^

Mail Designer – zaprojektuj swoje wiadomości e-mail

Przemysław Marczyński

24 marca 2013

MailDesigner logo
Ostatnio stanąłem przed problemem stworzenia ładnie wyglądającej wiadomości e-mail. Chodziło o broszurę dla klienta, której nie musiałbym się wstydzić. Kłopot w tym, że zdolności plastycznych nie miałem skąd czerpać, a książki o kanonach sztuki cyfrowej dają tylko wiedzę nie zaś talent. Zmysłu plastycznego brak. Oczywiście można zamówić u fachowców piękny wzór, ale jeśli masz małą firmę, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Co powiesz na przygotowanie zaproszeń dla znajomych na urodziny? Na święta ładna kartka będzie miłym prezentem – nieprawdaż?
Firmę equinux znacie zapewne z kolekcji szablonów, które możemy wykorzystać podczas rozsyłania wiadomości Mail’em. Bez wątpienia jest to łatwy i wygodny sposób przygotowania e-maili. Jednak brakowało mi tutaj większej swobody personalizacji i wpływu wyglądu. Ten problem koryguje aplikacja Mail Designer.
Projektowanie
To właśnie sposób w jaki tworzymy korespondencję skłonił mnie do spróbowania Mail Designer. Wszystko opiera się na układach (Layout). Mamy do wyboru szablony z kolumnami, tekst z nagłówkiem, zagnieżdżone zdjęcia w tekście, listy. Wystarczy z okna Layout Blocks przeciągnąć w obszar projektu interesujący nas wygląd. To wszystko. Po tej operacji wystarczy ponownie skorzystać z metody „przeciągnij i upuść” żeby dodać zdjęcia i wypełnić pola tekstowe treścią.
Maildesigner2
Maildesigner6
Wszystko jest elastyczne. To kolejny duży plus tej aplikacji. Po lewej stronie każdy Układ ma uchwyt dzięki któremu możemy zmieniać jego położenie. Rozmiar każdego z bloków graficznych czy tekstowych możemy swobodnie modyfikować. W zasobach Mail Designer znajdziemy przygotowane grafiki gotowe do umieszczenia w projekcie. Dzięki temu łatwo dodamy do newslettera „krzyczące” hasło – Promocja! Warto również pamiętać, że Mail Designer współpracuje z zestawami Mailowych Papeterii – Mail Designe Stationary (dodatkowo płatny).
Maildesigner3
Projekt na później
Mail Designer zadba również o nasz pieczołowicie przygotowywany projekt. Dzięki możliwości wyeksportowania go do Papeterii programu Mail, będziemy mogli używać go bez konieczności uruchamiania produktu firmy equinux. Sam program natomiast potrafi zgrabnie zająć się organizacją naszych projektów rozmieszczając je w folderach
Maildesigner4
Maildesigner7
Rozsyłamy korespondencje
I dochodzimy do najważniejszej części. Po przygotowaniu wiadomości musimy przesłać ją w świąt. Jednym kliknięciem będziemy w stanie skorzystać z systemowego programu Mail. Działa to świetnie i sprawdzi się gdy będziemy chcieli rozesłać życzenia świąteczne do znajomych. Jednak problem zaczyna się gdy nasz newsletter ma być rozesłany do setki lub tysiąca klientów. Przy takim zasięgu korzystanie z programu pocztowego nie jest dobrym rozwiązaniem (brak kontroli dostarczenia informacji, zagrożenie umieszczenia naszego konta e-mail jako spam…). Dlatego Mail Designer został zintegrowany z usługą MailChimp (http://mailchimp.com/). Usługa jest płatna w zależności od liczby adresatów i rozsyłanej liczby e-mail miesięcznie (konto darmowe – 2000 subskrybentów / 12 000 emaili miesięcznie). Ważną możliwością jest wyeksportowanie wiadomości w postaci HTML i umieszczenia jej na serwerze skąd całe źródło grafik i treści będzie pobierane. Automatycznie zmniejsza to wagę e-maila, który będziemy rozsyłać do znajomych / kontrahentów.
Maildesigner8
Kończąc
Szukacie prostego sposobu na przygotowanie życzeń, e-maili reklamowych? Mail Designer jest dla Was doskonałym rozwiązaniem. Prosty w obsłudze, z integracją MailChimp i eksportu do HTMLa pozwoli rozsyłać duże ilości reklamowych biuletynów. Nie mówię nawet, że zmysł artystyczny nie jest wymagany. Tutaj mógłbym pokręcić nieco nosem, że ilość szablonów jakie możemy wykorzystać nie jest duża. Z drugiej jednak strony kupując zestaw Mail Designe Stationary (ceny od 12 Euro) otrzymujemy różnorodne projekty do wykorzystania.
Polecam. Nie zawiedziecie się możliwościami i wygodą obsługi tego narzędzia. Rodzina doceni na pewno ślicznie wyglądające życzenia, a współpracownicy profesjonalne e-maile reklamowo-biznesowe.
Maildesigner5

Witryna Maile Designer – http://www.equinux.com/us/products/maildesigner/index.html
Cena –  59,99Euro

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Kuba

  Chcesz mi powiedziec, ze wywaliles 60€ na aplikacje, bo chciales wyslac jednego maila do klienta???
  Szlachta sie bawi :)))

  • pemmax

   Panie Kubo, do do jednego e-maila polecam Maila.

 2. Czesław Jurgielewicz

  a może jakiś alternatywny program w bardziej atrakcyjnej cenie

  • pemmax

   Nie bardzo przychodzi mi coś na myśl. Są inne aplikacje, które obsługują rozsyłanie wiadomości SerialMailer (27E) czy Direct Mail (abonament od 15 dolarów). Ale żaden z nich nie ma opcji tworzenia Papeterii.

  • Łukasz Marciniak

   Podobne możliwości daje http://freshmail.pl Można tworzyć maile z gotowych szablonów na podobnej zasadzie. Korzystanie z szablonów i ich wysyłka do 2000 adresatów na miesiąc jest całkowicie darmowa.