^

Dałem się złapać na prima aprilis

Przemysław Marczyński

4 kwietnia 2013

I16
Nie wiem jak Wy, ale ja 1. kwietnia wolę nie uruchamiać internetu. Poziom żartów jest rozmaity od niedoszłych ślubów po zamykanie witryn. W sieci zasadniczo panuje przesyt informacyjny, a dowcipy prima aprilisowe wcale nie ułatwiają pracy moim filtrom „badziwenych treści”. Natrafiłem na informację, która całkowicie wytrąciła moją czujność z równowagi i pociągnęła za sobą krótką historię w stylu prasa-dystrybutor-ja idiota. A podziękowania za chwilę zadumy nad sobą ślę do firmy Rode (http://www.rodemic.com/).
Początek historii sięga jeszcze wyjazdu na Macworld. Nie wiem czy opowiadałem Wam jedną (i jedyną – koledzy potwierdzą^^) nieprzyjemną historię jaka przydarzyła mi się w San Francisco. Otóż po dwóch godzinach chodzenia wśród wystawców i nagrywania materiałów okazało się, że wszystko szlag trafił. Podpinam dyktafon do komputera, a tam cisza. Michał (www.mactutorial.pl) może wam opowiedzieć mój wyraz twarzy i ogólny stan, a nie był on najlepszy (biłem głową w stół? serio?). Po tej akcji rozpocząłem poszukiwania rejestratora dźwięku. Dlatego jedną z firm, której witrynę odwiedzałem systematycznie była firma Rode. Mają fantastyczny sprzęt. Mocno dumałem nad zakupem czegoś do iPhone’a, ale ostatecznie poratował mnie Michał Kasperczak (http://www.tyfloswiat.pl/) i wkrótce będę mógł profesjonalnie nagrywać wywiady – dziękuję. Ale wracając… przeglądam witrynę Rode i widzę nowy mikrofon i16. Pełny wyczes. Nagrywa na 16 kanałach. Podniecenie sięga zenitu. Tego sprzętu nikt nie miał, nikt nie widział, nikt… Kupić to może nie kupię, ale napiszę o nim, bo to ciekawostka na miarę światową i jeszcze dalej. Jak widzicie, czujność ustąpiła szukaniu sensacji. Nie zwracając uwagi na datę piszę do PR’u Rode. Nikt nie odpowiedział. Mają pewnie masę podobnych zapytań o notkę prasową – trudno się mówi. Spróbuję na naszym podwórku.
I16 2
Przeczesawszy sieć natrafiam na dystrybutora tego sprzętu w Polsce – http://audiostacja.pl/. Na mocnym gazie piszę do nich z prośbą o pomoc w zdobyciu zdjęć i parametrów urządzenia. Szybko przychodzi odpowiedź, ale zawiera niestety informację prasową o innym sprzęcie – iXY (http://www.rodemic.com/mics/ixy). Uwierzcie mi, w tej jednej chwili poczułem dumę, pychę i na dodatek obudziła się we mnie nutka mentora. W głowie tętniła myśl – „Tak to jest z polskimi dystrybutorami. Zawsze z tyłu”. Z tą myślą, kieruję patetyczny (nie wiem, może nawet drwiący) e-mail zwrotny do pana Konrada Majchrowskiego z Audiostacji, że ten sprzęt to ja znam. Mi chodzi o nowość, świeżynkę, jeszcze cieplutki model i16. Czułem przewagę i to uczucie, że bloger z kilkuletnim stażem wie lepiej, a sprzedawcy niech się uczą kunsztu dociekliwego poszukiwania informacji. Ten stan, w którym utrzymywałem się ponad ziemią zgasł po krótkiej wiadomości:

„Nieśmiało chciałem zauważyć, że i 16 jest tylko żartem prima aprilisowym:-)”

I16 3
Nie wiem czy kiedykolwiek poczułem się tak mały, prosty i zbity z tropu. Wielki bloger, człowiek oświecony technologicznie, bystry i zdawać się mogło inteligentny – padł. Przez ten cały czas wierzyłem, że i16 to prawda. Pomimo swojego topornego wyglądu, nieporęczności i abstrakcyjnych rozmiarów byłem na 200% pewny, że jest już w magazynach firmy Rode. Brawo mili Państwo produkujący mikrofony, zrobiliście mi niezłego psikusa. Co ważniejsze, przytarliście mi nos. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Nigdy przedtem taka sztuczka nikomu się nie udała. Za rok, 1. kwietnia nie włączam komputera. Obiecuję 😉
I16 4
Ciekaw jestem, czy Wy daliście się podobnie jak ja złapać na jakiś żart prima aprilisowy?;-)
Więcej o mitycznym Rode i16 przeczytacie tutaj – klik

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Jacek Sklepowicz

  Brawo za odwagę! Jestem jednak przekonany że nie jesteś jedynym który dał się wkręcić w prima aprilis. Choć niektóre żarty w internecie bywają brutalne, jak ten o zamknięciu Youtube.

 2. pzfx

  jednakowoż dystrybutor mógłby popracować nad znajomością języka polskiego, tak NIEŚMIAŁO (pisane razem) zauważę

  • pemmax

   Mój błąd. Już poprawiam.

 3. MarioFraszczak

  Pisałem już że to kandydat na artykuł roku ? Dawaj go na Myapple

  • pemmax

   A co? Jakiś plebiscyt jest na MA?:-)