^

Jakiej nawigacji GPS nie powinieneś kupować

Przemysław Marczyński

22 czerwca 2012

Gps mac

Najlepsza nawigacja GPS w Polsce to podobno AutoMapa. Kupiłem ją z faktu, iż chciałem mieć w GPSie większy wyświetlacz niż ma iPhone, a i rozmowa podczas monitorowania trasy nie idzie ze sobą w parze. Nie chciałem również oddawać telefonu gdy ktoś z bliskich chciałby skorzystać z auta bez mojej osoby w środku. Byłem z niej zadowolony do czasu gdy komunikat o starych mapach zaczął irytować, a Euro 2012 kusi nowymi autostradami (sic!;-)). Nadszedł czas aktualizacji map w GPSie.

AutoMapahttp://www.automapa.pl/
Przeszukałem zasoby wsparcia aby znaleźć jakieś słówko związane z OS X. Bezskutecznie. Nasunął się więc naturalny odruch – napiszę do wsparcia technicznego (support@automapa.com.pl).

„Nasz instalator przystosowany jest tylko do systemu Windows. Nie wykluczamy opcji użycia emulatorów systemu Windows ale nie dajemy gwarancji powodzenia w tym wypadku”
„Niestety nie ma planów rozwoju instalatora w tym kierunku.”

Czy mam dodać coś więcej? Ja Podziękuję.

Zabłysła w mej głowie myśl. Co z innymi firmami? Zacząłem więc wertować najpopularniejsze nawigacje w naszym kraju. I oto co się okazuje.

Miohttp://www.mio.pl/
Zadzwoniłem do wsparcia technicznego Mio (12 25 44 010). Odpowiedź była krótka – „Nie działa.” Miły głos w słuchawce dał mi nieco otuchy – „Przekażę informację, że jest zapotrzebowanie ma wersję OS X”.

Czyli w najbliższej przyszłości nie liczyłbym na wsparcie platformy Apple. Podziękuję.

MapaMaphttp://www.mapamap.pl/
Sięgam po kolejny znany produkt na polskim rynku. Odpowiedź przychodzi szybka i dość dobrze znana:

„Instalację można przeprowadzić jedynie na komputerze z systemem Windows. „

Nie ukrywam mojego rozczarowania.

 

Gdy traciłem już nadzieję…

TomTomhttp://www.tomtom.com/
Kolejny wykręcony numer do wsparcia technicznego (22 349 15 98). Było już dobrze, że nie musiałem powtarzać dwa razy „OS X, OS X. System operacyjny firmy Apple”. Człowiek w słuchawce temat znał i odpowiedział:
„Działa. Jest sprzedawany na rynek USA więc popularność platformy OSX wymusiła taki stan rzeczy.”
Ja sięgnąłem za Google i:
http://www.tomtom.com/pl_pl/services/tomtom-home/#tab:tab3

Garminhttp://www.garmin.com/pl/

Wiadomość wysłałem z formularza pomocy technicznej. Odpowiedź przyszła po kilku godzinach:

„Tak, mapy w urzadzeniach Garmin mozna aktualizowac uzywajac komputeraMAC. Ponizej wymogi systemowe, jakie musi spelniac Panski komputera :
Mac®
Intel-based Mac running OS 10.5.8 or higher
1 GB RAM
1024 x 768 display or greater
8 GB free disk space for initial installation; 3 GB disk space after
installation.
USB port
USB cable
Not for use with dial-up Internet access”

Jeden ruch myszką i już mam – http://www8.garmin.com/macosx/

Stojąc przed wyborem nawigacji dla siebie weźcie powyższy fakt pod rozwagę. Tylko Garmin i TomTom dają możliwość aktualizacji map wprost z systemu Mac OS X. Jeśli więc nie chcecie biegać do sąsiada z Windowsem, a chcecie mieć aktualne mapy w swoim GPSie wybór jest chyba prosty.

Smuci fakt, że nie ma perspektyw na pojawienie się wsparcia dla OS X w popularnych nawigacjach. To co usłyszałem od wsparcia technicznego tych firm jasno wskazuje, że platforma Apple nie jest nawet brana pod uwagę przy kolejnych aktualizacjach. Liczę jedynie na to, że ktoś w dziale wsparcia technicznego był źle poinformowany. Ehhh.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (19)
L

19 komentarzy

 1. krystian

  jest jeszcze navigon

 2. Sebastian Samulczyk

  Pozostaje jeszcze sprawdzić na ile „działa” faktycznie działa. Wczoraj mili panowie z Orange u nas w firmie zaproponowali nam sterownik do modemu dla Mac OS X w wersji 10.4 i 10.5. Na pytanie o coś nowszego pokręcili tylko głową… 😉 Na szczęście można spokojnie sobie poradzić bez ich „pomocy”.

 3. Mariusz Ostrowski

  Przecież rozwiązanie dla każdej z tych firm jest dostępne od zaraz – wystarczy udostępniać mapy w archiwum ZIP i problemu nie ma, nie tylko pod OS X ale i z każdym innym systemem. Nie mogę zrozumieć po co firmy sobie komplikują życie tworząc jakieś aplikacje do aktualizacji, instalatory itp.

 4. grzegor

  Navigon to od niedawna faktycznie Garmin, ale nawigacja „Garmin Navigon” to całkowicie inny produkt niż nawigacja „Garmin nuvi” (czyli ta zapoczątkowana i rozwiajana w stajni Gramina a nie wykupiony gotowiec). Inne mapy, inne działanie, inni programiści, inne zarządzanie produktem… Słowem jedno i drugie mają ze sobą tyle samo wspólnego co iPod i Zune – oba służą w efekcie do tego samego.

 5. grzegor

  Aha, no i Navigon „pregarminowski” oczywiście obsługiwał OSX bez pierdnięcia i to wcześniej niż nuvi zdaje się.

 6. Zbyszek Czapnik

  Sprawdź jeszcze WAZE! Jeśli jedziesz w dzicz to nie porównasz go do AutoMapy. Ale po Warszawie czy Krakowie, Wrocławiu lub Łodzi prowadzi świetnie. To raczej asystent drogowy bo ostrzega o wypadkach, patrolach, radarach, korkach, robotach drogowych itd.

 7. anopak

  Zawsze można jeszcze skorzystać z nawigacji Nokii. Zakup telefonu z obsługą Nokia Maps jest nieraz tańszy od zakupu nawigacji. Aktualizacja map może odbywać się zarówno z poziomu telefonu jak i z Mac OSx.

 8. Jacek

  dla mnie Garmin jest od zawsze firmą, która wie co robi o robi to znakomicie. Nie rzuca na kolana wodotryskami i innymi zbędnymi wynalazkami. Solidna rzetelna nawigacja. Miło, że dołącza Pana do grona użytkowników tego systemu. 

 9. Rafał

  Garmina miał sens (chodzi o Polskę) jak dostępna była na niego GPmapa. Odkąd przestali ją uaktualniać to Garmin moim zdaniem lepiej spisuje się w pozostałej części europy. Szczególnie zachodniej.

 10. dzigi

  Witam,
  Ja mam pytanie do osób używających nawigacji w swoich urządzeniach z iOS. Czy jest sens bawić się w nawigację na nowym iPADzie? (Jeśli oczywiście jest coś ciekawego godnego uwagi;) )
  Pozdrawiam

 11. baart

  Automapa na iPadzie działa bardzo dobrze, co ważne możesz używać Automapy na kilku urządzeniach (pod warunkiem że jedno konto itunes)

 12. lukasz

  Ja korzystam z CoPilot Live, aplikacja jest naprawdę fajna i ma ładny interfejs a poza tym cena była bardzo dobra 🙂 Polecam

 13. Rafifafi

  Navigacja Sygic…podobno korzysta z map TomTom’a a jest zdecydowanie tansza Lubie ta nawigacje, chociaz z aktualnoscia map Polski do Automapy im daleko. Oczywiscie nie mowie o miastach. Mam na iPhonie i sobie chwale.

 14. Michał_Wawa

  Ktoś wspominał o navigon, ale to przecież tylko klon naviexperta, posiadający na dodatek tylko część możliwości jeśli chodzi o to profesjonalne oprogramowanie.

 15. Siwy77

  Automapa jako najlepsza nawigacja? Raczej nie, może konkurować z TomTom ale na pewno nie z naviexpertem. Nie wiem skąd autor ma takie dane, wystarczy przecież spojrzeć na wyniki testów nawigacji.

 16. Marek

  Moim zdaniem zabrakło w artykule informacji o naviexpercie, który zdecydowanie przewyższa przecież Automapę

 17. reytan

  nie wal tyle konia to będzie ci łatwiej navi updatować!

 18. Lumia

  Temat artykułu (czyt. żalenie się) do poprawki, żeby od razu było wiadomo że mowa o konkretnym sys. operacyjnym. Cały apple to powinien się schować ogólnie. Szkoda przepłacać.