^

AutoCAD dla Mac OS X już jest!

Przemysław Marczyński

15 października 2010

autocaformac.jpg

Dziś jest ten dzień w którym stwierdzam, że ostatecznie zamykam moją przygodę z Windowsem. Fakt, dobry to był system, ale mój Mac OS X jest ciut lepszy. Dzisiaj już bez żadnych problemów mogę powiedzieć jako inżynier, że mój Mac, staje się moim narzędziem pracy, a nie jedynie miłym dodatkiem do codziennych obowiązków. AutoCAD 2011 jest dostępny dla Mac OS X.

autocad_for_mac_coverflow.jpg

Już teraz po wypełnieniu formularza na stronie firmy Autodesk możecie pobrać 30 dniową wersję systemu (jestem w trakcie). Strasznie jestem ciekawy, jak będzie funkcjonować program po tylu latach użytkowania go pod systemem Microsoftu. Czy będzie to lepsza aplikacja? Podobno tak.

autocad_for_mac_customization.jpg

AutoCAD to nie tylko przerzucenie kodu na silnik nowej platformy. To także wykorzystanie możliwości Mac OS X takich jak wyszukiwarka Spotlight, Mult-Touch czy Quick Look dokumentów. Wiele kodu stworzono od początku tak, abyśmy nie mieli wrażenia, że to co widzimy na ekranie zostało wstawione tu z systemu konkurencji. Ma to być CAD dla Maków.

Dodajmy do tego aplikacje firmy Autodesk na iPhonea i iPada i stwierdzam, że podstawowym narzędziem inżynierów staje się Mac. Historia zatacza bardzo ładne koło i niech raczej nie próbuje przeskoczyć o kolejny ząb na przekładni. Niech tak zostanie. 

Czekam więc kiedy moją paczuszka się zassa i proszę, niech to nie będzie sen 😉

autocad_for_mac_constraints.jpg

Witryna AutoCADa dla Mac – www.autodesk.com/autocadformac
Pobierz wersję demo – KLIKNIJAplikacje firmy Autodesk na iPhone/iPad – KLIKNIJ

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. Zierek

  Program działa, ale tylko gdy system jest po angielsku 🙂 Inaczej się nie chce uruchomić.
  Dla studentów jest do pobrania darmowa wersja. Wystarczy e-mail w domenie edu.

  • Sebastian

   Na szczęście w OS X można sobie język zmieniać w każdej chwili na jaki nam się zachce 🙂 A nawet mając w systemie kilka kont użytkownika, każdemu można ustawić inny język.

 2. grafmarr

  W wymaganiach dla programu jest, że klawiatura ma być w układzie US, UK lub francuskim i może to jest przyczyną, że nie uruchamia się w polskim systemie. Trzeba spróbować, czy nie wystarczy tylko zmienić układ klawiatury zamiast całego języka dla systemu.

  • mantis30

   Dupa blada, dodanie klawiatury US i zmiana na nią nie rozwiązauje problemu. IMHO żenada, że tak duża i poważna firma wypuszcza program z takim trywialnym acz upierdliwym błędem. Wcześniej Adobe z Illustratorem też podobnie zagrało. Przykre, że małe firmy czy samodzielni programiści potrafią uniknąć takich wpadek a wielkie koncerny nie 🙁 Zaczekam na update bo nie zamierzam ani tworzyć specjalnego profilu ani przelogowywać się na angielski interface po to by z jednego programu móc korzystać.

 3. QDS

  Pomijając problem wymogu j.angielskiego.
  jak sprawuje się ten AutoCad?
  Szybkość przewyższa to co mamy przez wirtualne maszyny?
  Kompatybilność z projektami Acada 2000/2004/2007 z PC jest bez zarzutu?

 4. Amal3360

  Właśnie wczoraj wieczorem zainstalowałem trial Acad-a i nie chciał się uruchomić i trochę się wnerwiłem. Teraz wiem dla czego. Uważam, że w przypadku takiej firmy to nie jest błąd. Tak traktują inne nacje. Program jest testowany dla Anglików Niemców i Francuzów, a pozostali się nie liczą

 5. QDS

  A czy wam udało się wyłączyć pojedyncze warstwy? Bo jakoś nie mogę się tego doszukać.

 6. Stefan

  Witam.
  Mam ac2011 na moim macu i jest problem, a mianowicie:
  Po odpaleniu i kilkuminutowej pracy program si wyłącza i nie można uruchomić ponownie bez restartu kompa. Czy ktoś spotkał się z czymś takim?? Jakie lekarstwo??
  POZDRAWIAM
  sstefan

 7. Przemysław Marczyński

  @Stefan po pierwsze zazdroszczę 😉 po drugie nie obiło mi się o uszy aby taki problem był nagminny. podobno AC2011 robi problemy przy ustawieniach języka Mac OS X na inny niż angielski. Może tu leży kłopot?

 8. Stefan

  podejrzewam , iż jest to powiązane. u mojego ojca podobnie się dzieje. także nie jestem sam 🙂 może znajdzie się ktoś jeszcze z podobnym problemem i zna jakieś rozwiązanie. Dziękuję
  POZDRAWIAM

  • Przemysław Marczyński

   @Stefan spróbuj zmienić język systemu na angielski i sprawdź czy pomogło – Preferencje systemowe / Język i tekst / –przeciągnij English na pierwszą pozycję na liście.

 9. Stefan

  witam ponownie.
  język mam zmieniony na angielski. Na polskim wogóle nie chce działać 😀