^

Gum Max Duo – potężna ładowarka do iUrządzeń

Przemysław Marczyński

5 sierpnia 2013

gummaxduo_justmobile-1

Z iPhonem jest jeden, duży problem – bateria. Po pierwsze znika w zastraszającym tempie jeśli używamy telefonu jako terminala internetowego lub konsoli. Po drugie nie da się jej wyjąć z telefonu, żeby podmienić na drugie ogniwo, które moglibyśmy mieć naładowane w plecaku. Ostatnie doświadczenia podróży dobitnie wskazują, że iPhone nie wytrzymuje stawianych mu obowiązków jako „zabijacza czasu”. Zawsze z niecierpliwością wypatruję gniazdka czy to na lotnisku, na sali konferencyjnej lub w poczekalni. Dziś jednak problem braku mocy w telefonie (i iPadzie) przestaje mnie dotykać. To za sprawą zewnętrznej baterii od firmy Just Mobile o nazwie – Gum Max Duo.

gummaxduo_justmobile-9

Nazwa mówi wszystko

Konstrukcję baterii najlepiej oddaje nazwa nadana przez producenta. Gum Max Duo to akumulator o rozmiarach 8.3 x 11 x 2.6 cm o dość dużej wadze – 273 g. Baterię wyposażono w trzy złącza: jedno do uzupełnienia jej mocy i dwa do ładowania iPhone’a (1A) oraz iPad’a (2,4A). Rozmiar przekłada się na pojemność jaka może być zgromadzona w aluminiowej konstrukcji – 11200 mAh.

gummaxduo_justmobile-3

gummaxduo_justmobile-2

Na górze obudowy znajdują się didy sygnalizujące status przechowywanej energii. W pudełku znajdziemy również kabel służący do zasilania baterii oraz gumową osłonę, która zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem mechanicznym.

gummaxduo_justmobile-10

gummaxduo_justmobile-11

Max mocy

Wielu z nas zapewne miało możliwość korzystania z zewnętrznych baterii. Osobiście w rozmaitych sytuacjach ratowały mi skórę. Jednak Gum Max Duo to prawdziwy kolos w porównaniu do urządzeń tego typu z jakimi miałem do tej pory kontakt. Dlatego byłem bardzo ciekaw co potrafi ta bateria. Wyniki jakie poniżej przedstawię dotyczą pierwszych tygodni użytkowania urządzenia. Wszystkie testy odbywały się w przedziale 2-5 ładowania baterii. Proszę zatem brać to pod uwagę ten fakt, bo nie wiem czy po „dotarciu” akumulatora wyniki nie będą ciut lepsze.

gummaxduo_justmobile-14

Nie zmienia się jedna rzecz, z Gum Max’em w torbie mamy spokojną głowę jeśli chodzi o życie naszych iUrządzeń. Podczas testu rozładowywałem telefon do stanu całkowitego rozładowania – aparat się wyłączał. Bateria wytrzymała na 4 ładowania iPhone’a 4S. Byłem zaskoczony szybkością z jaką telefon wyświetlił status baterii równy 100%. Było to zaledwie 2 godziny od startu ładowania. Wynik był o 30 minut lepszy, gdy liczyłem czas ładowania iPhone’a z 1% baterii. Gum Max Duo ma również złącze o wyższym natężeniu proądu pozwalającym ładować iPada. I tak iPad 3 (Retina), model 64GB/3G został naładowany do 47% od całkowitego rozładowania (tablet wyłączony). Czas jaki bateria musiała poświęcić na dostarczenie energii wyniósł 3 godziny. Warto też wspomnieć o ładowaniu samej baterii. Tutaj od całkowitego wyczerpania mocy do zapalenia się ostatniej diody sygnalizującej pełne naładowanie akumulatora należy liczyć około 7 godzin.

gummaxduo_justmobile-12

gummaxduo_justmobile-4

Praca w terenie

Czas w jakim Gum Max Duo ładuje iPhone’a to zaledwie 2 godziny. Co równie ważne, ta bateria pozwala na ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie (może to być również iPhone + iPad). Wynik 4 ładowań telefonu wystarczy do przetrzymania dnia nawet przy bardzo mocnym eksploatowaniu aparatu. Umieszczając zatem baterię Just Mobile w zestawie podróżnym o zasilanie nie będziemy musieli się martwić. Sprawność baterii od Just Mobile będziemy mogli ocenić po ilości palących się diod na górnej części obudowy.

gummaxduo_justmobile-13

W zestawie z baterią jest dołączona elastyczna ochrona. Gumowy pokrowiec w kolorze czarnym z perspektywy czasu uważam za doskonały dodatek do urządzeń, które zazwyczaj leży w plecaku z innymi przedmiotami (często metalowymi – kable, pamięć USB, przejściówki). Chociaż sama bateria wykonana jest z aluminium co powinno być pewnym gwarantem wytrzymałości, to jednak gumowy pancerz jest tutaj dodatkowym gwarantem chroniącym przed zarysowaniami, a nawet cięższym doświadczeniem usterki mechanicznej. Jeśli chcielibyście odziać baterię w inny kolor, to w cenie 12,95E można nabyć gumowe etui w kolorach: czerwony, niebieski i żółty.

Gdy szykujesz się do wyjazdu liczysz każdy kilogram. W plecaku nie ma miejsca na zbędną masę, które podczas targów czy konferencji będziesz dźwigał na plecach. Musisz być mobilny. I tutaj Gum Max Duo ma swoje gabaryty. Niby 272 g. to nie dużo, a jednak poczujemy go biorąc w dłoń, a również w plecaku będzie potrafił wypełnić sobą jedną kieszeń. Nie jest to próba wytknięcia jakiejś ułomności sprzętu bo każdy wie, że dużo mocy potrzebuje dużej baterii. Jednak warto wziąć pod uwagę co ma dla nas większe znaczenie – mobilność czy możliwość wielokrotnego ładowania urządzeń.

gummaxduo_justmobile-5

gummaxduo_justmobile-6

Do minusów zaliczyłbym natomiast oznaczenie Amperów na portach, które zlewa się z obudową co w moim przypadku przekładało się na wtykanie zasilania iPad’a do gniazda przeznaczonego dla iPhone’a. Nie wiem również dlaczego nie można było zastosować najbardziej popularnego złącza mini-USB do ładowania, które to kable tarzają mi się pod i na biurku. W moich zbiorach nie mam niestety kabla, który pasowałby do tego gniazda i zawsze muszę korzystać z oryginału dostarczonego z baterią. A już raz miałem przypadek, że kabelek został w domu, a ja baterię na wpół naładowaną zabrałem ze sobą w drogę.

Kończąc

Doskonale pamiętam jak podczas wyjazdu na Macworld walczyliśmy o każdą możliwość podpięcia telefonów do gniazdka. Tylko Krystian miał ze sobą dwie baterie zewnętrzne i rozdzielał moc w miarę możliwości, a kolejka była spora – 3 telefony do naładowania. Wówczas stwierdziłem, że trzeba zawsze mieć ze sobą jakiś dodatkowe źródło mocy. I tak (w sumie przypadkowo) wpadł mi w ręce Gum Max Duo, który już od kilku tygodni nie opuszcza plecaka. Jeśli poszukujecie wydajnej baterii o naprawdę dużej pojemności to produkt firmy Just Mobile będzie dla Was świetną odpowiedzią. Świetnie przygotowana bateria do pracy w terenie dzięki gumowej osłonie i szybkim ładowania urządzeń (nawet dwóch jednocześnie).

gummaxduo_justmobile-15

Ocena Mój Mac – 5/6

Witryna beteri Gum Max Duo – http://www.just-mobile.eu/iphone/gum-max-duo.html

Cena 119,95E + koszt transportu

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Karol

  Przepłaciłeś. Za 119,90zł kupiłem chińczyka o pojemności 11200mAh. Jest mniejszy i lżejszy. Prądu starcza na 6 doładowań, które trwa 1.5h dla iPhone 5. Też ma dwa wyjścia USB (1A i 2A) i wejście microUSB do ładowania. W pudełku jest pierdyliard przejściówek. Całość jest z plastiku – nic nie skrzypi. Nie zauważyłem żadnych anomalii. To moje najlepiej wydane pieniądze.

  • Kaspijczyk

   Możesz podać nazwę, namiar na to cudeńko?

    • Kaspijczyk

     Dziękuję, co prawda już nie mają ale znalazłem wiele podobnych. Wykreowaliście potrzebę;)