^

Adobe Creative Cloud – jest rewolucja?

AdobeCreativeCloud

Zapowiadany na początku tygodnia start usługi Adobe Creative Cloud jest już faktem. To co zaprezentowało Adobe jest mocnym uderzeniem w rynek. Muszę przyznać, że kompleksowość z jaką Adobe podeszło do tematu Twórczej Chmury zrobiło na mnie wrażenie. Praktycznie wszystko zostało scentralizowane pod naszym Adobe ID, poczynając od zakupów programów poprzez dostęp do projektów oraz możliwości tworzenia portfolio. Prawdziwy pokaz możliwości „cyfrowej chmury”. Chciałbym na szybko podzielić się z Wami moimi wrażeniami na temat tego sposobu dystrybucji programów oraz możliwości jakie niesie ze sobą 20GB wirtualnej przestrzeni. 

Ceny

Jednym z najmilszych zaskoczeń jakie wraz z Creative Cloud zaprezentował Adobe to cena jaką należy uiścić za pakiet Master Collection. Możemy skorzystać z dwóch wersji subskrypcji: miesięczna w cenie 88,55 Euro z VAT oraz roczna 59,03 Euro (opłata pobierana miesięcznie). Rachunek jest prosty. Za korzystanie z najmocniejszej wersji pakietu będziemy musieli zapłacić 12×59,03=708,36 Euro co daje około 3 tysięcy złotych. Wersja pudełkowa pakietu to 2581,77 Euro. Jest to kosz 3. i pół roku używania Creative Cloud. W tym czasie mamy zapewnioną aktualizację aplikacji do najnowszych wersji bez dodatkowych opłat. Nie wspomnę o 20GB przestrzeni i innych aplikacjach wchodzących w skład oferty. Szkoda, że członkowie CC nie będą mogli za darmo pobrać aplikacji z linii Touch (na tablety). Tutaj będziemy musieli zapłacić po 10 dolarów za każdy program jeśli będziemy chcieli z nich korzystać. 

PlansAdobeCreativeCloud

Creative Cloud w działaniu

Sam interfejs usługi jest bardzo przejrzysty. W zakładce Files mamy dostęp do wszystkich plików umieszczonych na naszym wirtualnym dysku.

FilesAdobe Creative Cloud

Prawa kolumna zawiera również szybki odnośnik do naszych stron internetowych umieszczonych w CC.

ACCwebsite

W zakładce Apps & Services (Aplikacje i Usługi) odnajdziemy linki do pobrania programów i do usług z których możemy korzystać. Adobe obiecał, że wciąż będzie rozbudowywał swoją usługę o nowe możliwości. Przy każdej prezentacji tej usługi powtarzano to jak mantrę więc chyba coś jest na rzeczy. 

AppsACC

ServicesACC

Jeśli chcemy dodać pliki do chmury wystarczy przeciągnąć je w okno przeglądarki. Po lewej stronie będzie widoczny pasek postępu przesyłania danych. 

ACC drag

Naszą przestrzeń dyskową możemy organizować w folderach. Niestety brak jest możliwości tagowania plików.

ACC foldery

Korzystając z przycisku Batch będziemy mogli wybrać kilka plików i przenieść je do odpowiedniego folderu. Możemy również kasować dane z cyfrowej chmury.

Batch

Bezpośrednio ze strony Creative Cloud podejrzymy wszelkiej maści pliki graficzne oraz PDFy. Niestety dokumenty w Docku czy RTFie są nierozpoznawalne. Podczas podglądu plików uzyskamy o nim podstawowe informacje (typ, rozmiar, datę publikacji). 

ACC podglad

Każdy z plików możemy natomiast skomentować i udostępnić wybranym osobom.

ShareACC

Więcej niż pakiet Master Collection

Może się wydawać, że nie da się mieć więcej niż zawartość pakietu Master Collection. Jednak Creative Cloud zachęca klientów nie tylko ceną. Obok zestawu aplikacji wchodzących do MC, oddano nam dodatkowe narzędzia i usług, których nie uraczymy w wersji pudełkowej. Po pierwsze możliwość publikacji stron internetowych przy udziale serwerów Adobe. Ma to ułatwić twórcom tworzenie efektownych witryn portfolio swoich prac. Mamy dostęp do statystyk i narzędzia Muse do łatwego projektowania stron internetowych.

AdminConsole ACC

Dzięki Typekit będziemy mogli łatwo dodać nowe fonty do naszej strony z bogatych zasobów aplikacji (w tym czcionki z „ogonkami”). Na deser synchronizacja projektów tworzonych w tabletowych aplikacjach (Touch) z Creative Cloud. 

AdobeApplicationManager

Czego mi brakuje i jakie mam obawy

Adobe Creative Cloud działa zaskakująco sprawnie jak na pierwszy dzień uruchomienia usługi. Z samego rana strona https://creative.adobe.com/ marudziła w odpowiedziach ale wieczorową porą wszystko działa sprawnie. Wiem, że CC jest rozwojowym projektem, do którego można dokładać nowe opcje, a to jak Adobe uzbroi swoją chmurę zależy tylko od ich wyobraźni i zdolności programistów. Na co jednak chciałbym zwrócić uwagę w sekcji „dajcie mi to, a będziecie ideałem”. Pierwsza prosta sprawa, język polski. Wierzę, że polski oddział Adobe jest w sanie udźwignąć ten temat i oddać nam polsko brzmiący interfejs. Mam wrażenie, że aplikacje nie są dostosowane do chmury. Chciałbym sobie z Photoshopa wysłać obrazek bezpośrednio do CC. Jeśli mam aż 20GB do zagospodarowania, to chciałbym rozgrzać serwery Adobe, a co!;-) Dreamwaver potrafi opublikować nową witrynę w Kreatywnej Chmurze. Tak więc do pracy programiści, wiem, że potraficie! Subskrypcja jest ciekawym pomysłem. Daje dostęp do najnowszych wersji aplikacji. Nowe aplikacje to jednak nowe wymagania dla sprzętu komputerowego. Oczywiście wszystko się starzeje i wymaga aktualizacji, ale co jeśli wersja CS6 spełnia moje wszystkie oczekiwania a leciwy Mac mini ledwo już zmontuje film w Premiere? Nowej wersji nie powinien udźwignąć – takie są realia. Co zatem z posiadaczami starego sprzętu? Może to zbyt wybiegające w przyszłość pytanie, ale skłania mnie ku zadumie, czy kiedykolwiek będziemy w stanie przejść jedynie na ten sposób dystrybucji aplikacji. I na koniec praca grupowa. Wiem, że o wiele łatwiej jest pracować równolegle nad tekstem niż grafiką. Jednak do uzupełnienia mocy chmury brakuje mi właśnie tego – pracy grupowej nad grafiką lub składem publikacji. To byłaby prawdziwa rewolucja ale na nią pewnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Kończąc

Jeśli miałbym jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy Adobe zrobił milowy krok w sposobie sprzedaży i udostępniania aplikacji powiem – TAK! Koniec z tłumaczeniem, że „piracę” program  bo mam tylko jeden malutki projekt do zrobienia. Wybacz chłopie, masz możliwość miesięcznej subskrypcji. Adobe świetnie rozdało karty jeśli chodzi o przywiązanie klientów do swoich aplikacji. Kto raz zakosztuje w Photoshopie temu trudno będzie sięgnąć po inne narzędzie. A zerwanie tego owocu jest bardzo łatwe (a teraz jest również promocja). Wypożyczanie aplikacji to także elastyczność dla użytkowników, który mogą płacić tylko za czas spędzony przy programie w czasie gdy mają do wykonania zlecenie. Drugi ważny aspekt to swoboda tworzenia. Aplikacje z serii Touch to interesujące narzędzia. Dobrze, nie wykonamy na nich składu gazety (jeszcze) czy bardzo precyzyjnej obróbki grafiki. Będziemy jednak mogli tworzyć i zapisywać soje pomysły wszędzie gdzie tylko coś wpadnie nam do głowy. Ta swoboda to koło zamachowe Adobe, którym chce zachęcić twórców do skorzystania ze swoich rozwiązań. W mojej ocenie, bardzo ciekawego rozwiązania dzięki któremu wróżę sukces decyzji jaką Adobe podjęło wprowadzając Creative Cloud na rynek. I na koniec chcę przywołać jeszcze raz myśl o potencjale jak drzemie w CC. Już mówi się o nowych funkcjach społecznościowych powiązanych z Chmurą, a także o licencji grupowej i innych udogodnieniach. Organizm ten więc będzie żył i ma się rozwijać. Jeśli tak będzie, to skorzysta na tym nie tylko Adobe ale także wszyscy użytkownicy. 

Witryna Adobe Creative Cloud – http://www.adobe.com/pl/products/creativecloud.html

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (11)
L

11 komentarzy

 1. PhuyeR

  Apple ID -> Adobe ID
  🙂

 2. Przemek Marczyński

  @PhuyeR ta siła przyzwyczajeń jest straszna 😉

 3. Dom

  Dla kogoś, kto posiada już np. Production Premium CS5 (np. dla mnie), cena nie jest atrakcyjna, upgrejd do CS6 kosztuje 920 EURO, podzielić to przez 3 lata (bo na tyle zazwyczaj kupuję pakiet) daje 300 rocznie – więc prawie 3 razy taniej. Więc dla obecnych posiadaczy pakietów, jest to niekorzystne rozwiązanie.
  CC jest przereklamowane imho, nic nowego nie wnosi, a poza tym, kto poważne projekty trzyma w chmurze ? nikt! Żadna poważna firma się nie zgodzi na takie rozwiązanie (ani jej klient). Idea fajna, nie powiem, ale za tą cenę to przegięcie.
  Gdyby kosztowało to 9 dolców / miesiąc – to wtedy ok 🙂

 4. robin

  Rewolucyjna jest możliwość zakupu aplikacji na miesiąc/miesiące. To bez dwóch zdań jest rewolucją w podejściu Adobe do licencjonowania swoich produktów.
  Osobiście brakuje mi zróżnicowania dostępu do aplikacji. Nigdy nie miałem nic wspólnego z obróbką wideo i muzyki, zawsze kupowałem licencję na pakiety tylko do grafiki 2D (ostatnio design premium). Gdyby były, powiedzmy ze trzy warianty CC, różniące się składnikami, byłoby cudownie ;). Obecnie w niektórych przypadkach posiadacze MC mogę zyskać, ale tacy jak ja niestety raczej nie wyjdą na tym zbyt dobrze.
  Co innego, jeśli usługa byłaby natywnie w obecnej cenie promocyjnej, wtedy sprawa wygląda rzeczywiście świetnie. Do tego dostęp do biblioteki TypeKit i kilkadziesiąt dolarów rocznie zostaje w kieszeni ;).
  Osobną sprawą jest kwestia licencji i możliwości instalacji na 2 komputerach. Do tej pory można było aktywować programy na 2 maszynach (oczywiście nie wolno na nich pracować jednocześnie). Pytanie jak to wygląda w tej chwili? Da się tak samo? I czy jedna z tych maszyn może być offline (laptop w podróży na którym chce pracować ale nie ma dostępu do sieci)?

 5. Marcin

  Wiecie może jak wygląda sprawa FV w przypadku CC? Prowadzę działalność i chcę kupić CC. Fakturę dostanę każdego miesiąca czy za całą subskrypcję?

 6. mazurek

  @Dom Lepiej kup sobie Master Collection CS6 UPG. Jest fajna cena ;)) 805 Euro + Vat

 7. Paweł

  Właśnie. Jak wspomniał robin jak to jest w przypadku pracy na dwóch komputerach?
  Czy można pracować nie mając dostępu do sieci, które pewnie jest wymagane do sprawdzenia licencji?
  Dla tych co robią upgrade, szczególnie np. co drugą wersję cena wypożyczenia jest dużo droższa niż zakupu.
  Poza tym nie zapominajmy, że jak zklikwidujemy działalność to możemy odsprzedać nasze zakupione oprogramowanie i odzyskać sporą część kwoty w przypadku płacenia za użytkowanie już nie.

 8. Przemek Marczyński

  Już wkrótce rozwieję wszelkie wątpliwości co do CC. Bądźcie cierpliwi 😉

 9. robin

  Cierpliwi, cierpliwi ;), a miesiąc się kończy, koszty się przydadzą ;).

 10. Marek

  Szkoda, że sam Adobe nie dązy do stworzenia na swoich stronach odpowiedzi do znajdowanych pytań w necie. Najwiecej informacji uzyskałem na http://www.youtube.com/watch?v=y1eaF7iGm4I.
  Odpowiedzi z tego wątku:
  1. Połączenie z siecią musi być przynajmniej 1 raz na miesiąc do potqwierdzenia licencji.
  2. Można instalowac na 2 kompach (oczywiście pracować na 1)
  Niestety nie wiem nadal, czy jak kupię subskrypcje roczna przy płatności miesięcznej, to czy dostanę fakturę co miesiąc. Wersja Team Cloud jest za droga na raz. W takim przypadku wolę już wersję BOX.

 11. cezary gluchowski

  Odnośnie Adobe Cloud jest teraz spora promocja dla użytkowników którzy maja cs3 lub nowszy. Cena takiego clouda for teams angielska wersja językowa – cena 1794 pln netto
  W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt GG: 36088160