^

Gdy aplikacje nieoczekiwanie kończą pracę pod OS X Mountain Lion

Przemysław Marczyński

7 sierpnia 2012

Raportproblemu

Pojawiła się nowa wersja aplikacji MarsEdit, bez której nie wyobrażam sobie prowadzenia bloga. Instalacja nowej wersji poszła bez problemu ale niestety podczas uruchomienia program nieoczekiwanie zakończył pracę. Pomyślałem, zdarza się. Klikam drugi raz. Problem się powtórzył. Zdenerwowany zaciskam kursor ponownie na ikonie aplikacji… to samo. Cholera, zazwyczaj Daniel Julkut nie robi takich niespodzianek. Cóż, trzeba raportować problem, nie ma rady. Jednak zdziwienie moje wywołała kolejna aktualizacja do innej aplikacji NetNewsWire, która również zaczęła zachowywać się w ten sam sposób. Troszkę to było podejrzane.

Daniel odpowiedział błyskawicznie. Na dodatek rozwiązanie problemu było banalnie proste, aczkolwiek nie banalne na tyle, żeby samemu do tego dojść. Okazuje się, że OS X Mountain Lion ma problem z automatycznym konfigurowaniem proxy, a kluczem do stabilnej pracy wielu aplikacji jest wyłączenie tej opcji. Jeśli zatem wasza aplikacja działa niestabilnie, wywraca się na starcie czy podczas pracy, sprawdźcie, czy poniższy mały zabieg nie poprawi jej pracy. U mnie zadziałał doskonale. Wszystko działa jak wcześniej – poprawnie.

Aby wyłączyć proxy w OS X Mountain Lion wejdź do Preferencji systemowych. Znajdź Sieć.

Preferencjesystemowe

Siec1

Następnie wskaż Zaawansowane i przejdź do zakładki Proxy

Preferencjesystemowe siec2

Odptasz Automatyczne wykrywanie proxy oraz Automatyczną konfigurację proxy. Kliknij OK. Na kolejnej karcie wybierz Zastosuj. Teraz wszystko powinno działać jak należy.

Wielkie dzięki Daniel!

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Knx

  „Odptasz”… Cudne, cudneee slowo.
  Anektuje 😉

 2. zbynio4

  Mam problem z wywalaniem sie CCleanera i niestety dzieje sie to przy „odptaszonych” PROXY

 3. Maksymilian Śleziak

  Mnie wiesza się Sparrow przy zamykaniu. Mam „Odptaszone” wszystkie opcje w zaawansowanych sieci.
  Może powinienem coś zaptaszyć? 😉

 4. Tomasz Suterski

  Też mam „odptaszone” jak w tutorialu i rozłącza.
  Zapytam jak Maksymilian. Może coś „zaptaszy”?

 5. John Galt

  działa 🙂

 6. wratislaviacompany@gmail.com

  Witam
  mam ten sam problem ale z artlantisem studio 5 , tylko że niestety mam wszystko „odptaszone” i program się wyłącza znowu…
  proszę o pomoc gdyż totalnie nie wiem co robić 🙁