^

MacGadka 42 – OS X Mountain Lion

Przemysław Marczyński

2 sierpnia 2012

Macgadka for web

Strasznie pod górkę idzie mi pisanie tekstu o nowym systemie operacyjnym Apple. Chyba lepiej będzie jak sięgniecie do iTunes po najnowszy odcinek podcastu MacGadka. Powiedziałem tam chyba wszystko co kłębi się w mojej głowie odnośnie Mountain Liona. Zapewne wkrótce uda się coś opublikować w tym temacie, ale nie mogę obiecać kiey. Sporo dzieje się ostatnio w moim życiu zawodowym i prywatnym dlatego chyba łatwiej jest powiedzieć, niż się rozpisywać. To zaganianie też zapewne zauważyliście brakiem wpisu o 41. odcinku, który również miło wpada w ucho. 

To już jednak historia. Nagrany nowy podcast, a my z Michałem już mocno dumamy jak będzie wyglądał kolejny, urodzinowy odcinek. Obiecujemy, że będziecie zadowoleni z konkursu (a raczej z nagród). Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawić. 

Życzę czystego i radosnego odsłuchu.

Szczegóły o nowym odcinku MacGadki – kliknij

Witryna MacGadki – www.macgadka.pl
MacGadka w iTunes – kliknij
MacGadka na Facebooku – http://www.facebook.com/MacGadka
MacGadka na Twitterze – http://twitter.com/MacGadka

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (10)
L

10 komentarzy

 1. Adrian Gołębiewski

  Co do Mountain Lon-a, to po zainstalowaniu padł mi czujnik odpowiedzialny za automatyczne podświetlanie klawiatury i ekranu. Jednak magiczny reset kontrolera SMC zrobił swoje. Niestety pazerność wolnej przestrzeni na dysku wygrała nad rozsądkiem i w Monolingual wykasowałem architekturę Intel pozostawiając tylko Intel 64. Efekt tego taki, że iMovie, iPhoto, i wiele innych programów, łącznie z widgetami przestało działać. Spokojnie zainstalowałem ponownie ML i poinstaluję sobie resztę z Mac App Store. Ale mam takie pytanie do Ciebie Przemku. Jestem świeżym użytkownikiem OS X-a. Czy takie usuwanie programów (za pomocą np. AppCleaner-a) i instalowanie nowych nie spowolni mi drastycznie Mac-a? (Sprzęt: MacBook Air 11,6″ mid 2012)?

 2. Czajka

  A jak jest w nowym systemie z konsolą i programami z Linuxa? Porty działają?

 3. Adrian Gołębiewski

  Pytanie do mnie czy do Przemka? Bo jeżeli do mnie, to ja jestem zupełnym nowicjuszem w tej kwestii???

 4. Czajka

  A sorry… niedopatrzenie. Pytanie oczywiście do Przemka. Gdzieś czytałem, że w ML brak już jest X11 i stąd moje pytanie.

 5. Adrian Gołębiewski

  A wiesz, że masz rację 🙂 Dzisiaj to sprawdzałem. W folderze „inne” w lounchpad-ie jest X11, ale trzeba doinstalować 😉

 6. Czajka

  Czyli powinno być ok. Procedura jest taka sama jak w SL? X11 jest zaszyte w obrazie instalacyjnym ML? Masz możliwości sprawdzenia czy porty działają?

 7. Adrian Gołębiewski

  Jeżeli mi napiszesz jak mam to sprawdzić, to sprawdzę 😉 SL nie miałem. To mój pierwszy Mac. Zacząłem od OS X Lion-a, ale trwało to może tydzień i przesiadka na ML. Pytanko trochę z innej beczki. Domyślnie operuję na 4 biurkach. Czy u Was też czasem zmieniają kolejność? Poza pierwszą zaraz przy dashboard. Wiem stąd, że mam różne tapety na każdym z biurek. Usypiam mac-a, a jak go wybudzam są pozamieniane????

 8. Czajka

  Nie będę ci zawracał głowy, bo na odległość obaj się pogubimy. Co do biurek; sprawdź czy nie masz ustawionej losowej zmiany tła. U mnie biurka są cały czas na swoim miejscu.

 9. Adrian Gołębiewski

  Nie nie mam… a jeśli nawet, to zmieniałaby mi się tapeta na jednym biurku, a nie całe biurko przesuwało w inne miejsce. Może to wina ML? poczekam na łatę 😉