^

NBP Exchange – kursy walut po Polsku

nbpExchange.png

Lubię pisać o naszych rodzimych produkcjach. Chociaż czasem nie doskonałe, to dla mnie osobiście są ważne. Nic na początku nie jest idealne. Jednak pojawianie się kolejnych produkcji z rodzimego podwórka daje nadzieję, że ten rynek kiedyś będzie obfitował w świetne programy na Maka.

NBP Exchange to widget, pokazujący kursy walut z  Narodowego Banku Polskiego. Podstawowe swoje zadanie spełnia bez żadnych problemów. Wyświetla wyraźnie kurs dnia, a szata graficzna nie razi jakimiś irytującymi układami. Wyróżnić należy również możliwość wyświetlania kursów średnich oraz kursów kupna-sprzedaży. Tej funkcji nie mam w widgetcie, którego używam na co dzień, czyli CurrencyConverter.

To z ciepłych słów byłoby tyle. Rozumiem, że od programu, który pokazuje cyferki nie można wiele wymagać, jednak pewna sprawa rzuca mi się w oczy. Nie, nie mówię tu o nazwie widgetu (jak na program skierowany na nasz rynek ma on dość obco brzmiącą nazwę), ale o jego rozmiarze. Nawet gdy zaznaczę tylko dwie waluty, to okno widgetu się nie nie zmienia. Mam laptopa z małą matrycą i muszę przyznać, że zajmuje on nieprzyzwoicie dużo miejsca. Z faktu, że jest to aplikacja w wersji 0.6, wybaczam 😉 I oczywiście muszę powiedzieć o tym, że program jest darmowy. Testujcie więc bez obaw.

Autorowi programu, Michałowi Bąkowskiemu życzę powodzenia. Dziękuję również Mazo, który wysilił się na przesłanie mi tej informacji.

 

Strona widgetu NBP Exchange – KLIKNIJ

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Michał Bąkowski

  Dziekuję za artykuł o moim „dziele”.
  Zmniejszanie okna trzeba będzie poprawić 🙂

 2. PanLis

  Wszystko fajnie, tylko ten widget brzydki jak noc 😉
  Chyba wezmę się za swój widget, bo ten przegrywa jeszcze przed uruchomieniem 😉

 3. Mazo

  I powinne być opcje wyświetlania jednej, dwu lub trzech kolumn (do wyboru).
  Inne widgety wyświetlajace wyłącznie kurs średni są praktycznie bezużyteczne.

 4. Michał Bąkowski

  > Chyba wezmę się za swój widget, bo ten przegrywa jeszcze przed uruchomieniem 😉
  no coz, widget powstal w celach „naukowych” a grafikiem nie jestem 🙂
  > I powinne być opcje wyświetlania jednej, dwu lub trzech kolumn (do wyboru).
  Windows way? moze jeszcze kreator ;). Potrzebuje od Was info jak chcecie tego uzywac, po co wam tyle kolumn, jakich potrzebujecie, jak korzystacie z widgeta.

 5. Mazo

  W firmie eksportowej jak płacą Ci z zagranicy to przychody masz po zenie zakupu waluty, jak kupujesz za granicą to bank obciąża Twoje konto po cenie sprzedaży, jak robisz wycenę to opierasz się zazwyczaj na cenie średniej. Mało kto używa więcej niż 3 podstawowe waluty (Dolar, Euro, Funt). Czasem trafi się ktoś kto potrzebuje innych i to jest opcja na „powększenie” od standardu.

 6. Michał Bąkowski

  @Mazo: dzieki za wyjasnienia.

 7. dr_bonzo

  Witam
  Dodałem nowe ficzery do widgeta:
  0.7
  * nowa, kompaktowa grafika widgetu – zajmuje dużo mniej miejsca na ekranie
  * zmieniony sposób wyświetlania kursów
  — tylko kurs średni (widoczne są jedynie kursy średnie walut)
  — wszystkie kursy (widoczne są kursy: kupna, sprzedaży i średnie; nie wszystkie waluty posiadają kursy kupna i sprzedaży)
  * kliknięcie na kurs waluty kopiuje go do schowka
  Widget dostępny, jak zawsze, pod adresem: http://northslope.pl.localhost/Mac_Widgets/NBP_Exchange.html