^

Washing Machine 2 – Czyścimy dysk z internetowych śmieci

Przemysław Marczyński

30 stycznia 2011

Z archiwum Moje Jabłuszko 04/2010

washingmachine1.png

 

Codzienne obcowanie z internetem to duże ilości pobieranych danych na nasz komputer. Rozmaite obrazki, treści, filmy czy animacje flash. Przeglądarki internetowe ułatwiają sobie otwieranie tych samych witryn poprzez gromadzenie danych na dysku. Z czasem rozmiary plików tymczasowych mogą przybrać dość zaskakujące rozmiary. Nie bądźcie zdziwieni, że Safari zagospodaruje na swoje potrzeby 600MB dysku twardego. Firma Intego, znany producent aplikacji do ochrony danych na komputerach z Mac OS X oddaje w nasze ręce narzędzie Washing Machine 2. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru internetowych śmieci z pamięci komputera.

Aplikacja wygląda dość schludnie. Po prawej stronie mamy dostęp do plików przechowywanych przez wspierane aplikacje, które zostały pobrane z sieci. Lewa kolumna zawiera listy, których zadaniem jest pomoc w ogarnięciu bałaganu związanego z procesem oczyszczania. Na samej górze w Library (Biblioteka) odnajdziemy wszystkie możliwe do usunięcia pliki. Podzielono je na kategorie: Zakładki, Historia przeglądanych witryn, Pliki tymczasowe (Caches), Ciasteczka (Cokies) i Historia pobieranych plików. W zależności, którą z kategorii wybierzemy naszym oczom ukaże się lista aplikacji, które zgromadziły na dysku pliki niechciane. Zawartość okna możemy sortować po względem wielkości zasobów oraz po nazwie. Usunięcie plików odbywa się poprzez jedni kliknięcie w przycisk Clean (Wyczyść).

washingmachine2.png

Powyższa funkcjonalność aplikacji jest nam zapewne znana z kilku innych, darmowych programów dostępnych dla platformy Mac OS X. To co jednak wyróżnia Washing Machine od konkurencji to możliwość tworzenia List (Cleanlist), Inteligentnych reguł (Smart Cleanlist) oraz Zaplanowanych zadań (Schedule). Ich konstruowanie jest bardzo proste. Tworzymy je metodą przeciągnij i upuść. Znacznie przyspieszy nam to proces odchudzania dysku gdyż nie będziemy musieli zanurzać się w poszukiwanie odpowiednich plików. Gdyby okazało się, że potrzebujemy precyzyjniej określić zadania stawiane podczas wyszukiwania danych skorzystać możemy z opcji Smart Cleanlist. Jest to odpowiednik Inteligentnych teczek w Finderze jednak ze znacznie ograniczonymi kryteriami. Możemy ustalić jakiej wielkości dane mają być umieszczone w takiej teczce oraz z jakiej kategorii danych. Dochodzimy w tym momencie do przedstawienia naprawdę mocnej pozycji na liście funkcji Washing Maschine – Schedule. Lista zaplanowanych i powtarzalnych zadań jakie możemy zlecić aplikacji do wykonania. Powiedzmy w poniedziałek, chciałbym zacząć przeglądanie internetu bez plików tymczasowych w moim czytniku RSS. Żaden kłopot. Przeciągam wcześniej przygotowaną listę z zaznaczoną aplikacją do Zaplanowanych zadań, ustalam datę wykonania i już. Czynność ta będzie wykonywana również wtedy, gdy aplikacja jest wyłączona. Wszystko odbywa się w tle. Dużym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości dodawania do zaplanowanych zadań Inteligentnych list. Wielka szkoda, bo przymuszenie programu do systematycznego usuwania plików powyżej na przykład 100MB byłoby doskonałą pomocą w utrzymaniu.

Washing Machine 2 to z pozoru niewyróżniający się produkt do oczyszczania dysku ze zbędnych danych. Jednak dzięki funkcji Schedule staje się bardzo ciekawą pozycja dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub chęci myślą o porządkowaniu danych na dysku i odchudzaniu go ze zbędnych informacji.

Witryna: http://www.intego.com/washing-machine/
Cena: 24,95 Euro

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy