^

NetSpot – zaprojektuj swoją sieć Wi-Fi

Przemysław Marczyński

23 listopada 2011

Netspot

Jak idzie Wam projektowanie domowej sieci? W sumie sprawa nie jest trudna, stawiamy router wi-fi i szukamy najlepszego sygnału. Nie zawsze jednak wszystko kręci się z górki. Piętra, grube ściany, zakłócenia fal, czy jakość sprzętu mogą powodować czkawki w dostępie do sieci. Jest jednak na to rozwiązanie NetSpot.

Aplikacja pomaga zaprojektować oraz rozeznać, gdzie najlepiej umieścić nasz sprzęt do łączenia się z internetem. Program bierze pod uwagę kilka aspektów, łącznie z nakładającymi się innymi sieciami, zakłóceniami czy jakością sygnału.

Wszystkie czynności wykonami w czterech prostych krokach. Po pierwsze będziemy musieli zaprojektować nasz poziom mieszkalny. Nie musimy się tu zbytnio rozwijać, ale osoby które lubią precyzje mogą dodać odpowiednie opisy pomieszczeń i skorzystać z różnych narzędzi do rysowania. Tak na prawdę jest to jedynie mapa poglądowa, więc nie musimy przykładać się zawzięcie do odwzorowania detali. Jeśli nie chcemy bawić się w malowanie, aplikacja pozwala wciągnąć gotowe rysunki (wszelkie formaty graficzne) i użyć ich jako podkładki.

NS1

Kolejny krok, to ustalenie dystansu (kalibracja odległości). Znając wymiary naszego pokoju podajemy dwa i określamy odległość. Teraz pozostaje tylko określenie powierzchni jaką chcemy badać. Wystarczy wskazać cztery punkty narożne. Teraz najwyższy czas rozprostować kości i ruszyć w drogę z laptopem w dłoni. Przemieszczając się po mieszkaniu zaznaczamy nasze położenie, a NetSpot przelicza, rachuje i oblicza jak wygląda jakość naszej sieci.

NS2

Po wskazaniu kilku punktów pomiarowych czas na analizę. Po wciśnięciu przycisku Stop scan możemy cieszyć się wynikami badań. Program w ładny sposób pokaże odpowiednim kolorem gdzie nasza sieć kuleje. Na podstawie tych wyników będziemy mogli zdecydować, czy czas na zmianę położenia routera wi-fi.

NP4

Podsumowując

Aplikacja wizualnie bardzo dobrze przygotowana. Do tego bardzo łatwa w obsłudze. Jako narzędzie do zlustrowania jakości naszej sieci bezprzewodowej wydaje się idealnym narzędziem. Warto się chwilkę pobawić NetSpotem, bo w końcu każdy z nas chciałby mieć idealną sieć 😉 I co ważne, w obecnej postaci program jest darmowy.

Ostateczna ocena według Mój Mac to mocne cztery.

MM Oceny 4

Plusy:

+ świetnie zrealizowany pomysł na program;
+ ładny interfejs i prosta obsługa;

Minusy:

– nie mam mierników do zweryfikowania poprawności pomiarów, ale jeśli są prawdziwe to nie widzę słabych punktów 😉

Witryna programu NetSpot – http://www.netspotapp.com/
Cena – darmowy

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Siwy

    Trafiłesś idealnie . Tego wlaśnie szukałem , a żeby zobrazować projekt sieci ,który mam własnie wykonać i jednocześnie minąć zabawe w ”winzgrozie”.

  2. Marek Kujawa

    Jest coś podobnego też pod OS X, ale działa z urządzeniami UBNT, pozwala na zaprojektowanie sieci i zarządzanie nią. http://www.ubnt.com/unifi