^

Lost Cities – znów się rozpływam w temacie gry

Przemysław Marczyński

10 września 2012

Lostcities

Już chyba Wam mówiłem, że lubię gry planszowe. Czas (a raczej jego brak) sprawia, że trudno znaleźć sposobność na rozciągnięcie się przy stole z żetonami i pionkami w dłoni. Dlatego coraz mocniej doceniam iPhone’a i iPada jako źródło rozrywki. Nie jakieś ptaszyska czy inne podskoki z zabijaniem. Ale rozgrywka, która sprawia, że czaszka paruje od przemyśleń nad kolejnym ruchem. Twórcy gry którą jestem całkowicie upojony Carcassonne przenieśli kolejną rozgrywkę z planszy/kart na iOS. I znów zrobili to po mistrzowsku. Gdy dodam do tego autora tej perełki, pana Reinera Kniziana (twórca gier: Keltis, Lord of the Rings czy Ra) to nawet bez dalszego słodzenia tej pozycji wiecie, że zabawa przy Lost Cities będzie wyborna.

Lostcities2

Gra jest dla dwóch graczy. Możemy wybrać jednego z czterech cyfrowych oponentów lub znaleźć znajomych z Game Center (w sumie po to piszę ten tekst, żebyście odszukali osobnika pod ksywką pemmax i dusili go w karcianych bojach). Zasady gry są banalne. Układamy talie kart od najmniejszej do największej. Każdy rząd na stole to inny kolor. Rozpoczęcie nowego koloru to dla nas minus 20 punktów. Następnie musimy umiejętnie wykładać karty obserwując przy tym jakie już ma na stole nasz konkurent. Karty z monetami przemnażają wartość kolumny, ale można je wyłożyć tylko na początku i powodują większy ubytek punktów na starcie. Zbędne karty możemy odłożyć na kupkę, a następnie dobieramy kolejną z zasłoniętego stosu. Zresztą wszystko jest ładnie wytłumaczone w samouczku. Możecie również przeczytać instrukcję po polsku na stronie dystrybutora gry.

Lostcities3

Projekt graficzny aplikacji powala. Do tego gra się bardzo szybko. Doceniam również fakt, że gra jest turowa i nie muszę spędzać przy niej ciurkiem kilku(nastu) minut. Na spokojnie możemy rozgrywać swoją partię w tylko nam znanym i lubianym tempie. 

Lostcities4

Wyśmienita rozrywka. Zaczynam się utwierdzać w tym, że TheCodingMonkeys powinni zająć się tylko i wyłącznie portem gier planszowych na iOS. Spróbujcie koniecznie. Koszt 3Euro jest niewielki w porównaniu do podziękowań jakie otrzymacie od swojego mózgu – z wyrazami szacunku za fałdowanie jego powierzchni. Prosta, szybka rozgrywka w doskonałej oprawie. Polecam bardzo mocno.

Gra w iTunes – kliknij
Witryna – http://lostcitiesapp.com
Cena – 2,99Euro 
Zasady gry w PDF – klik 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Michał Bartos

  Szkoda, że nie ma wersji na iPad-a. Mam nadzieję, że się pojawi.

 2. Jarek

  Właśnie się zagrywam. Dzięki Przemku

 3. Michał Masłowski

  Po pierwsze jesteś mi winny 3 euro! 🙂
  Po drugie Twój ruch!