^

Carcassonne – gra która zniewala

Przemysław Marczyński

16 marca 2011

Carcassonne ipad

Ostrzegam, jeśli nie masz dużo wolnego czasu, nie czytaj. Druga uwaga, to taka, że wpis jest pieśnią pochwalną dla gry Carcassonne. Nie mam zamiaru ukrywać, że jest inaczej. Już na początku daję jej 6/6. Nie wiem co mam napisać, aby wytłumaczyć stan rzeczy… jestem jej niewolnikiem i tyle.

Carcassone1

Zaczęło się „od tak”. Kupno gry planszowej Carcassonne spowodowało, że dostałem lekkiego kopa na punkcie planszówek. Polecam gorącą tą formę rozrywki. Zabawa z przyjaciółmi daje wiele więcej frajdy niż łupanie do wirtualnych wrogów. Jak spróbujecie, zachorujecie. Po Carcassonne „na stole” przyszedł czas na ułatwienie sobie życia (w łóżku nie da się grać) i odszukanie wersji na iPada/iPhone (dzięki tym, którzy mi ją podsunęli na Twitterze). Z dużym sceptycyzmem po nią sięgałem, a że najtańsza nie jest obawy rosły. Troszkę nadziei na miłą rozrywkę wlała informacja, że jest to gra, która ma pełen poparcie firmy Hans im Gluck (twórców oryginalnego Carcassonne).

Carcassone3

No dobrze, ale na czym polega rozgrywka? Carcassonne to strategia w czystej formie, gdzie możemy polegać tylko na swoim umyśle, a przy okazji prosząc o minimum szczęścia. Rozgrywka polega na wyciąganiu kafelków i umiejętnym rozkładaniu ich na planszy. I właśnie ta umiejętność jest kluczem. Dzięki logice, jesteśmy w stanie przejmować miasta, a nasi rozbójnicy będą mieć władzę nad drogami. Sama rozgrywka nie jest trudna, a w cyfrowej postaci, otrzymujemy podpowiedzi, gdzie na tafelku będziemy mogli umieścić pionek. Ich ilość jest ograniczona, więc uważajcie i kalkulujcie dokładnie co się opłaca budować. W tym pliku PDF znajdziecie całą instrukcję do rozgrywki planszowej. Jednak nie różni się niczym od naszej iPhonowo-iPadowej wersji. Nie zrażajcie się długością instrukcji. Tylko tak straszy.

Pierwsze uruchomienie. Sceptycyzm znika. Grafika, muzyka wszystko wygląd lepiej niż sobie wyobrażałem. Lepiej nawet niż oryginalne karty z gry. Dźwięki średniowiecznej lutni (a może to cytra?) doskonale nastrajają do walki o włości i budowanie dróg, zamków i opactw. Zakrzyknąć wypada WOW! Każdy szczegół jest tu dopieszczony. Jest to na pewno jedna z piękniejszych gier jakie widziałem.

Carcassone2

Przejdźmy do zabawy. Możemy grać w 5 osób zmagając się z cyfrowymi przeciwnikami. Na dodatek jeśli lubimy samotne rozważania tu ćwiczenia umysłu możemy poukładać puzzle. Zabawa jest fajna, ale nie tak, jak gra z żywym przeciwnikiem. Do wyboru mamy zmagania ze znajomymi poprzez sieć Wi-Fi lub w sieci. Od kilku dni odpływam właśnie tam, aby udowodnić sobie i innym, że nie ma hrabiego nad Marczyńskiego. Na domiar szczęścia możemy tworzyć listy Przyjaciół z którymi gramy.

Carcassone6

W rozgrywce mamy chyba wszystko, co powinna zawierać gra sieciowa. Udostępniono prowadzenia chatu z oponentem co dość przybliża nas do siebie podczas dumań nad kolejnym ruchem. Teksty w stylu „to musi boleć” po wylosowaniu strategicznego puzzla, bolą prawdziwie 😉 Carcassonne wspiera wielozadaniowość, więc mogę spokojnie przejrzeć pocztę, gdy mój przeciwnik myśli nad ruchem. I co mi najbardziej przypadło do serca to gra z Przyjaciółmi. Możemy ją prowadzić na tury. Po każdym ruchu dostaję informację, że mój przeciwnik wykonał swój ruch i teraz czas na moją akcję. Powiem Wam, ta funkcja kopie wszystko co do tej pory widziałem. Możemy na spokojnie rozgrywać partię nawet gdy równocześnie nie jesteśmy w sieci. Właśnie ten szczegół uświadomił mi, jak przemyślaną konstrukcją jest ta gra.

Carcassonne7

Cóż ja mam powiedzieć. Jeśli lubisz strategię MUSISZ ją kupić! Jeśli nie lubisz, kup, bo jestem pewny, że się zakochasz. 7,99 Euro to cena warta opróżnienia portfela, a gra będzie działać równocześnie na iPadzie i iPhonie. Ja jestem całkowicie zauroczony tą pozycją. Carcassonne jest genialne w swej prostocie rozrywki, ale będzie wymagało od nas bardzo dużo wysiłku intelektualnego. Dla mnie to najlepiej wydane pieniądze do tej pory w App Store. Moja ocena to 6/6 dla tej gry. Musicie ją mieć!

PS. Jeśli już ją nabędziecie, koniecznie musicie zaprosić mnie do grona swoich znajomych. Zagadnijcie na Twitterku żebym e-mail podał. Do zobaczenia!

 

Carcassonne w App Store – klikij
Witryna Carcassonne – http://www.carcassonneapp.com/
Cena – 7,99 Euro

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Sylwester Kozak

  przymierzałem się już kilka razy, ale jakoś nie mogę 😉 a te screeny to są z iPada?

  • Przemysław Marczyński

   @Sylwester Tak to zrzuty z iPada. Powiem jeszcze raz brać i nie kalkulować. Ja jestem całkowicie zakochany 🙂

 2. Andrzej Krzywda

  Dobra recenzja. Dołączam się do pochwał 🙂
  Gra z przyjaciółmi jest świetna. Dodam tylko, że Carcassonne jest uznawana za jedną z najlepszych rodzinnych gier planszowych „na stole”.

 3. Marioosh

  Uwielbiam grać w Carcassone, jest bardzo dobrą grą sama w sobie. Mimo tego, że wolę jednak grać offline (przede wszystkim ze względu na całe mnóstwo dodatków urozmaicających rozgrywkę, których braknie w wersji elektronicznej) to często sięgam także po iPada żony aby sobie „pyknąć” partyjkę. Nie dość, że szybko znajdujemy partnera do rozgrywki to jeszcze ktoś za nas liczy punkty 🙂

 4. Thn

  Przyczepię się, bo aż oczy bolą- „budowanie drug”, brr…
  Obecnie nie posiadam nic z iOS, ale gdybym posiadał to rozważyłbym zakup. Póki co Twoja recenzja i zachwyt nad grą zachęciły do mnie do kupna wersji 'fizycznej’ :).

  • Przemysław Marczyński

   @Thn ojjj bolą, dzięki. Wersja fizyczna sprawuje się również doskonale. Polecam 😉

 5. Ghostcat

  Znam tę grę z wersji analogowej. W londku zagrywalismy się w nią do upada. Gorąco polecam i lecę do appstoru bo naprawdę warto.