X Yosemite na poprzedniej wersji systemu to jesteś %^#%^%$” Nieco Przemku przesadzasz. Ile bet zainstalowanych na starszym systemie uwaliło Ci system? Ja instaluje od 3 edycji bety i w większości wszystko mi działa. System z pena to dobry pomysł ale po co obrażać od razu tych co wolą ryzyko? Nigdy nie zdarzyło Ci się sikać pod wiatr?

  • pemmax

   Ale Krzysiu dlaczego tak tragicznie rozszyfrowujesz mój skrót myślowy. Pod ciągiem znaków ukryte jest: nieodpowiedzialny.
   PS. Pod wiatr sikam tylko w basenie.

   • Krzysztof Walkow

    Ok. Gdybyś kiedyś wybierał się na urlop do Darłowa i chciał popływać w którymś z basenów to mnie poinformuj, proszę. Zrobię sobie przerwę w pływaniu 🙂

    • pemmax

     Dam znać. Jestem pewien, że się do mnie przyłączysz 😉

 3. Krzysztof Walkow

  Od trzech edycji poprzednich systemów OS X.

 4. stanek

  Zainstalowałem. Używałem przez 2 tygodnie i byłem zachwycony. Potem chciałem wypróbować szyfrowanie dysku. I od tego czasu widzę tylko tablicę: wybierz użytkownika. Nie działa nic.

  • Wojtek

   Właśnie ma podobną sytuacje. Zaistalowałem system poczym uruchomiłem szyfrowanie danych. Po dwóch dniach komputer przestał działać.

 5. Ariel Tryka

  Witam serdecznie,
  mam problem z instalacją tego systemu, wyskakują mi błędy.
  Podgląd w załączniku,

 6. Marian

  System jest ok, ale chcę wyłączyć System Ochrony Integralności ( SIP ) ale nie mogę 🙁