^

Blotter – wydarzenia prosto z biurka

Przemysław Marczyński

2 stycznia 2012

Witam po przerwie świąteczno-noworocznej. Wszyscy zapewne wypoczęci i gotowi do wyzwań czekających w Nowym Roku. Musem więc trzeba napisać o takiej aplikacji, która wspiera naszą nieodłączną część życia i pracy – kalendarz. Zatem przedstawiam Wam wyjątkowego i niezastąpionego przyjaciela iCala. Przywitajcie program Blotter.

Blotter1

Jak często zaglądacie do kalendarza? Ciągle otworzone okno iCala zjada cenną przestrzeń monitora, a Dock ledwo co dźwiga kolejną aplikację? Blotter rozwiąże ten i jeszcze kilka innych problemów z zarządzania czasem.

Program służy do wyświetlania zawartości iCala wprost na naszym biurku. Jest jak tapeta, która zawsze jest widoczna pod oknami innych aplikacji. Wszystkie informacje jakie umieszczamy w kalendarzu zmieniają się więc na naszym biurku dynamicznie. Dodajemy nowe spotkanie czy przypomnienie i natychmiast są one widoczne w Blotterze. Będziemy oczywiście mogli wybrać jakie kalendarze mają pokazywać się na biurku, jeśli część z nich jest z pewnych względów „prywatna”.

Mamy tutaj sporo możliwości dopasowania wyglądu prezentowanego w tle biurka. Poczynając od pozycji (rogi ekranu lub środek) po układ wyświetlanych informacji oraz wygaszenie podglądu po ustalonym czasie, żeby mniej „gryzł” się z naszym ulubionym tłem.

Blotter Layout

Blotter Positioning

Jeśli więc nie przypadnie nam do gustu kalendarz na całej powierzchni biurka, a chcemy mieć dostęp do najbliższych wydarzeń Blotter zaradzi i temu wyzwaniu.

Blotter Menubar

Obok samego wyświetlania zadań, możemy przy udziale aplikacji tworzyć nowe Przypomnienia i Spotkania. Będziemy mogli tym czynnościom przypisać własne skróty klawiaturowe lub z belki systemowej wybrać odpowiednią opcję.

Blotter new

Wszystko niby wygląda tu bez zastrzeżeń jednak po dłuższym użytkowaniu brakuje możliwości wybrania daty z kalendarza. Przynajmniej mi podawanie terminu z klawiatury jakoś niepodpasowało. Może również boleć brak możliwości edycji wpisów. Jednak tutaj mogę zrozumieć niechęć autora do aktywnego ekranu tła (przypadkowe kliknięcie i skasowanie spotkania… powiedzmy o pracę może boleć). Z drugiej strony wywołanie tej funkcjonalności z przyduszonym klawiszem skrótu? Możemy się sprzeczać czy warto…

Blotter3

Kończąc

Blotter jest świetnym produktem, dla ludzi uzależnionych od iCala. Bezinwazyjne wyświetlanie zawartości kalendarza to ciekawy pomysł na produkt. Dopasowanie wyglądu, łatwość obsługi, działanie z paska systemowego to spore atuty programu, który ma działać cały czas w tle. Mi się bardzo podoba, jednak należy pamiętać, że względny porządek na biurku jest wymagany. Inaczej pliki i katalogi będą skutecznie zasłaniać nam obraz kalendarzy.

Blotter doskonale się nadaje do ciągłego przypominania o projektach i zadaniach. Nic tak Was nie będzie stymulować do zakończenia rozpoczętych prac jak ciągła panorama z otwartymi Zadaniami. Polecam, szczególnie na początek Nowego Roku 😉

Ocena MM 4/5

MM Oceny 4

Plusy:

– pomysł na program
– dostosowanie wyświetlania kalendarzy

Minusy

– nie najlepszy sposób tworzenia nowych zdarzeń
– brak możliwości edycji zadań kalendarza

Blotter w Mac App Store – kliknij
Cena – 7,99 Euro
Witryna aplikacji: http://wireload.net/products/blotter/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Maciej Skrzypczak

  „Idę o zakład, że pierwszy komentarz pod nowym wpisem na Mój Mac będzie brzmiał – „Tak drogo za dodatek do iCala”. Zobaczycie ;-)”
  Fantastical jest droższy – 15,99€ ;P

 2. PoGOOD

  Ja akurat bardzo cenię widok paska czasu w iPad’owej wersji OmniFocusa i przerzuciłem się na niego w 100% w kwestii zadań do wykonania. A co to znaczy z polskiego na nasz?
  Zadania do projektów wpisuję do OmniFocusa i to na nim bazuję podczas codziennych wyborów „za co by tu teraz się zabrać?”
  Stywno uzgodnione daty spotkań i wydarzeń, których dotrzymanie związane jest z konkretną datą i godziną wpisuję do iCal’a.
  I to wszystko…
  A to co można zrobić w dowolnym luźniejszym momencie dnia zostaje w OmniFocusie.
  Jak dla mnie – działa!

 3. Sebastian

  Wyświetlanie zadań z kalendarza na pulpicie? Czyli w miejscu, które przez 99% czasu pracy przy komputerze jest przesłonięte oknami aplikacji, serio?

  • Przemek Marczyński

   @Sebastian jest taki ciekawy skrót klawiaturowy – „Pokaż Biurko”.

 4. Sebastian

  @Przemek Marczyński: Można też skorzystać z ciekawszego skrótu – „przełącz się na iCal” 😉