^

iGo My way – nawigacja dla iPhone

Przemysław Marczyński

14 lutego 2011

igomyway.png

Z archiwum Moje Jabłuszko (obecnie iMagazine)

Patrząc na rankingi aplikacji w AppStore odniesiemy wrażenie, że jednym z najpopularniejszych produktów są nawigacje samochodowe. Coraz więcej firm zajmujących się tą tematyką tworzy również odpowiedniki na telefon iPhone. iGo My way 2009, jest jedną z pierwszych aplikacji, która zamieniła naszego iPhone`a w pełnowartościowe urządzenie prowadzące po drogach.

Obsługa…

Pierwszym miłym zaskoczeniem w działaniu aplikacji jest czas w jakim połączymy się z satelitą. Jest to okres dosłownie kilku sekund po uruchomieniu aplikacji. I piszę tu o „zimnym” starcie, czyli bez wcześniejszego korzystania z sygnału GPS w aparacie. W porównaniu z nawigacjami samochodowymi (nie na telefon) z jakich korzystałem wcześniej, iGo My way wykonał doskonałą pracę.

Ekran powitalny programu to trzy przyciski oraz widoczna na samej górze mapa naszej ostatniej trasy. Przyciski są duże, więc nie będziemy mieli problemu, aby skorzystać z nich nawet podczas kierowania autem. Co ważne, nawigacja została przetłumaczona na język polski, więc osoby bez znajomości języka angielskiego poradzą sobie z jej obsługą. Pierwszy z guzików to Cel podróży. Tutaj ustalimy gdzie będziemy zmierzać. Poniżej przycisk moja trasa jest szczegółowym opisem zaprogramowanej obecnie drogi, a na samym dole ekranu powitalnego odnajdziemy Ustawienia, gdzie będziemy mogli zmienić parametry aplikacji. Nie mamy tutaj zawiłego menu. Wszystko jest przejrzyście porozmieszczane, a nawet może budzić wrażenie, że jest zbyt ubogie. Przekonamy się jednak, że podczas codziennego użytkowania, takie rozwiązanie ma same plusy.

igomyway2.PNG

Dokąd zmierzamy…

Aplikacja daje kilka możliwości ustalenia trasy wyjazdu. Wybierając z menu Cel podróży będziemy mogli wprowadzić adres (Kraj, Miasto, Ulica, Numer domu, Przecznica), możemy również wskazać miejsce na mapie, do którego chcemy się dostać lub zlecimy aplikacji aby odnalazła stację paliw, restaurację czy parking w pobliżu naszego położenia. Z faktu, że każdy cel podróży możemy zapisać w Ulubionych, tutaj też mamy możliwość skorzystania z tej listy. Dostępna jest również lista ostatnio wybranych miejsc (Historia). Warto zatrzymać się nad sposobem wprowadzania miejsca docelowego podróży. W iGo My way rozwiązano to w bardzo inteligentny sposób. Podając po kolei litery nazw ulic czy miejscowości, wygaszają się te litery, których nie możemy użyć. Automatycznie też sugerowana jest nazwa na podstawie naszych wcześniejszych wyjazdów. Jeśli nie jesteśmy pewni dokładnej nazwy miasta, możemy wybrać z prawego dolnego rogu przycisk Lista. Wówczas otrzymamy spis wszystkich miejscowości spełniający dotychczasowe kryteria jakie podaliśmy w polu nazwy. Jeśli akurat nasze miasto występuje w kilku województwach w poprawnym wyborze miejsca pomogą nam informacje o kodzie, miejscowości oraz województwie. Podobnie rozwiązano wpisywanie numerów mieszkań. Program analizuje ile jest domów na ulicy i sugeruje jakie cyfry mogą być wprowadzone. Z przykrością jednak muszę stwierdzić, że czasem program nie jest w stanie odnaleźć prawidłowo numerów mieszkań. Fakt, dotyczyło to prowincji, ale należy odnotować tą niedogodność. Niestety, program nie pozwala nam na ustalenie trasy z uwzględnieniem przystanków. Trasa musi być bezpośrednio do miejsca docelowego. Możemy natomiast wybrać jeden z czterech sposobów obliczania trasy: Szybki, Ekonomiczny, Krótki oraz Łatwy. Otrzymujemy natychmiast informację o czasie oraz długości drogi oraz jej widok się na mapie.Cały proces planowania wyjazdu w iGo My way wygląda bardzo dobrze. Na każdym kroku możemy zmienić nasze preferencje i mamy pełną kontrolę nad tym, dokąd zmierzamy.

 

W drodze…

Praktycznie cały ekran iPhone`a wypełnia mapa. Dobrze odwzorowana kartografia dróg, przejazdów kolejowych oraz innych elementów infrastruktury, daje pewność prawidłowego określenia naszej pozycji. Poboczne ulice dla jeszcze lepszej orientacji mają w „dymkach” podawane nazwy. Lewy górny róg, to informacja o zbliżającej się zmianie w kierunku. Obok tej informacji z głośnika dobiega nas przyjemny kobiecy głos. Przemawia on w naszym ojczystym języku. Na dole ekranu widzimy informację o czasie i odległości dojazdu do celu. Dotknięcie w ekran przeniesie nas do Szybkiego menu, z którego będziemy mogli wybrać sposób wyświetlania mapy (3D lub 2D), a także opcje związane z przybliżeniem mapy oraz kolorami wyświetlanymi na ekranie. Możemy również określić dokładne położenie geometryczne wybierając z menu Gdzie jestem? Jeśli chcemy przesunąć widok mapy, aby zorientować się jak wygląda nasza trasa, musimy dotknąć ikony dłoni. Wówczas przy pomocy przeciągania palcem po mapie możemy zapoznać się z poglądem mapy lub przy pomocy strzałek wyświetlanych na ekranie.

igomayway1.PNG

Program działa zarówno w pozycji pionowej jak i horyzontalnej. Dzięki temu mamy bardziej panoramiczny widok z podglądem większej ilości informacji na temat dotarcia do wyznaczonej pozycji. Osobiście z tym widokiem jeździło mi się znacznie lepiej. Podczas nawigacji, możemy być ostrzegani o radarach, które napotkamy na drodze. Niestety obecna wersja mapy jaką posiadałem całkowicie nie radziła sobie z tym zadaniem. A szkoda, bo większość z nas, zapewne doceniłaby tą funkcję. Jeśli mówimy o nieprawidłowościach w informacjach podczas jazdy zdarzyły mi się przekłamania w obliczaniu dojazdu do newralgicznych miejsc na mapie. Czasem nawigacja pokazywała, że za 20 metrów dojadę do skrzyżowania, gdy ja już czekałem ustępując pierwszeństwa przejazdów. Pomyłki te były dość szybko korygowane, jednak mogły wprowadzać w błąd. Co dziwne, na samej mapie animowany pojazd prawidłowo pokazywał swoją pozycję.

Dla naszej wygody pomyślano również o funkcji zmiany barw menu podczas jazdy nocą oraz w dzień. Funkcja znana ze zwykłych urządzeń GPS, ale bardzo dobrze zaimplementowana również tutaj. Każdy kto prowadził przez dłuższy czas auto nocą zdaje sobie sprawę, jak męczące jest wpatrywanie się w jasny ekran monitora. W ciemnej tonacji barw, używanie nocą tego typu urządzeń jest znacznie bardziej komfortowe.

Nie zastosowano żadnego ciekawego rozwiązania podczas przychodzących połączeń telefonicznych. Życzyłbym sobie, aby taka rozmowa przebiegała w tle i nie skrywała mapy. Tutaj jednak ekran nawigacji znika i pokazuje się znany nam widok z suwakiem do odbioru połączenia. Jeśli cokolwiek zmienia się na naszej trasie podróży nie będziemy o tym powiadomieni. Ta kwestia powinna być zdecydowanie lepiej rozwiązana.

Kończąc..

Produkt NNG Global Services to ciekawa propozycja dla wszystkich poszukujących nawigacji GPS dla swojego iPhone`a. Duże możliwości personalizacji, ładny interfejs, dobra mapa Polski i całkowita lokalizacja programu to największe atuty tej produkcji. Koniecznie trzeba wspomnieć, że autorzy do końca grudnia 2010 roku zapewniają darmową aktualizację map, która będzie pojawiać się co kwartał. Zapowiedziano też kilka udogodnień, które mają być wkrótce dodane. Wśród nich znajdziemy między innymi: informacje o ruchu na drodze, klawiatura QWERTY do wpisywania adresów, obsługa odtwarzania muzyki.  Zapewne jest kilka elementów, które można poprawić. Jednak nic, aż tak bardzo nie raziło mnie w oczy, abym stwierdził, że jest to produkt nieudany lub słaby. Wręcz przeciwnie, jazda z iGo My way 2009 była tak samo przyjemna jak z innymi nawigacjami samochodowymi, których do tej pory używałem w aucie. Możemy być spokojni, że z iGo My way dotrzemy bezpiecznie do celu.

 

Cena: Cała Europa – 89,99 Euro, Europa Zachodnia (bez Polski) – 69,99 Euro, Ameryka Północna – 79,99 Dolarów.
Witryna: http://igomyway.com/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Mazo

  To ja już wolę darmówkę w postaci WAZE (www.waze.com). Nie dość, że mam informację o korkach, wypadkach, „misiach” w czasie rzeczywistym, to jeszcze mogę sam nanosić nowe trasy (nawet piesze wycieczki po górach lub lesie, łowisko na jeziorze także).
  W WAZE jest kilkadziesiąt aktualizacji map Polski dziennie. Tyle jest w iGO w ciągu pół roku. 😉
  iGO jest graficznie bardzo „retro”. Taki styl lat ’90 ubiegłego stulecia.

  • Przemysław Marczyński

   @mazo wszystko wyglada ślicznie jak piszesz ale znajdź mi tam moje miasto Końskie. Dokładność bije kierownica po plecach.

 2. Mazo

  Widać w Twojej okolicy nie potrzebujesz używać GPS! 😉
  A tak na serio na tym między innymi polega „społeczność” WAZE, że opisujesz swoją okolicę bo znasz ją najlepiej. i nie opisujesz jej dla siebie lecz dla innych. Robisz to tak jakbyś chciał by robiono to dla Ciebie. Okolica mojej wsi jest opisana wzorcowo. Ulice, kierunki, przejazdy, wiadukty, numery domów i punkty POI. O radarach nie wspomnę. 😉
  Weź przez kilka dni pojeździj z WAZE a Twoje „ścieżki” staną się edytowalne przez WWW. Potem dajesz znać na lokalnym forum mieszkańców i temat rozwija się dalej sam. 😉
  Choćby dlatego, że ludzie wsiadając do samochodu dowiadują się, że misie zbierają na śniadanko zaraz za górką albo koło sklepu. 😉

  • Przemysław Marczyński

   Tu mnie masz. Pod względem pomysłu WAZE to bardzo ciekawy projekt (nie znałem, przyznaje się). I po Twojej namowie chyba spróbuje się z nim zmierzyć. Chociaż gdy jadę autkiem, to o misiaczkach i krokodylach szczekają mi mobilki, co jest dla mnie pewnikiem najlepszym z pewników 😉

 3. Mazo

  Jadąc po mieście są koszmarne zakłócenia na CB a „misiaki” potrafią się przemieszczać. Zaletą WAZE jest to, że nie musisz pytać (bo widzisz) i jak dasz zgłoszenie to utrzymuje się ono dłuższy czas. W przypadku korków widzisz nawet średnią prędkość zgłaszającego na danym odcinku (chyba, że zgłasza jadąc po drugiej stronie ulicy). Raz gościu podziękował za ostrzeżenie przed strażą miejską zakładającą „ostrogi” na koła. Ponoć był lekarzem z wizytą domową u pacjenta i nie miał czasu na szukanie miejsca zakupu bloczków parkingowych. Nie znałem wcześniej tej metody parkowania w Kielczech. 😉
  Fajne jest „premiowanie” zgłoszeń i opisanych dróg i obiektów. Soft jest na iOS oraz Androida, Symbina oraz Windows Mobile.