^

xScope – mierzy, szacuje, dopasowuje

Przemysław Marczyński

1 lutego 2012

XScope logo

Największa zmora twórcy stron internetowych? Obok poszukiwań „/” w składni i innych chochlików wydaje się, że irytuje brak suwmiarki, którą można przyłożyć do ekranu i precyzyjnie dopasować obrazek, element szablonu lub inną grafikę. Trudno jest z linijką buszować po monitorze. O wiele prościej jest skorzystać z xScope.

Program xScope pozwoli zmierzyć każdą część naszego ekranu. Mamy do dyspozycji aż 7 narzędzi, które zaciągnięte do ciężkiej pracy webmastera, staną się jednym s podstawowych narzędzi przy projektowaniu serwisów.

Interfejs

Jako fan zagnieżdżających się na belce systemowej aplikacji z radością przyjąłem ikony jakie pojawiły się po uruchomieniu programu. Mogę po marudzić, że nie zastosowano rozwijalnego menu. Jednak w preferencjach łatwo usuniemy nieużywane opcje z widoku. Możemy również skorzystać z zasobnika narzędzi, który w oknie trzyma dostęp do wszystkich funkcji. Do tego intuicyjny zestaw skrótów klawiszowych pozwalający łatwo uruchomić wybrane opcje. Jest dobrze. bardzo dobre.

Xscope menu

Xscope systembar

Moc obliczeniowa

Trzeba wyjąć z zasobnika, to co xScope oferuje. A jest tego niemały arsenał. Zaczynając od automatycznego wymiarowania elementów (Dimensions) nie tylko w przeglądarce internetowej ale również każdego przycisku w interfejsie aplikacji i wszystkiego co wyświetla się na ekranie monitora. Działa to ślicznie.

Fullscreen

Do kalkulowania odległości przypadnie Wam do gustu linijka (Rulers). Przesuwając w polu linijki myszką uzyskamy informację o odległości. Warto wiedzieć, że możemy również wykonywać wymiary pod różnymi kątami.

Xscope miarka

Screens zapewni Wam symulowanie podglądu stron na różnych urządzeniach. Sami możemy zdefiniować rozmiar ekranu (w preferencjach aplikacji) lub skorzystać z predefiniowanych nastaw iPhone’a, iPada i laptopów.

Xscope screens

Idąc dalej w odkrywaniu możliwości programu spotkamy Lupę informującą o kolorach.

Xscope lupa

Do tego dołożymy wymiarowanie przy udziale linii pionowych i poziomych Guides, a także przy udziale ramek (Frames).

Zscope ramkiiproste 1

Z iOS

Prawdziwym smaczkiem jest opcja rzeczywistego podglądu ekranu na urządzeniu z iOS. Służy do tego darmowy program xScope Mirror. Wystarczy uruchomić na obu urządzeniach aplikację, aby mieć możliwość pracy na mobilnej platformie. Wykorzystanie iPada jako rozszerzenie ekranu i sprawdzenie wyglądu strony bezpośrednio na iOS? Świetny pomysł.

Xscope mirror

Kończąc

xScope to kombajn jeśli chodzi o aplikację do szacowania ekranu. Przepraszam, źle się wyraziłem, to taki Rolls-Royce. Tak zdecydowanie to lepiej oddaje siłę tego narzędzia. Dodano tu chyba wszystkie opcje miernicze jakie przychodzą do głowy. Automatyczne wymiarowanie funkcją Dimensions działa fantastycznie. Możliwość podglądu strony na iPhonie oraz iPadzie to niezastąpione rozwiązanie dla wszystkich, którzy zwracają uwagę na urządzenia przenośnie podczas projektowania. Guides pomoże ogarnąć rozmieszczenie obrazków na stronie. I tak dalej, i tak dalej. Najmocniejsze narzędzie w swojej klasie. Dla webmastera będzie to dobrze wydane 16 Euro. Polecam.

Ocena Mój Mac: 4

MM Oceny 4

 

Plusy:
+ ogromne możliwości;
+ darmowa aplikacja xSope Mirror
+ świetny interfejs

Minusy:
– cena 
– za dużo miejsca na belce systemowej zajmują ikony

xScope w MAS – kliknij
Cena – 15,99Euro (rabat 30%, czas promocji ograniczony)
xScope Mirrorkliknij
Cena: darmowy

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. grafmarr

    Używałem kiedyś do tego celu darmowego programu PixelStick. Nie tak rozbudowany, ale bardzo pomocny. Obecnie w MacAppstore jest dostępny za 5,49EUR.

  2. Kuba

    Używam od dawna, bardzo pomocny. Faktycznie aktualna cena spora…