Kategorie Archiwum

Scrivener 2 – edytor tekstów (tego trudnego)

Są programy do pisania tekstu oraz edytory tekstu. Nie mówię tutaj o aplikacjach, gdzie można sklecić kilka zdań lub stworzyć ładnie wyglądającą broszurę. Mówię o narzędziu, którego zadaniem jest tworzenie tekstu, pełna kontrola oraz lekkość obsługi. Scrivener, doskonale znany scenarzystom, redaktorom oraz wszelkiemu innemu duchowi, który pracuje (nie bawi się) tekstem otrzymał potężną aktualizację do numeru 2.0.

Rzekłbym Scrivener to aplikacja specjalistyczna. Zaspokajająca wszelkie potrzeby twórców tekstu, którego każdy element ma się ze sobą łączyć. Nie pisanie wpisów na blogi, czy krótkich notatek, ale całych historii, gdzie ważny jest szczegół, akcja i jej zwroty, które mają być ze sobą splecione.

Kiedy przystępuje się do pisania powieście, pierwsze co autor posiada to pomysł. Z czasem mamy ich coraz więcej, dochodzą nowe elementy zagadek, rozwinięcia bohaterów i trudno ogarnąć sprawy, które wpadają nam do głowy. Scrivener posiada bardzo miłe narzędzie o nazwie Corkboard (tablica korkowa), miejsce do którego przywieszamy nasze notatki, zdjęcia i pomysły aby wizualnie ogarnąć temat. Jeśli wolimy bardziej „pisany” sposób rozplanowania tekstu, proszę bardzo. Ładnie poukładane na wszelkie wiadomości odnośnie scenariusza.

Całą strukturę dokumentów możemy porozmieszczać w teczkach. Oznaczymy je znacznikami „Gotowe” lub „Poprawić”. Mamy szybki dostęp do wszystkich plików. Do każdego tekstu możemy dodawać notatki, oznaczać je kolorowymi metkami i nadawać im statusy postępów w pracy. Do tego dochodzą informację o utworzeniu pliku i modyfikacji. Jeśli chodzi o kontrolę nad tekstem, to program nie ma sobie równych.

W temacie pisanie tekstów, to autorzy stworzyli kolejny majstersztyk. Jest tuj wszystko co potrzebne jest twórcy do pracy. Od możliwości pisania na pełnym ekranie, po dodawanie komentarzy, zliczanie znaków czy ustalenie jak długi tekst powinien być. Opcja świetna, szczególnie pomocna w wykonaniu planu minimum na potrzeby redakcji. Do tego dochodzi możliwość zapisania obecnej wersji dokumentu, oraz szybki do niej powrót. Na dodatek porównanie kilku wersji dokumentu jest także bezproblemowe. Autorzy dostrzegli także potencjał usług mobilnych. Jesteś w drodze, nagle wpada Ci do głowy pomysł. Notujesz go w swoje aplikacji. Po powrocie do domu uruchamiasz edytor i… masz zapiski już w projekcie. Tak, Scriviener pozwala synchronizować teksty z programów mobilnych takich jak Simplenote, czy innych opartych na Dropboxie. Co ważne, program pozwoli nam natychmiast tworzyć dokument w formacie ePub czy Kindle, gotowy do otworzenia na czytnikach elektronicznych plus wiele innych.

 

Aplikacja jest królem, jeśli chodzi o programy do „poważnego pisania”. Nie znam lepszej pozycji na platformę Apple, nie znam lepszego programu pod Windowsem. Posiada wszystko, czego należałoby wymaga od kombajnu redakcyjnego. Nie wiem jak długo musiałbym pisać ten tekst, aby wymienić szczegółowo wszystkie funkcje. Jest tego pokaźny zestaw i to wykonany na prawdziwie Makowym poziomie. Tak więc mistrzu pióra, nie patrz na nic, tylko odwiedź stronę programu Scrivener i sprawdź 30. dniową wersję testową. Zaręczam, będziesz zachwycony.

Witryna programu Scrivener – http://www.literatureandlatte.com/
Cena – 45 dolarów

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.