^

mBazaar – bazar z jabłkami… cyfrowymi

Przemysław Marczyński

27 listopada 2013

Mbazaar
Gdzie szukacie sprzętu komputerowego? Porównujecie ceny, czatujecie na okazje? Ja standardowo ruszam na Allegro lub do porównywarek cenowych. Od dziś jednak do tego zestawu dochodzi kolejna witryna, która skupia się tylko i wyłącznie na sprzęcie Apple. Właśnie znalazłem w skrzynce blogowej e-mail od Jana Brynczaka, który zaprosił mnie do wypróbowania serwisu www.mBazaar.pl. Zapowiada się ciekawe miejsce gdzie będzie można sprzedać i kupić Jabłkową elektronikę. Autorzy serwisu mBazaar zapewniają, że błyskawicznie otrzymamy wycenę naszego komputera lub urządzenia z iOS. Wystarczy podać numer seryjny, odpowiedzieć na pytania odnośnie stanu technicznego i jeśli zaakceptujemy kwotę sprzedaży wysyłamy na ich koszt sprzęt do magazynu. Co warto odnotować ta operacja nic nas nie kosztuje. Wkrótce ma ruszyć obok skupu komputerów możliwość kupna sprzętu. Jak zapewniają właściciele strony wszystkie procesy płatnicze za elektronikę są bezpieczne dla klientów. W informacji prasowej znalazłem również wzmiankę o współpracy firmy z Policją, co ma zapewnić legalne pochodzenie sprzętu.
Temat mnie zaciekawił na tyle, że postanowiłem podpytać Pana Jana Brynczaka (współwłaściciela mBazaar) o kilka trapiących mnie tematów związanych z serwisem.
Przemek Marczyński: Skąd pomysł na stworzenie bazaru ze sprzętem Apple?
Jan Brynczak:  Jakiś czas temu wraz z grupą znajomych zdiagnozowaliśmy taką potrzebę i niszę na rynku. Dziwnym wydawał się fakt, że do tej pory nikt nie zadbał o zapewnienie możliwości bezpiecznego i szybkiego obrotu używanymi sprzętami Apple. Z jednej strony marzeniem każdego fana marki jest „być na bieżąco” i posiadać każdą nowość niebawem po premierze, z drugiej jednak niewiele osób stać na wydawanie kroci na takie „zbytki” co pół roku. Zapewne też autoryzowani dystrybutorzy Apple niechętnie ujrzą taką formę „konkurencji” na rynku. Stworzenie bezpiecznego i w pełni sformalizowanego rynku wtórnego Apple to nasze marzenie, które przyświecało powstawaniu tego serwisu!
PM: Co wyróżnia mBazaar na tle innych serwisów aukcyjnych?
JB: mBazaar wyróżnia to, że nie jesteśmy serwisem aukcyjnym! Szanujemy każdego klienta i zachęcamy do wypróbowania od lat sprawdzonych alternatyw w postaci serwisów aukcyjnych, o ile czują się tam bezpiecznie i są gotowi czekać aż ich produkt znajdzie nabywcę. Do tego trzeba pamiętać, że od każdej transakcji klient i tak zapłaci jeszcze prowizję, co pomniejszy jego spodziewany przychód na koniec dnia. U nas klient dostaję pierwszą propozycję cenową, i o ile serwis zweryfikuje produkt pozytywnie i potwierdzi wszelkie deklaracje klienta odnośnie stanu urządzenia – w przeciągu zalewie kilku dni klient otrzyma na konto dokładnie taką sumę, jaką proponowaliśmy od samego początku! Dodajmy do tego, że wysyłka do nas jest zawsze darmowa – klient otrzymuje z góry opłacony list przewozowy i jedyne co musi zrobić to umówić się z kurierem na odbiór sprzętu!
mbazaar PM: Dziś można już sprzedać u Was komputer i iPada/iPhone’a. Kiedy poszerzycie ofertę możliwość kupowania?
JB: Najprawdopodobniej w ciągu miesiąca, na tę chwilę koncentrujemy się na skupie i budowaniu stanów magazynowych, aby zapewnić klientom jak najszerszy wybór w dniu otwarcia sklepu. Kluczem dla nas będzie pozyskanie jak największej liczby sprzętów w jak najkrótszym czasie, stąd też zapraszamy do współpracy również firmy – jesteśmy w stanie realizować również hurtowe transakcje zakupu.
PM: Dlaczego podczas skupowania komputerów muszę podać numer komputera?
JB: Numer seryjny urządzenia pozwala naszemu autorskiemu silnikowi na generowanie wycen bazując na modelu, roczniku i konfiguracji urządzenia – z takiego nr seryjnego jesteśmy w stanie wyczytać wszelkie istotne dla nas informacje a następnie, klient odpowiadając na kilka prostych pytań dotyczących stanu urządzenia, doprecyzowuje indywidualnie przygotowaną dla niego wycenę.
PM: Czy korzystanie z Waszego serwisu jest bezpieczne?
JB: Bezpieczeństwo to wyróżnik, na którym staramy się budować nasz serwis i zaufanie naszych klientów. Oprócz czysto technicznych aspektów bezpieczeństwa związanych z samym serwisem, współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi partnerami oraz z organami ścigania. Jeśli jakieś urządzenie oferowane przez nasz serwis okazałoby się niepewnego pochodzenia – gwarantujemy klientom automatyczną wymianę na inne porównywalne urządzenie. Dodatkowo sprzedając sprzęty nam, a nie na portalu aukcyjnym klient ma gwarancję współpracy z legalnym i zarejestrowanym podmiotem (do zweryfikowania przez takie strony jak np. KRS), ma pewność otrzymania przelewu w terminie i pełnego kontaktu oraz wsparcia podczas całego procesu.
PM: Jaki jest klucz wyceny sprzętu? Ile przykładowo by kosztował pierwszy iPad 16GB gdybym chciał Wam go sprzedać?
JB:Zachęcam do wypróbowania samemu – wycena zawsze jest darmowa i do niczego nie zobowiązuje: http://mbazaar.pl/sprzedaj/ . Generalnie zasada oczywiście jest taka, że im starsze urządzenie tym niższa jego wartość, dodatkowy wpływ na wycenę ma ogólny stan wizualny, obecność wszelkich oryginalnych akcesoriów oraz opakowania jak i widoczne uszkodzenia. Z zasady nie kupujemy też urządzeń starszych niż 4-5 lat, ponieważ bardzo ciężko byłoby znaleźć nam później nabywców na nie.

 
PM: A jakie koszty będą nam towarzyszyć podczas sprzedaży?
JB: Nasz Klient podczas procesu sprzedaży swojego urządzenia nie ponosi dosłownie żadnych kosztów! Wycena jest darmowa, a wysyłka kurierem do serwisu, w którym sprzęt zostanie poddany dogłębnej weryfikacji, na nasz koszt. Pozostaje tylko czekać na potwierdzenie pozytywnej weryfikacji urządzenia i przelew trafia wprost na konto!Podczas dalszej odsprzedaży urządzenia nasza firma musi ponieść wszelkie koszty stałe związane z bieżącym działaniem firmy i hostingiem serwisu. Dodatkowo ponosimy koszt dogłębnej weryfikacji, przywracana do stanu pierwotnego i w razie potrzeby serwisowania/ naprawy danego urządzenia, po to, by nasi klienci mieli pewność, że urządzenia kupione u nas zawsze będą w możliwie najlepszym stanie, oraz zawsze w pełni zgodne z opisem i dokumentacją fotograficzną widniejącymi przy danej ofercie!
Mbazzar apple
Brakowało mi takiego miejsca w sieci. mBazaar to serwis, w którym mogę sprzedać swojego Maka i kupić nowsze urządzenie lub komputer o lepszych parametrach. Sam ostatnio poszukuję Maka Pro, zatem autorzy mBazaar idealnie wstrzelili się w moje plany zakupowe.  Czy strona zadomowi się wśród Makowej społeczności? Jestem ciekaw pierwszych wycen sprzętu. To będzie kluczem do sukcesu serwisu bo sam pomysł w mojej ocenie to strzał w dziesiątkę.
Witryna mBazaar – http://mbazaar.pl/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. Krzysztof Walkow

  tekst sponsorowany?

  • pemmax

   Tak. Wreszcie.

 2. marsjaninzmarsa

  Za dużo wykrzykników… 😛

  • pemmax

   Nie cenzurowalem. A można było 🙂

 3. Abishai

  Mac Pro 2 x 2,26 GHz Quad-Core Intel Xeon
  32Gb RAM + 256Gb SSD
  Stan idealny – a wycena

  • pemmax

   A ile za niego chcesz? Ja szukam. Odezwiesz sie do mnie?

   • Abiszai

    Niestety – nie sprzedaję.
    Podałem tylko przykład wyceny.

  • Krzysztof Walkow

   To normalne. Firma działa na zasadzie komisu. Kupią tanio (jak kogoś przydusi i sprzeda zgodnie z wyceną) i będą chcieli drogo sprzedać zarabiając.
   Zawsze można wystawić na Alle albo innym serwisie aukcyjnym. Założenie konta nie jest trudne.
   Nie wróżę sukcesu. Komputery z jabłkiem są jeszcze ciągle mało popularne, żeby wtórny obrót nimi w PL się opłacał.

 4. Marcin Sulerczyk

  No nie jest zły ten mbazaar – ale wyceny są bardzo niskie. Ale czego się dziwić, jest to zwykły komis – kupują tanio, sprzedają drogo.
  Ogólnie sam szukałem jakiś czas alternatywy. olx, gumtree i tego typu ogłoszenia są fajne, ale niestety mocno komercyjne i bez zbytniego nacisku na filtrację i łatwość wyszukiwania odpowiedniego sprzętu. Jeżeli chodzi o sprzedaż i kupno online sprzętu firmy Apple to mogę polecić serwis ogłoszenioszy http://www.mbazar.pl który sprawnie funkcjonuję, jest bez rejestracji i bez kosztów – co główne argument na rzecz mbazaar Pana Przemysława dewaluuję.