^

Sparkbox – zrzuty ekranu i katalogowanie obrazków

Przemysław Marczyński

10 stycznia 2012

Sparkbox

Całkiem fajny program możecie spotkać w MAS. Docenią go wszyscy kolekcjonujący grafiki ze stron internetowych lub osoby lubiące utrzymywać porządek w obrazkach. Wiem, że iPhoto doskonale razi sobie z katalogowaniem zdjęć ale powiedzcie sami, że do najlżejszych rozwiązań on nie należy. Sparkbox to lekkie narzędzie posiadające kilka ciekawych funkcji, żadnych odkrywczych, ale takich, które są pomocne i doskonale sprawdzają się w pracy z obrazkami. Znajdziemy tu zatem możliwość tworzenia grup oraz tagowanie zdjęć, a także niezastąpione Inteligentne teczki.

Sparkbox 4

Do zdjęć z biblioteki możemy dodawać komentarze, które pojawią się po najechaniu na kwadrat opisu myszką. Ciekawa opcja, szkoda jednak, że notatki nie eksportują się po wyciągnięciu ich z programu.

Możemy również zapoznać się z większą ilością informacji na temat pliku wybierając z menu Images opcję Get info.

Sparkbox 5

 

Sparkbox 2

Sparkbox potrafi robić zrzutów ekranu. Wystarczy z belki systemowej wskazać ikonę programu aby zapisać całe biurko, jedno okno lub wskazać kursorem część ekranu.

Ma również inną ciekawą możliwość przechwytywania zdjęć – zapisuje podgląd całych stron internetowych. Wystarczy w zakładce Websnap podać adres witryny aby jednym klik zapisać podgląd witryny. Co ciekawe, możemy wybrać przycisk Thumb (po prawej na pasku adresu), aby podejrzeć same obrazki jakie znajdują się na otwartej karcie witryny.

Sparkbox 1

Fajnie prawda. Fajniejszy jest jednak fakt, że aplikacja normalnie kosztuje prawie 20 dolarów, a przez ograniczony czas jest za darmo. Nie jest to aplikacja która zapiera dech w piersiach. Szczególnie brakuje mi możliwości wysyłania obrazków na Flickr’a lub w inne miejsca sieci. Coby jednak nie powiedzieć jest to lekkie i zwinne narzędzie warte uwagi. Szczególnie, że ta cena… no sami wiecie 😉

Ocena MM: 3.5

MM Oceny 3 5

Plusy:

+ obecna cena
+ komentarze do zdjęć
+ możliwości katalogowania obrazków
+ zapisywanie zdjęć

Minusy:

– brak wsparcia dla Flickr i innych stron
– komentarze zdjęć przywiązane do aplikacji 
– podstawowe funkcje tworzenia zrzutów ekranu
– nic odkrywczego

Sparkbox w MAS – kliknij
Witryna programu – http://www.icyblaze.com/sparkbox/
Cena: 19,95 dolarów (teraz za darmo przez ograniczony czas)

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. JPG99

    Dzięki, za info! Dorwałem ją za free :))) a jak normalnie kosztuje 20$…

  2. Marucins

    Nie jest to warte swojej ceny. Mamy iPhoto za 12 dolców a funkcjonalność jest ogromna w stosunku do tego Sparkbox.
    Cena 20 baksów to zagranie marketingowe.