^

Adobe Lightroom 4 w wersji beta

Przemysław Marczyński

11 stycznia 2012

Lightroom4

Lubię początek roku. Zazwyczaj jest to czas informacji o produktach jakie nas spotkają w nadchodzącym czasie. Adobe wpuściło do swojego Laboratorium pierwszą wersję testową aplikacji Lightroom 4 służącej do obróbki zdjęć. Jest to świetny moment na zasmakowanie w aplikacji z górnej półki, a przy okazji Adobe ma nadzieję, że pokażecie palcem co jeszcze zostało do poprawienia.

Lightroom4 1

Co nowego w programie.

Całkowicie nowy mechanizm korygowania tonów wydobywa cały zakres dynamiczny aparatu, co pozwala uzyskiwać zadziwiające szczegóły w cieniach i rozjaśnienia. Program ma także dodatkowe funkcje regulacji lokalnej, w tym redukcji szumów, usuwania mory i balansu bieli.

Nowa możliwość bezpośredniej obsługi wideo pozwala fotografom odtwarzać i ciąć wideoklipy nagrane za pomocą lustrzanek cyfrowych, aparatów typu „wyceluj i naciśnij” i smartfonów oraz wydobywać z nich poszczególne klatki.

Program Lightroom 4 beta daje fotografom narzędzia do tworzenia atrakcyjnych fotoksiążek z rozbudowanymi funkcjami kontroli tekstu i różnymi łatwymi w użyciu szablonami z nowego modułu Book.

Lightroom4 book

Nowy, intuicyjny moduł Map wyświetla obrazy już z przypisaną lokalizacją oraz umożliwia znakowanie i zapamiętywanie lokalizacji, co ułatwia przypisywanie lokalizacji najczęściej wykorzystywanych przez fotografa.

Lightroom4 map

Sam interfejs nie zmienił się zbytnio i osoby przyzwyczajone do iPhoto mogą kręcić nosem. Z drugiej strony szybkość działania programu wciąż mnie zadziwia i na obecnym etapie Aperture pozostaje daleko w tyle.

Na chwilę obecną bądźcie przygotowani na „zabicie” aplikacji przy zamykaniu Lightrooma oraz problemy z importem zdjęć. Nie zmienia to faktu, ż do 31 marca możecie używać aplikacji bez większych ograniczeń funkcjonalnych (nie wliczając stabilności programu).

Więcej o nowym Adobe Lightroom 4 możecie przeczytać na stronie Laboratorium. Tam też jest możliwość pobrania aplikacji na dysk (wymagane konto Adobe ID – rejestracja darmowa).

Adobe Lightroom 4 – kliknij

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. slyx1978

  U mnie nie ma problemu z zamykaniem aplikacji, za to szybkość jest dyskusyjna. Oczywiście jest to beta, ale jest zdecydowanie wolniej niź w wersji 3. Co do porównania z Aperture to przy porównywalnej bibliotece około 200 zdjęć ciężko jest cokolowiek powiedzieć, bo oba programy przy tak małej ilości danych pracują po prostu szybko. Musiałbym dodać do obu całą swoją bibliotekę około 20000 ujęć, wtedy można by porównywać…Tak czy siak, fajnie że nowy Lightroom już za rogiem. Bo choć w wersji 3 nie brakuje mi niczego, to ułatwienia z wersji 4 (książki, GPS i mapa, obsługa wideo) na pewno uprzyjemnią pracę…

 2. Paweł

  Ja też nie zauważyłem wywalania przy zamykaniu, ani problemów z importem, ale za to płynność w „malowania pędzlem” przy lokalnej korekcie z włączoną opcją Auto Mask jest dramatycznie wolna na moim iMau i7. Najpierw pomacham piórkiem po tablecie sekunda zamulenia i po chwili rysuje się tam gdzie malowałem.
  Dzieje się tak przy nanoszeniu wielu różnych korekt na zdjęciu.
  Czyba czas na Maca Pro 🙂
  Co do zarządzania cieniami i światłami w nowym LR4 super to rozwiązali. Dużo lepiej też działa funkcja Clarusy nie powodując dużego efektu halo wokół świateł, w ogóle dużo różnych usprawnień.
  Przykład ile można wyciągnąć świateł i cieni najnowszym Lightroomem z jednego zdjęcia i Fuji S5 Pro.
  http://pawelpaluszynski.pl/lightroom4&fujis5pro