^

Fantastical – fantastyczny kalendarz

Fantastical 256x256

Powiem wam szczerze, ostatnimi czasy niewiele aplikacji mnie zauroczyło. Pojawiały się nowe produkty warte uwagi, funkcjonalne ale jakoś nie wywoływały u mnie ahh i ehh. Wczoraj jednak coś tąpnęło, zatrzęsło i się urodziło – Fantastical.

Bez kalendarza nigdzie się nie ruszam. iCal to świetne narzędzie, jednak podczas pracy z komputerem mam wrażenie, że jest ciężki w użytkowaniu. Nawet nie chodzi o jego ergonomię, ale o przysłanianie zbyt dużej ilości miejsca gdy chcę sprawdzić co na dziś mam zaplanowane i dłubanie się oknach, gdy chcę coś na szybko dodać do planera. A z faktu, że jestem uzależniony od aplikacji działających na belce systemowej, gdy zobaczyłem Fantastical… oniemiałem.

Fantastical 1

Wspomnę najpierw o wyglądzie, który całkowicie mnie sponiewierał. To jest aplikacja na Maka pomyślałem widząc dopieszczone ikony systemu. Do tego dokładam efekty animacji. Spróbujcie sobie dopisać jakieś zadanie na dziś. Tak małe szczegóły „latających liter”, a cieszą oko i uświadamiają, jak wiele pracy autorzy włożyli w przygotowanie produktu.

Praca z Fantastical to równie przyjemne doznania. Klikając w ikonę pokazującą dzisiejszą datę możemy natychmiast wpisać co dziś mamy do wykonania. Pacnięcie Enter doda wpis bez zbędnego klikania i zbędnych ustaleń. Oczywiście możemy pobawić się w możliwości uzupełnienia wpisu o alarm czy czas trwania spotkania, ale na pewno zrobimy to szybciej i bardziej elegancko niż ma to miejsce w iCalu.

Funtastical 4

Samo przeglądanie zaplanowanych spotkań i spraw które na nas czekają wygląda świetnie. Program pokazuje na liście kolorowe kalendarze z opisem Zdarzeń. Wystarczy również nadjechać myszką na dzień kalendarza, żeby pod kursorem pokazały się zapiski jakie są związane z tą datą. Program wyposażono także w funkcję Szukaj. Działa błyskawicznie i mamy do niej dostęp tuż obok pola wpisywania Zadań.

Funtastic 5

Aplikacja synchronizuje się zarówno z iCalem, Outlookiem ja i Entourage. Poprzez kalendarz systemowy możemy także korzystać z Google Calendar. Dzięki tej możliwości informacje wprowadzane wprost z górnej belki systemu powędrują do naszego planera i powędrują z naszym telefonem w świat.

Fantastical 3

Fantastical jest po prostu fantastyczny! Nie dość, że piękny to na dodatek bardzo funkcjonalny. Wpisywanie ulotnych pomysłów zajmie nam dosłownie chwilę (to też zasługa możliwości przypisania skrótu klawiaturowego). Cieszy również doskonały podgląd zadań, bez konieczności otwierania kolejnego okna aplikacji. Program jest wspaniałym uzupełnieniem możliwości kalendarza. Ja jestem całkowicie zauroczony. Pozycja obowiązkowa podczas planowania zakupu aplikacji dla Mac OS X. A już myślałem, że niewiele rzeczy mnie zaskoczy, a tu proszę… Fantastical!

Witryna programu Fantastical – http://flexibits.com/fantastical
Wersja testowa – kliknij
Cena aplikacji – 44,77 złote (14,99 dolarów) – cena inauguracyjna do końca maja
Fantastical w App Store –  kliknij

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (35)
L

35 komentarzy

 1. dam_k

  Zgadzam się z tobą Przemku w całości 🙂 Poza pięknym wyglądem i funkcjonalnością aplikacja ma jeden fajny ficzer – natural language engone. Automatyczne wypełnienie pól daty, czasu, lokalizacji podczas wpisywania danych w głównym polu znacznie przyspiesza proces dodawania spraw/spotkań 🙂

 2. maciek

  Jest super

 3. Adam

  Wygląda pięknie, ale z funkcjonalnością, przynajmniej u mnie coś nie tak. Podwójny klik na datę, dodaję np. spotkanie na 18.05.11, a w kalendarzu ląduje w dacie 11.05.18, a więc coś nie gra 🙂

 4. grafmarr

  Problem pewnie dotyczy niezgodności formatu daty związanego z tym, że niestety aplikacja jest tylko w języku angielskim.
  Przypominam sobie dyskusję naszych polskich programistów dla środowiska Mac jak wypowiadali się, że nie ma co tworzyć nowych polskich aplikacji, bo wszystko już ktoś zrobił.
  Jak widać na przykładzie tej aplikacji, zawsze coś można jeszcze zrobić ciekawego i przydatnego. No i za granicą jakoś się komuś chce to robić. Pozostaje mieć nadzieję, że któryś z naszych lokalizatorów pomoże panom Michaelowi Simmons i Kentowi Sutherland zrobić polską wersję językową.

 5. Krzysztof Win

  Powiem więcej, może gdyby były polskie wersje to sprzedawało by się więcej legalnych kopii. A, programik jest faktycznie OK / przed degustacją „Fantastical” myślałem że to tylko „lans” /

 6. Adam

  Faktycznie problem to format daty, poza tym działa 🙂 Po chwili użytkowania podoba mi się, ładnie, praktycznie, a więc kolejny mały zakup 😉

 7. Dystrybutor KNX

  Ale niestety jak to zwykle bywa, nie obyło się bez byków.
  I oto na screenie mamy piękne „maja 2011” zamiast „maj”.
  Żeby nie było… systemowy zegar na belce też wskazuje, że jest 18 maj, a nie 18 maja, jak być powinno.
  Polska język, truuudna język.

  • Przemysław Marczyński

   @Dystrybutor programiści korzystają z narzędzi jakie daje Xcode. Niestety, polskie dni miesiąca mają tam swoją niechlubną kartę. We wszystkich aplikacjach znajdziesz ten błąd. OK, jeśli nie we wszystkich to w ogromnej ilości produkcji, która korzysta z podstawowych bibliotek programowania. Uwagi proszę składać do Apple.

  • Przemysław Marczyński

   @grzegor zabiłeś mnie tym. dałbym sobie uciachać dłoń, że od lat pokutuje problem z datą w Mac OS X. To znaczy był to problem, bo sporo swojego czasu jak tłumaczyłem aplikacje mówiło się o tym. Osłupiałem!
   Dodane…
   Chociaż jak widzę „Maja 2011” to stawiam stówkę, że powinien być „Maj”. Odmiana dopiero przy wyświetlaniu konkretnego dnia. Zamieszałeś mnie całkiem… IMO, jest to problem lokalizacji Mac OS X.

 8. grzegor

  „maja 2011” to oczywiście błąd, ale błąd programu, który nie jest świadom, że tu powinien sobie mianownik wstawić, który jest w innej zmiennej lokalizacyjnej (po angielsku oczywiście tego nie widać stąd nieświadomość programistów).

 9. Przemysław Marczyński

  @grzegor tak jak pisałem wcześniej problem leży w składowych Xcode odnośnie polskiej lokalizacji. Programiści nie mogą tu wiele zdziałać. Nie ma po prostu rozróżnienia podczas odmiany. Wracam więc do mojego pierwszego komentarza w tej sprawie.
  PS.Wystraszyłeś mnie nieco, że już całkiem zmysły postradałem 😉

 10. Sebastian

  @Grzegor: Ale mnie rozbawiłeś 😀 Przeczytaj najpierw czego dotyczy błąd a potem komentuj 🙂 Jakoś w kalendarzu na ścianie mam miesiące maj, czerwiec, lipiec itd.

 11. grzegor

  Hehe – zamieszania trochę 🙂
  Oczywiście, że jest możliwość używania obu form i sam OSX z tego korzysta. Program przecież nie wie gdzie ma być forma w mianowniku a gdzie w dopełniaczu więc programista musi mu to już odgórnie zlecić. Angielskojęzyczni programiści za to mają to w głębokim poważaniu bo u nich to wsio ryba i nie są wielokrotnie świadomi, że nie używają właściwej funkcji do pobrania odpowiedniej formy.
  Lokalizacja bibliotek Cocoa jest w pełni świadoma obu form. Dopełniacz dałem na poprzednim screenie, tu jest w mianowniku na przykład:
  http://cl.ly/072J1T1V2K1c200k070j

  • Przemysław Marczyński

   Z tego co mi wiadomo (nie jestem programistą, więc nie z autopsji), forma „Maj” nie jest dostępna w normalnych narzędziach twórczych. Dopiero ręczna ingerencja w kod poprawnie formułuje wyrażenie. Przynajmniej tak to pamiętam, gdy dłubałem w lokalizacjach. Ale kiedy to było…

 12. grzegor
 13. grzegor

  A to o czym piszesz podczas robienia tłumaczeń to było ograniczenie narzucone przez programistę danego programu, że użył tylko jednej formy zamiast odpowiednich w odpowiednich miejscach.

 14. Przemysław Marczyński

  Z tego co pamiętam, to nie było innych narzędzi, a dłubanie w kodzie dla jednego języka nie wchodziło w grę. Tak to pamiętam. Ale wiesz co, zapytam u źródła.

 15. grzegor

  No tak, kiedyś pewnie nie było takiej separacji i pojawiła się w którejś-tam-z-kolei wersji API. No ale z drugiej strony patrząc to, to przecież wszystko dopiero w którejś-tam-z-kolei wersji się pojawiło. No i nie chodzi tu o jeden język ale o konwencję programowania. Jeśli to ma być miesiąc w kontekście wymieniania kolejnych miesięcy (czyli nieszczęsne „maja 2011”) to trzeba standalone użyć. Jeśli to element daty, to bez standalone. Wtedy będzie pięknie i w angielskim i wszystkich słowiańskich językach których to dotyczy.
  No ale wchodzimy już w kwestie wykraczające poza obszar zainteresowania zdecydowanej większości Twoich czytelników jak myślę, więc można w tym miejscu dyskusję zakończyć/przenieść na maila.

 16. grzegor

  @Sebastian: Czemu rozbawiłem? Przecież napisałem, że „maja 2011” to oczywisty błąd. Normalne, że przy wymienianiu miesięcy ma być mianownik! Nie zgadzam się tylko, że nie da się tego wprowadzić przez indie developerów.

 17. Przemysław Marczyński

  @grzegor całkowity szacunek! to powinien być wpis, a nie komentarz. chylę czoło!

 18. Sebastian

  @grzegor: Przecież Twój pierwszy komentarz dotyczył właśnie tego „maja” ze screena, no nie? Dlatego też to mnie rozbawiło 🙂

 19. grzegor

  @Sebastian: Ja nie piłem do maja ze screena tylko do stwierdzenia, że na belce systemowej jest „18 maja” a powinien być „18 maj”.

 20. grzegor

  Aaa, ok. Już czaję! I ja się dałem w tym wątku zmylić jak widać – @Dystrybutor chciał żeby właśnie w belce systemowej było „maja” a nie „maj”! Jakoś specjalnie się w to zdanie nie wczytałem, bo u mnie w belce w tym momencie właśnie _jest_ „maja” czyli poprawnie i założyłem podświadomie że chce to właśnie zmienić po przeczytaniu wpisu. Nie wiem czemu u niego nie jest w takim razie.

 21. Sebastian

  @grzegor: Czyli po prostu nieporozumienie 🙂

 22. grafmarr

  Napisałem od razu, czyli 18 maja do twórców tej aplikacji zgłaszając problem formatu daty, o którym piszemy na początku komentarzy. Dzisiaj otrzymałem odpowiedź wraz z linkiem do pobrania wersji developerskiej ze stosownymi poprawkami w tej kwestii.
  Informuję zatem zainteresowanych, że poprawki są skuteczne.
  Wprowadzanie zdarzenia w określoną datę poprzez dwuklik na niej w kalendarzu interpretuje datę prawidłowo.
  Nie wiem, czy Kent Sutherland czytał nasze komentarze na tym blogu, ale poprawiono przy okazji wyświetlanie nazwy miesiąca w nagłówku kalendarza i nie ma już „maja 2011” jest poprawnie „maj 2011”. Innych miesięcy nie sprawdzałem.
  Widać, że programiści są chętni do współpracy, może więc ktoś z naszych pokusi się o zlokalizowanie tej aplikacji do wersji polskiej. Ja niestety nie mam czasu, aby się tego uczyć.

  • Przemysław Marczyński

   Nie mam pojęcia skąd może wiedzieć o problemie z datą. Widać sława Mój Mac dociera do najdalszych zakątków umysłu zdolnych programistów 😉 Lokalizacja programu powiadasz… hmmm.

 23. grafmarr

  Myślę, że problem „maj”, „maja” rozwiązali niejako przy okazji tego pierwszego, który dość szczegółowo im opisałem.
  Widać, że są chętni toteż myślę, że kwestia lokalizacji jest też do załatwienia, ale sami jej pewnie nie zrobią.

 24. Karol

  @grafmarr, a podzielisz się tym linkiem? czy zwykli śmiertelnicy muszą czekać na oficjalny update… troszkę irytują mnie te podróże w czasie po dwukliku na dacie:(

 25. grafmarr

  To jest wersja deweloperska. Nie ma gwarancji, że wszystko działa OK, choć ja nie stwierdziłem żadnych nieprawidłowości w działaniu. Nie było zastrzeżenia, że nie mogę podać linka dalej, a więc go podaję, ale wraz z treścią oryginalnego maila.
  Proszę, aby Ci którzy skorzystają z linka pisali do twórców aplikacji o zauważonych błędach lub propozycjach ulepszenia.
  Oto treść maila:
  „Hi Jerzy,
  Sorry that you ran into trouble with Fantastical. We’ve fixed this issue and have a development version of Fantastical available at http://dev.flexibits.com/fantastical/fantastical_20110519b.zip. Feel free to try this version out and see if it fixes your problem. Don’t hesitate to let us know if you run into any problems with it.
  Thanks,
  Kent”

 26. grafmarr

  Nie widziałem tego wpisu na Twitterze. Mleko się rozlało, ale wersja beta i tak podlega tym samym ograniczeniom użytkowym, co trial. Działa z ograniczeniem w czasie.

 27. Karol

  no nic:) tak czy siak już ją mam, dzięki @grafmarr. Będę czynnie testował i raportował;) Na razie po chwili używania bezwzględnie podoba mi się i jeśli przez najbliższe dni testów nic się nie wydarzy co by mnie mogło zniechęcić, z przyjemnością zainwestuję w fantastical:)

 28. kw

  Każde nowe wydarzenie dodane do Fantastical traktowane jest jako całodniowe i za każdym razem muszę odznaczać „all-day”. Czy można to zmienić w ustawieniach?