^

MacGadka #6 dla "przełączników" 😉

Przemysław Marczyński

1 września 2011

 

Macgadka for web

Nie, to nie był łatwy odcinek. Decyzja o jego nakręceniu zapadła jakąś godzin przed włączeniem mikrofonu. Nie znaczy, że nie przygotowywaliśmy się do niej. Po prostu raz temperatura spadała w moim organizmie, raz szybowała do poprzeczki 39 z dobrym haczykiem. Sam nie wiedziałem czy się uda, zresztą przyznaje się, niewiele pamiętam z tego nagrania. Michał nadganiał jak mógł i mam nadzieję, że uratował odcinek. Zresztą on sam był w dość mocnej rozsypce, bo jak można coś zaplanować, gdy twój towarzysz co 30 minut zmienia zdanie, „nagrywamy”, „nie, nie dam rady”, „nagrywamy”. Podziwiam go, że jakoś ze mną wytrzymał. Sam był na walizkach bo dość nieoczekiwanie wypadł wyjazd z firmy.

Z faktu na małe odstępy pomiędzy czasem nagrania (nie publikacji), ten odcinek można nazwać „Wydaniem specjalnym”. Nie ma tu sekcji news, a jedynie sentymentalno-techniczna podróż do czasu pierwszego kontaktu z Mac OS X. Mam nadzieję, że dumając nad przesiadką na Maka znajdą tu kilka odpowiedzi na dręczące ich pytania. Miłego odsłuchu.

Spis treści:

00:00 Róbcie backupy!
04:34 Przemek pamięta erę PowerPC
07:21 Najbardziej boimy się braku kompatybilności
11:14 Gdzie jest przycisk Start?
16:24 Bez Spotlightu używać komputera się nie da
22:51 Nie ma na maka programów giełdowych
34:04 Programy biurowe na maka są!
36:59 Programy do odtwarzania filmów – VLC i MplayerX
39:00 Nie ma na maka Gadu-Gadu!
41:36 Archiwizatory na maka
43:20 Rejestracja audio i wideo
46:43 Nagrywamy płyty na maku
49:49 OSX rajem dla grafików
55:08 Torrenty na maka są
56:15 Bez tych programów już się nie możemy obejść
01:04:59 Źródła informacji dla początkujących switcherów
01:12:32 Programy na OSX – Forklift
01:17:25 Programy na iOS – Callway i Roads of Rome
01:24:36 Magic Trackpad ma fizyczny klik!

Witryna MacGadki – www.macgadka.pl
MacGadka w iTunes – kliknij
MacGadka na Facebooku – http://www.facebook.com/MacGadka
MacGadka na Twitterze – http://twitter.com/MacGadka

PS. Pomalutku wracam do siebie. Powiem Wam, że trudno ogarnąć wszystko co się ostatnio wydarzyło. Chyba nagramy o tym kolejny odcinek…

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. macmoc.pl

  Podoba mi się słowo „przełącznik” 🙂

 2. macmoc.pl

  Mam nadzieję, że więcej osób napisze poniżej swoje alternatywy programów na osx niż te wymienione w podcast.
  Ja napiszę swoje:
  Archiwer darmowy – keka (znalazłem go jak potrzebowałem zrobić archiwum z hasłem).
  Archiwer płatny – często w promocji – ipack.
  Alternatywa dla ScreenFlow to Camtasia i jest dostępna na PC od dawna.
  Darmowy commander to muCommander – tak, działa F5, F6 itp.
  ————————-
  Życia bez textexpander sobie nie wyobrażam. Jeżeli ktoś nie potrzebuje jego „bardziej zaawansowanych” funkcji to można spokojnie wykorzystać wbudowaną opcję w lion:
  – Prefencje
  – Klawiatura
  – Układy klawiatur
  – Tekst
  i dodajemy plusem nowe zamiany.
  Wpisujemy w odpowiednich kolumnach:
  Do zastąpienia – ;nip
  Po zmianie – 1070000000
  Teraz gdziekolwiek nie wpiszemy ;nip (np. textedit) to zostanie to zamienione na 1070000000.

 3. kak

  – muCommander sie nie nadaje – gdy sie kopiuje pliki ktorych wlascicielem jest root, po prostu ich nie kopiuje zamiast pytac o haslo dostepu – w gownianym Forklifcie tan ficzer jest poprawnie zaimplementowany, ale za to ma popaprane animowane okno ulubionych – co za palant to wymyslil… Forklift jako klient ftp nie ma zaimplementownych regul co zrobic z czesciowo pobranym plikiem podczas wznowienia polaczenia.
  – Camtasia tez sie nie nadaje, bardzo czesto podczas odtwarzania wideo sie po prostu zacina, albo skacze losowo do roznych czasow.
  – Mplayer OSX Extended do odtwarzania filmow http://www.mplayerosx.ch/
  – GarageBand i Audacity jest dla lamerow ktorym wydaje sie ze umieja nagrywac i edytowac audio – nie ma to jak Steinberg WaveLab
  Pozdrawiam

 4. Paweł

  Może, nie ma oryginalnego GG, ale jest Adium, więc nie ma problemu.
  Do Adiuma jest pakiet ikonek, które można wgrać i są wszystkie emotikonki z oryginalnego GG. To A’propos tych krzaków co się wyświetlały.
  http://www.adiumxtras.com/index.php?a=xtras&xtra_id=7054
  Do zarządzania plikami polecam Path Findera. Może mało ludzi ko używa, bo nie kosztuje 2 czy 3 Euro, ale na moim zdaniem wart jest swojej ceny.
  Jest mega konfigurowalny, można osobno ustawiać widok poszczególnych katalogów, np. oferty sortuję po dacie i ustawiłem na widok ikon 140px, inny katalog może mieć zupełnie inny wygląd. Wcisjając Command+J wybieramy czy ustawienia mają być globalne, czy dla danego katalogu. Można też ustawić sporo wysuwanych okienek pomocniczych (z lewej, prawej, u dołu) z różnymi funkcjami.
  Ja na przykład poza głównym oknem mam okno podzielone na dwie części w górnej ok. 80% wysokości mam podgląd pliku (genialne przy dokumentach), w dolnej zlicza zaznaczane pliki.Dodam, że pokazuje też pojemność wszystkich katalogów i podkatalogów, które błyskawicznie zlicza. Praktycznie po restarcie kilkanaście sekund mu to zajmuje, później to już pokazuje pojemność bez opóźnień.
  Tego zliczania na pasku statusu brakowało mi chyba najbardziej po przesiadce z Windowsa. Czy zaznaczona grupa plików zmieści się na Pendrive czy też nie.
  Nie wiem dlaczego Finder jest tak ułomny, że nie może pokazać ile zajmują zaznaczone np. 3 filmy. To miał już Windows 95, a Lion jeszcze nie dorósł do tego!
  Na makach od czasów Snow Leo wkurza mnie inne przeliczanie kilobajtów niż w standardzie.
  Według Apple 1KB to 1000 bajtów nie 1024, MB to 1000kB zamiast 1024 itd.
  Co innego widzę na FTP, a co innego pokazuje mi system na dysku. Przy optymalizacji JPGów które wrzucam na WWW, te różnice mają znaczenie. Różnica w KB to ok. 10-15% jakości JPG przy zapisywaniu plików.

  • Przemek Marczyński

   @Pawle co do zliczania wielu plików to możesz je sobie zaznaczyć, przydusić Command+Option+I

 5. Paweł

  @Przemek. Faktycznie ale to średnio wygodne, klikać Command+Option+I, żeby zobaczyć ile to zajmuje, po celować kursorem, żeby zamknąć, bo Command+W zamyka mi okno z plikami a nie nowe okno inspektora które wywołuję. I tak nie rozumiem dlaczego na belce dolnej która pokazuje np. „zaznaczono 15 z 19” nie może być dopisek „673,5MB”.