^

Overflow – aplikacje i pliki pod ręką

Przemysław Marczyński

5 lutego 2011

Z archiwum Moje Jabłuszko 05/2010

overflow.png

Lubię mieć łatwy dostęp do często używanych aplikacji. Przy mojej ilości pamięci RAM w komputerze dość oszczędnie zarządzam jej zasobami i po skończeniu pracy w którymś z programów staram się go wyłączać. Dock jest świetnym miejscem na przechowywanie skrótów, jednak z czasem, robi się tam zbyt gęsto i ciężko dostrzec czy w programie pocztowym przybyły nowe wiadomości tak przyjaźnie wyświetlane na ikonie Maila. Żeby pogodzić wygodę z dostępem do potrzebnych nam danych warto poznać Overflow.

overflow1.png

Program to niewielkich rozmiarów okno, które możemy zapełniać dowolnym kontentem. Wystarczy wskazać aplikację i przeciągnąć ją w obszar Overflow. Tutaj też dowolnie rozmieścimy odnośniki do programów. Zdefiniowane klawisze szybko pozwolą nam wyświetlić okno programu i wybrać interesującą nas plik bez przeszukiwania zasobów dysku. Gdybyśmy nie mieli ochoty na skorzystanie z klawiatury do wskazania odnośnika z Overflow wystarczy kliknąć myszką ikonę z belki systemowej i rozwinąć odpowiednie menu. Overflow nie służy jedynie do startu programów. Możemy wprowadzić skróty do folderów, dokumentów, a nawet Inteligentnych teczek. Dobrze, ale wszystko mieć w jednym oknie aplikacji może przyprawić o ból głowy. Przewijanie w nieskończoność aby odnaleźć interesującą nas pozycję nie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście po lewej stronie okna Overflow mamy listę grup do których możemy przypisywać odnośniki plików. Tak skatalogowane elementy szybkiego wybierania dobrze spełniają swoje zadanie organizacyjne.

overflow2.png

Overflow to doskonałe lekarstwo na odchudzenie Docka. Nie dość, że biurko systemu staje się bardziej przejrzyste to na dodatek mamy bardzo funkcjonalny dostęp do rozmaitych danych z naszego komputera. Główną siłą tej aplikacji jest prostota oraz lekkość z jaką pracuje w tle. Dla wszystkich poszukujących sposobu jak zaprzestać zbędnego szperania w katalogach Findera w poszukiwaniu często używanych plików, Overflow to pozycja obowiązkowa.

Witryna aplikacji: http://stuntsoftware.com/overflow/
Cena: 14,95 dolarów

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Chiefer

    Faktycznie przydatny programik.
    Przez długi cza szukałem alternatywnego docka który uruchamiał by mi się np. z prawej strony, gdzie można by zadokować skróty do aplikacji (taki układ używam na Windowsie). Overflow rozwiązuje ten problem. Nawet kiedyś gdzieś go widziałem w jakiejś promocji za pół ceny.
    Jednakże to co zapowiada Apple w Lionie (Launchpad) może sprawić iż Overflow stanie się zbędny

  2. Matto

    Używam go od dawna i codziennie. Jedna z moich podstawowych aplikacji.