^

Lightroom 4 w usłudze Creative Cloud

Przemysław Marczyński

26 czerwca 2012

LR4 CC

Pamiętam doskonale jak rozmawiając w MacGadce o Kreatywnej Chmurze od Adobe padło pytanie od Michała – „dlaczego w zestawie aplikacji nie ma Lightroom’a?”. Śmiało wówczas odpowiedziałem, że ta aplikacja nie wchodzi w skład pakietu Master Collection. Byłem pewny takiego stanu rzeczy do dzisiaj, gdy Adobe do usługi Creavie Cloud dołożył Lightroom’a. Jako subskrybent CC mam kolejny powód do zadowolenia. Od jakiegoś czasu przymierzałem się do aktualizacji LR3 do najnowszej wersji. Już nie muszę wydłubywać kolejnych środków z portfela. Śmiało można powiedzieć, że Adobe Creative Cloud ma już wszystkie produkty tej firmy. 

Mm CC l4

Dzieje się tak jak Adobe zapowiadało – dodaje nowe produkty i usługi do swojej cyfrowej chmury. Kolejny dobry ruch Adobe, który ma przekonać sceptyków do przejścia na nowy model sprzedaży swoich produktów. 

Więcej o programie Lightroom 4 – klik
Słów kilka o usłudze Creative Cloud – klik

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Marcin Hinz

  Przemku mam pytanie.
  Czy jest opcja by nasz plik z danymi biblioteki (ustawieniami zdjęć, tagami, itp.) był synchronizowany przez chmurę Adobe ?

 2. alfanick

  @Marcin Hinz: Ale możesz sobie zrobić dowiązanie do katalogu na dropboksie i trzymać tam ustawienia, wszystko będzie automagicznie się synchronizować.

 3. Paweł

  @alfanick. Ale takie synchronizowaie to jest masakra, czyha, że ktoś ma duży upload. Ja mam dwa katalogi, (prywatne, praca) i dwa pliki z podglądami. W sumie to zajmuje 17,4GB i zawiera 97 239 plików. Jeżeli po każdej drobnej zmianie miałoby się to synchronizować, to musiałbym mieć chyba łącze 100Mbit w upload i download.

 4. alfanick

  Ale chodzi chyba o same ustawienia, a nie zdjęcia. Ustawienia to baza, zajmuje w zależności od katalogu od kilku MB do kilkuset MB. Plus jeszcze ustawienia/presety Lightrooma rzędu killuset KB do kilku MB.
  Trzymanie zdjęć w chmurze jest złym pomysłem – wolne i chmura padnie (co się zdarza) i fotek nie ma 😉

 5. Paweł

  Baza Lightrooma to plik z ustawieniami informacjami o zdjęciach i efektach jakie na nie były nakładanie plus plik z podglądami tychże zdjęć.
  Bez tego drugiego pliku nie miałbyś w Lightroomie miniaturek i każdy powiększony plik musiałby się zawsze renderować z pliku RAW a tak trzymany jest jako JPG.
  Jak Lightroom robi kopię bazy to zapisuje w katalogu bajckup właśnie te dwa pliki.
  O trzymaniu zdjęć w ogóle nie pisałem, te zajmują mi prawie 800MB i przez nie muszę dołożyć dysk do iMaca w miejsce napędu.

 6. Marcin Hinz

  Mam paredziesiąt tys. zdjęć i ten plik zajmuje chyba ok 300 mb (sam import, jeszcze nie tagowałem, itp.).
  Jak w dropbox ustawić aby dany katalog się sam synchronizował hdd-dropbox ?

 7. JPG99

  Do czego służy SpeedGrade CS6?