^

IRIScan Anywhere 3 – skaner mobilny

Przemysław Marczyński

19 marca 2013

Iriscan 1

Już dawno nie miałem okazji używania tak ciekawego urządzenia. Co interesującego jest w skanerze? W zasadzie nie robi on nic nadzwyczajnego – przenosi papier analogowy do postaci cyfrowej. Faktycznie wielka rzecz powiecie. I tu Was zaskoczę. Ten sprzęt nie jest od takim sobie urządzeniem. IRIScan Anywhere 3 to mobilny skaner, który dzięki swojej konstrukcji możecie bez większych problemów włożyć do plecaka i używać w swoim mobilnym biurze.

Iriscan 2

Budowa

To co widzicie, to nie aluminium. Całkiem ładnie wygląda musicie przyznać. Po wzięciu skanera do ręki wiesz, że masz przed sobą konstrukcję z plastiku. Co jednak należy oddać producentowi, bardzo solidnie wykonano ten sprzęt. Porty w skanerze to dość osobliwy wątek w budowie urządzenia. Dzięki dołączonemu kablowi mini-USB  zgrywać zdjęcia z aparatu i… ładować akumulator. Tak, tak, skaner posiada własne zasilanie, które starczy mu na zeskanowanie stu kartek. Tak podaje producent, a moja cierpliwość skończyła się na jakichś 50 przepuszczanych kartkach przez ten sprzęt. IRIS Anywhere 3 ma również wbudowane 512MB wewnętrznej pamięci. Do skanera będziemy mogli podłączyć pendrive’a i kartę SD. Po co? Będziecie musieli przeskoczyć do sekcji Praca. Rozmiary tego skanera (27cm x 4cm waga 0,4 kg.) pozwalają bez większych przeszkód włożyć go do plecaka lub torby.

Iriscan 4

Wyposażenie

Jeszcze przed opisem samej pracy z urządzeniem, warto zatrzymać się nad tym co znajdziemy w pudełku. A powiem Wam, jest w czym przebierać. Pierwszy prezent to aplikacja do rozpoznawania tekstu – Rediris Pro 14. O niej powinien pojawić się osobny tekst, bo aplikacja warta jest bliższego poznania. Co ważne w tej chwili – program obsługuje język polski, tworzy PDFy, które można przeszukiwać (również przez Spotlight’a), a na koniec wyślemy nasze pliki jednym kliknięciem na Dropbox’a, Evernote czy Google Docks.

Readiris

Kolejny produkt firmy IRIS jaki dołączono do skanera to Cardiris 4 do skanowania wizytówek. Całość natomiast posypano lukrem o nazwie roczna subskrypcja Evernote Premium. Nie uwierzycie jak mi tym prezentem IRIScan Anywhere 3 przypadł do gusty. Bagatela 45 dolarów zostało w kieszeni, a ja mam świetne narzędzie do przechowywania informacji w chmurze w cenie skanera. Duży, olbrzymi plus 😉

Iriscan 10

Praca

Skaner mobilny? Pomyślałem w pierwszej chwili, że ma być przenośny. I starczy. Tutaj jednak IRIS poszedł znacznie dalej i zaoferował nam skanowanie… bez kabli. Włączam skaner, wkładam kartkę i… już.

Iriscan 7

Skaner ma wbudowane 512MB pamięci gdzie zapisuje przetworzone dokumenty. Możemy zapisywać bez konieczności podłączania go do jakiegokolwiek innego sprzętu. Zapomnijcie o sterownikach. Jak przenieść obrazy kartek do komputera? Wystarczy podpiąć go kablem USB i zgrać zdjęcia jak ze zwykłego pendrive’a. Co więcej. Mogę do skanera podpiąć kartę SD lub pamięć USB i skanowany obraz zostanie zapisany na jednym z tych nośników.

Iriscan 9

Skaner potrafi zapisywać obraz w dwóch rozdzielczościach (600 dpi oraz 300 dpi). Ma ona również wpływ na szybkość skanowania 35 sekund / 10 sekund. Do zmiany rozdzielczości wystarczy wcisnąć przycisk Włączania skanera (jego wciśnięcie i przytrzymanie wyłącza urządzenie). Wówczas dioda zmieni kolor z zielonego (300 dpi) na pomarańczowy i pozwoli skanować w wyższej rozdzielczości. Jakość w zupełności wystarczająca do zapisu dokumentów, jednak zapomnijcie o wykorzystaniu go do przenoszenia naszych ulubionych zdjęć do postaci. Parametry techniczne urządzenia są zbyt niskie i dają bardzo mały manewr do dalszej obróbki fotografii.

Iriscan obraz

Kolejnym ograniczeniem jest możliwość skanowania pojedynczych kartek. W zestawie nie otrzymamy podajnika. Nie ma również możliwości skanowania książek. IRIScan Anywhere 3 działa na zasadzie „niszczarki”. Wkładamy pojedynczy arkusz, który jest przeciągany przez układ rejestrujący urządzenia. IRIS jednak nie ukrywa, że przeznaczeniem Anywhere 3 jest archiwizacja dokumentów i do tych czynności sprawdza się doskonale.

Kończąc

Mobilność to bez wątpienia duże atut tego urządzenia. Rozmiar, waga, wbudowana bateria. IRIScan Anywhere 3 ma wszystko co przenośne urządzenie tego typu mieć powinno. Trudno jednak przejść obok wyposażenia jakie firma IRIS umieściła w pudełku. Znajdziemy w nim świetny program do rozpoznawania tekstu (z obsługą języka polskiego) – Rediris 14 (klik). Do tego dołożono narzędzie do skanowania wizytówek Cardiris Pro 4 i oczywiście roczny dostęp Premium do Evernote. Obok naprawdę dobrze wykonanego sprzętu dostajemy solidny zestaw aplikacji. Dzięki temu jeszcze bardziej lubię IRIScan Anywhere 3, a wartość programów skutecznie obniża ostateczne koszta jakie ponosimy za skaner.

Iriscan 6

Zapraszam na krótką prezentację wideo opisywanego skanera.

 

Cena – 181,67 Euro (w cenie wliczono transport kurierem do Polski)
Witryna IRIScan Anywhere 3 – kliknij

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

  • pemmax

   Poznałem wcześniej. Doceniam troskę. Uczę się. W pionie jest nieco ponad minuta.

 1. Artur

  Super ! Fantastyczny pomysł. A jakość skanowanych dokumentów textowych ? Wystarczająca ?

  • pemmax

   Do tego właśnie ten skaner został stworzony – skanowanie dokumentów 😉

  • pemmax

   Żeby to było takie proste 😉

 2. Marucins

  Fachowe nagranie.