^

Java zła. Apple się łata.

Przemysław Marczyński

20 lutego 2013

Iosfix

Mam nieodparte wrażenie, że to nie był udany tydzień dla Apple. Głupio tak prawić w środę, w połowie tygodnia ale jednak. Sześć dni temu wspominałem o błędzie jaki występuje w iOS 6.1.1. Czas na pojawienie się łaty był całkiem przyzwoity jak na Apple. Ku mojemu zdziwieniu nowa odsłona systemu dla urządzeń przenośnych zalepia problem z usługą Exchange i kończącą się baterią. Niestety na próżno szukać w opisie aktualizacji poprawek dotyczących nieautoryzowanego dostępu do telefonu przy blokadzie hasłem. Potwierdza to również Ars Technica. Razem też czekamy na iOS 6.1.3.

Javafix

To jednak nie koniec zmagań z bezpieczeństwem. Muszę przyznać, że do tej pory skryte Apple dość łatwo przyznało się do tego, że grupa hackerów (tych od Facebooka tak na marginesie) włamała się na komputery pracowników firmy. Jak natychmiast zostaliśmy powiadomieni (chociaż ja nie pytałem), żadne dane nie zostały utracone, a cała historia zakończyła się bez większego uszczerbku na zdrowiu. Jak zresztą widzicie na załączonym obrazku, jest już dostępna łata, która zwalcza wspomniany problem. A wina leży po stronie wtyczki Java.

To dość ciekawy przypadek, że Apple przyznaje się do błędów. Przecież mogło to przejść bez słowa, a nawet jeśli ktoś puściłby parę mogłoby zostać zamiecione pod dywan razem z innymi „błahostkami”. Tutaj jednak chodzi o coś więcej. Razem z informacją o błędzie pojawia się również przekaz, że w najnowszym OS X, świadomie została wyłączona Java, zatem system jest bezpieczniejszy niż poprzednie edycje. Po drugie trwa dobijanie języka programowania Java, który chyba spotka się z technologią Flash na emeryturze. Nie wiem też czy gdzieś w kuluarach nie trwa przepychanka z firmą Oracle, która już zapewne pluje sobie w brodę za to, że kupiła od Sun Microsystem całą linię produkcyjną tego języka. Osobiście trudno jest mi się wypowiedzieć w temacie bezpieczeństwa Java, gdyż sam nie programuję. Pamiętam jednak rozmowy ze znajomym, który mocno rozpływał się nad możliwościami Javy. Wierzę mu, bo to tęgi facet jest w kwestii kodowania. Zatem gdzie jest problem i kto chce ugrać najwięcej na „wycięciu” Javy z internetu? Przy takim nagłośnieniu problemu i ubieraniu go w kwestie bezpieczeństwa naszych danych to jest z pewnością ruch (anty)wizerunkowy. Każdy z nas jest uczulony w temacie bezpieczeństwa w sieci. Uważamy, że nic nam nie grozi, a gdy pojawia się jakiś sygnał, że cokolwiek (na przykład Java) niesie ze sobą niebezpieczeństwo z automatu wykluczamy je z naszego życia. Stawiam, że Apple rozpoczęło właśnie drugą fazę kampanii pod hasłem „uśmiercamy Javę”. Po eliminacji jej z najnowszego systemu operacyjnego (i „drobnej” zachęcie do aktualizacji, do OS X Mountain Lion) przyszedł czas na kolejne „oczyszczanie” szeregów. Oby ta praktyka wyszła nam na zdrowie. W przyszłości.

PS. Pojawiła się też aktualizacja do iTunes. Warto zatem skorzystać z opcji Uaktualnienia w OS X.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Filthy_Criminal

  Zauważyłem u siebie w iPhonie dziwną rzecz. Mianowicie od softu 6.1.1 mój telefon wyświetla ikonkę 3G przy sygnale, nie było by w tym nic dziwnego gdybym miał włączone 3G w ustawieniach. Wczoraj zrobiłem update do 6.1.2 i to samo. Dla pewności sprawdziłem ustawienia czy oby się to nie włączyło po aktualizacji – opcja jest wyłączona a 3G widnieje na wyświetlaczu. Ma ktoś podobną sytuację ??

  • Jarek Szpond

   Właśnie to sprawdziłem u siebie. Zdaje się, że jest OK. Po wyłączeniu 3G ikona znika na rzecz Edge’a.

   • Filthy_Criminal

    zresetowałem telefon i póki co nie powróciło 3G na belkę, wydaje się być już ok. Poobserwuje jeszcze czy się to pojawi ponownie.

    • Gabriel

     Potwierdzam – u mnie było to samo. Trzeba albo włączyć i wyłączyć 3G w ustawieniach, albo zrobić restart.

 2. lesio

  Java jest po prostu ciężka – tworzenie aplikacji kosztowne – istnieja nowoczesniejsze metody tworzenia aplikajcji Internetowych niz w javie – języku mało efektywnym w porównaniu z innymi pozwalającymi na to samo ale wdrażanie aplikacji następuje duzo taniej, szybciej, bezpieczniej – java wychodzi z uzycia to widać – tak samo jak flash

 3. Jebacz Koz

  Java, java ale Apple sam pisze własną jave.

 4. hopy

  Informacje są bardzo interesujące. Chciałbym w słupek. To mnie coś zrozumieć, a to, że nie wiedziałem wcześniej.