Kategorie Archiwum

Jak dobrze kupić program?

Platforma Apple jest w moim odczuciu fantastyczna jeśli chodzi o różnorodność dostępnych programów. Z faktu, że zawsze uważałem, iż to programy nadają wartość komputerom, bez większej zadumy stwierdzam, że możemy być dumni z naszych jabłkowych urządzeń. Siłą platformy Mac OS X oraz iOS jest cała armia firm programistycznych, wielokrotnie jednoosobowych, ale tworzący je ludzie to uzdolnieni programiści. W tym całym buszu produktów stajemy przed trudnym wyborem. Co i jak kupić? Co spełni moje oczekiwania? Jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Kalkulacja potrzeb

To początek. Musimy ocenić do jakich zadań chcemy zaprzęgnąć komputer. Jeśli w domowych pieleszach obrabiać chcemy zdjęcia usuwając efekt czerwonych oczu, to nie musimy od razu nabywać Photoshopa. Co ciekawe, dokładne ustalenie potrzeb może sprawić, że cena programu może nie być wygórowana. Tak to już jest, że im aplikacja bardziej rozbudowana, tym (zazwyczaj) więcej kosztuje. Sprawdź zatem, czy aby nie bierzesz na wyrost. Zwracaj uwagę, że grono aplikacji może mieć swoje tańsze odpowiedniki (wersje Lite bądź Express). Sprawdź, czy przypadkiem nie wystarczą one na Twoje potrzeby.

Wyszukaj

Znajdź program, którego potrzebujesz. Zapewne zapytasz pana Google, który udzieli Ci odpowiedzi, jednak czy najlepszej? Zerknij na stronę MacUpdateVersiontracker lub I use This. To bogate bazy programów podzielone na kategorie. Znajdziesz tam również komentarze użytkowników i krótkie opisy wraz z recenzjami.

Wypróbuj

Nic nie zastąpi własnych doświadczeń. Jak program nie byłby doskonały, może akurat Tobie nie pasować jego interfejs. Tysiące będą zachwyceni, ale Tobie nie przypadnie do gustu. Najlepiej sprawdź to sam. Zazwyczaj autorzy udostępniają wersje Trial swoich aplikacji. Jest to wersja testowa, która działać będzie przez kilka dni. Zazwyczaj 30. Przez ten okres „obmacasz”, czy program jest skrojony na Twoją miarę.

Za darmo

Za darmo nie znaczy gorzej. Czasem nawet lepiej bo program VLC potrafi odtwarzać programy z napisami, a QuickTime nie ;-). Przed wydaniem pieniędzy sprawdź darmowe alternatywy. Może pakiet Microsoft Office spokojnie zastąpi NeoOffice? Swoje poszukiwania zacznij od strony Open Source Mac – http://www.opensourcemac.org/

Sprawdź autora

Już wiesz co chcesz. Wycelowałeś w przycisk Kup na stronie, ale… Coś nie gra. Ostatnia aktualizacja programu miała miejsce pół roku temu. Klikasz na link prowadzący do bloga strony… cisza. To pierwsze symptomy umierania aplikacji. Nie kupuj. Warto zerknąć czy firma ma konto na Twitterze i czy pojawiają się tam wpisy. Pewnym wyznacznikiem może być również ilość aplikacji stworzonych przez autora. Może to był tylko zryw popychany fascynacją Apple i tyle. Gdy na stronie widzimy dwie bądź trzy aplikacje to znaczy, że ich twórca postawił sobie za cel, żyć z tworzenia programów. Jeśli więc będzie mógł spokojnie pisać kod programów i dostawać z tego powodu wynagrodzenie, możesz być spokojny, że po aktualizacji Mac OS X do kolejnej wersji, Twój nabyty program dostanie łatkę zapewniającą bezproblemowe działanie na nowej platformie.

Omijaj paczki aplikacji

Nie kupuję programów w paczkach. No dobrze, kupuję tylko takie, które faktycznie uwiodły mnie zasobem. Jest to rzadkie zjawisko. Z moich doświadczeń wynika, że większość programów umieszczanych w Bundlach przestaje być rozwijana. Nie są to więc zakupy przyszłościowe. Wyjątkiem jest tu 1Password i RapidWeaver. Te produkty szanuję i kłaniam się im w pas. Ich twórcy ciągle pracują nad ich wzrostem. Jest to wyjątek od reguły. Zobaczcie sami ile programów, które kupiliście już umarło lub umiera w agonii. Ja wyliczę jedynie THL, Contactizer, Snapz X Pro, Cha-Ching, Picturesque. Te programy zapowiadały się doskonale. Teraz mają czkawkę twórczą. Zapewne znajdziemy je kilka razy w innych promocjach. Jednak cóż nam z nich przyjdzie, jeśli autorzy nie mogą wyprowadzić swoich produktów z wersji beta i odcinają jedynie kupony od dobrze wyglądającego interfejsu.

Zapracuj na upust (wersje beta i tłumaczenia)

Jest inny sposób zdobycia licencji bądź zakupu programu z upustem. Testy Beta. Zazwyczaj wróży to niestabilną pracę produktu. Może nawet prowadzić do utraty danych. Jeśli nie boicie się podjąć ryzyka, warto spróbować swoich sił w poszukiwaniu błędów. Mam bardzo ciekawe doświadczenia w tej materii. Autorzy za ciężką pracę wynagrodzą nas sowicie (Panowie od Panic nie). Informację o wersjach beta znajdziecie na blogach programów. Warto również zarejestrować się pod adresem MacDeveloper. To platforma współpracy grona betatesterów i programistów.

Gdy miałem więcej czasu programy zdobywałem poprzez tworzenie polskich lokalizacji. Znacie fajny program, który nie posiada naszego języka? (nie jest to trudne ;-)). Zapytajcie autora, czy nie chce polskiego tłumaczenia. On będzie zadowolony, a Wy będziecie posiadaczami licencji.

Zapewne spostrzeżenia nie są oświeceniowe. Czasem jednak to co jest oczywiste, trudno dostrzec. Kupujcie zatem z głową. I co ważne kupujcie programy. Ich autorzy żyją dzięki nam, użytkownikom. I tylko dlatego im się chce tworzyć jeszcze lepsze produkty.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.