^

Netflix wchodzi do Europy

Netflixweuropie

Idą dobre czasy. Może nie będzie to w tym roku. Kto wie, rok lub dwa? Pierwszy krok został jednak zrobiony. Netflix wkracza do Europy. Taka informacja pojawiła się na oficjalnym Twitterze serwisu. Netflix jest usługą pozwalającą przy stosunkowo niskiej cenie oglądać filmy i seriale bez konieczności podpisywania dodatkowych umów z operatorami telewizji. Jest to idealne rozwiązanie dla człowieka mojego pokroju, który nie slęczy przed szklanym ekranem ale lubi obejrzeć dobry film. W zasięgu usługi mają pojawić się Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Belgia i Luksemburg. Nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy Netflix oraz ile będzie kosztował. Miesięczny abonament w USA to 8,99 dolarów. Jest również opcja bez możliwości oglądania filmów w HD za 7,99 dolarów.

Nie wiem czy Netflix będzie lekiem na całe zło. Jednak w dobie gdy każdy z nas ma dostęp do internetu tworzenie sztucznych barier w dostępie do filmów wydaje się nie mieć najmniejszego sensu. Co nas powstrzymuje przed kliknięciem w link Torrenta? Internet jest idealnym narzędziem do serwowania materiałów wideo. Wygoda korzystania z takich rozwiązań na tabletach, komputerach czy ekranach TV podpiętych do internetu to również argument dla wielu użytkowników do wykupienia subskrypcji. Nie wiem jak bardzo jestem „statystyczny” jednak wydaje mi się, że zaczynamy żyć coraz szybciej i to zawartość wideo ma się dostosować do nas, a nie my zasiadać przed telewizorem gdy o 20:00 zaczyna się serial. Warto również wspomnieć, że brak konkurencji powoduje stagnację. Nikt nikogo nie musi prześcigać w ofertach. Nie trzeba się wysilać. Najlepiej to chyba widać wśród naszych operatorów telewizji. Ja już im podziękowałem, a usługi takie jak właśnie Netflix mogą skutecznie namieszać na rynku rozrywki. Mocno na to liczę.

Z utęsknieniem wypatruję Netflixa w Polsce. Mam Apple TV wpięte do TV, które tylko czeka, aż będzie mogło wyświetlić kolejny sezon House of Cards. Obym nie czekał zbyt długo…

Witryna serwisu Netflix – https://www.netflix.com/global

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

  • Monk

   Bo są gówniane.

  • Maciej Czechowski

   No właśnie „nędzne” i stąd taki niski procent przychodów,od płacących użytkowników.
   Skorzystałem z Ipli za 39,99 zł na 3 miesiące.
   Jakość to raczej dvd,a czasem i gorzej to wygląda.Do tego brak jest wyboru oryginalnej ścieżki dźwiękowej z napisami,bo od razu narzuca się odbiorcy film z lektorem.
   To nie jest tak,że ludzie nie chcą płacić,tylko,że oczekują pewnego poziomu jakości i możliwości wyboru.

   • frantz

    Nie zgadzam się z tak postawioną tezą. Podam przykład z muzycznego podwórka. Usług streamujących muzykę mamy w Polsce kilka więc jest w czym wybierać. Skupmy się na największym. Jaki jest stosunek ilości kont premium do free? Szacuje się że około 25% na świecie to konta premium http://pieniadze.gazeta.pl/Gospodarka/1,124930,16010757,My_sluchamy__a_Spotify_sie_chwali.html. Pozwolę sobie na małą aproksymacje. W Polsce, strzelam ten procent wynosi jakieś 10 – 15% choć mamy jedną z tańszych usług na świecie http://mts.io/projects/spotify-pricing/. Niestety, moim zdaniem ludzie nie chcą płacić za treści w internecie. Oczekują że twórcy żyją jedynie miłością i tlenem 😉

 1. Marucins

  Jak już ma to wejść to chciałbym mieć możliwość wyboru oglądania filmu z lektorem lub napisami.

 2. maxpayne

  Witam. Troche dziwna sprawa z tym Netflixem, poniewaz mieszkam w Szwecji i tu Netflix dostepny jest oficjalnie juz od dluzszego czasu (rok, moze dwa). W PS3 czy kazdym nowym TV kupowanym bardzo czesto jest „promocja” typu „3 lub 6 miesiecy gratis Netflix”itp… https://www.netflix.com/?locale=sv-SE

  • pemmax

   Masz rację. Tytuł przestrzeliłem bo Netflix faktycznie jest dostępny już w kilku krajach Europy. Jednak fakt, że usługa wkracza do nowych krajów Europy może świadczyć o tym, że dotrze i do Polski.