^

MacGadka – pierwsze urodziny

Przemysław Marczyński

8 sierpnia 2012

Macgadka for web

Muszę przyznać, że jako bloger mam sporo szczęścia. Pierwszym z nich było, gdy Dominik Łada zwrócił się do mnie, żebym współtworzył Moje Jabłuszko (teraz iMagazine). Druga z rzeczy, którą traktuję jako owoc mojej blogowej aktywności, to krótka notka od Michała Masłowskiego – „Czy chcesz nagrać ze mną podcast?”. Te dwie sprawy całkowicie odmieniają moją aktywność w sieci. Zmieniają postrzeganie Mój Mac w hierarchii mojej bytności i rozwoju. Może to brzmi dość patetycznie, ale to są pewne fakty z którymi zmagam się codziennie w poszukiwaniu wolnego czasu i podejmowania decyzji czy poświęcić go rodzinie, bliskim, pracy czy pisaniu/nagrywaniu. Ostatecznie wiem, że w tych projektach warto lokować swój czas, jeśli nawet za kilka tygodni nikt w sieci po mnie nie zapłacze. Jest tego jeden, jedyny powód – praca nad sobą.

Nagrywanie podcastu to całkowicie inny wymiar niż pisanie. Nie ma tu miejsca na korzystanie z klawisza „skasuj”. Jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, musisz usunąć zazwyczaj spory fragment nagrania. Musiałem uczyć się mówić do mikrofonu, starać się nie podpierać („yyy”, „eee”) przy każdym końcu zdania, podczas szukania myśli. Podcast w odróżnieniu do tekstu żyje i jest rejestrowany nieustannie. Jeśli jesteś nieprzygotowany, zostanie to boleśnie obnażone. W pisaniu jest zdecydowanie łatwiej zamaskować niewiedzę (to chyba przychodzi z czasem). MacGadka wciąż jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Co ważne jednak, dużo się przy tym uczę. Dużo też pomagają ludzie wokół, którzy nie stronią od porad i przekazywania mi tajników „radiowych”. Za to dziękuję. 

Dziś publikujemy rocznicowy epizod podcastu MacGadka. Gdy zaczynaliśmy, nie spodziewałem się, że ta zabawa potrwa tak długo. 43. odcinki po średnio 1:10. To ponad 50 godzin spędzonych przed mikrofonem. Ponad dwa dni nieustannego nagrywania, bez chwili przerwy. Siadanie przed mikrofonem to był (raczej jest) czas od ogromnego stresu w pierwszych nagraniach, po prawdziwą przyjemność przebywania z Michałem po drugiej stronie mikrofonu. Tym właśnie, zachęcam Was do spróbowania. Podcasting to fantastyczna przygoda. Szkoda, że tak mało popularna w Polsce. Pracujemy jednak nad tym, żeby to się zmieniło ;-0

Wspominamy zatem nasze początki i zdradzamy Wam wszystko co wiemy o podcastowaniu. Wiedza zapewne nie pełna, bo przez rok nauczyliśmy się dużo, ale więcej jest jeszcze przed nami. Mamy więc nadzieję, że będzie to ciekawy odcinek dla wszystkich, nie tylko tych, co chcą stawiać pierwsze kroki w nagraniach. 

Jak na urodziny przystało będą konkursy. Nagrody świetne. Dysk od Seagate’a (za co ogromne ukłony) oraz kubeczki, nasza skromna inicjatywa, która mam nadzieję przypadnie wszystkim do smaku. Szukajcie odnośników na stronie MacGadki (link poniżej). Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcecie wziąć udział w tym naszym małym święcie.

Dzięki, że jesteście z nami już rok. To prawdziwa radość, że wpuszczacie nas do swoich domów. Dla nas MacGadka na początku była tylko dobrą zabawą. Powoli staje się jednak zobowiązaniem w stosunku do słuchaczy, którzy dają nam do zrozumienia, że nowy odcinek powinien być już w iTunes. Zatem trudno byłoby nam wyskoczyć z tej pędzącej maszyny. Trzymajcie za nas kciuki coby ta zabawa się nie skończyła.

Więcej o nowym odcinku pod tym adresem – klik

Witryna MacGadki – www.macgadka.pl
MacGadka w iTunes – kliknij
MacGadka na Facebooku – http://www.facebook.com/MacGadka
MacGadka na Twitterze – http://twitter.com/MacGadka

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Maksymilian Śleziak

  Dla mnie jesteście numerem 1 w polsce! Solidnie, 100% na temat bez dziwnych, nudnych wywodów.
  Bardzo lubie Was słuchać! Świetnie się dobraliście jako przeciwieństwa, które się uzupełniają, dzięki temu dyskusja nigdy nie jest nudna. Tak trzymać! 🙂

 2. Rybak

  Jak zwykle, pięknie,szczerze na temat i ze smakiem, oby tak dalej 🙂

 3. Sebastian Frątczak

  Zachęcać nie trzeba, gdyż chęci są, jednak trudno znaleźć współtowarzyszy zabawy. Ja sam już wiele razy myślałem o tym, bo podcast to doskonałe narzędzie dla osób mających dużo do powiedzenia i świetny sposób na relaks dla jego odbiorców. Oby ludzie się do tego przekonali.
  A odcinek rzeczywiście był bogaty w przydatne porady- na pewno wykorzystam, jeśli nadarzy się okazja!
  Życzę kolejnego tak udanego roku dla panów radiowców! 😉

 4. Januszewicz

  Z przyjemnością słucham każdego odcinka Waszego podcastu. Mogę subiektywnie stwierdzić, że jest to robione na profesjonalnym poziomie. Życzę wytrwałości i czekam na następne odcinki. Pozdrawiam