^

iPhone Explorer – menedżer plików dla iPhone

Przemysław Marczyński

28 czerwca 2010

iPhoneExplorer.png

Pomimo faktu, że iPhone jest świetnym terminalem (użyte słowo z dogłębnie przemyślanym sarkazmem) to brakuje mi jednej, bardzo ważnej funkcji. Jak w elastyczny sposób zgrać pliki do pamięci aparatu, usunąć z niego dane lub rozgościć się bez iTunes wśród swoich plików. Apple wiąże nas na dobre i złe ze swoją aplikacją-sklepem. Na szczęście zaradni programiści chcą ułatwić nam życie. Jednym z efektów ich pracy jest iPhone Explorer od dziś w wersji 2.0.

iPhoneExplorer.png

Po uruchomieniu programu natychmiast będziemy wiedzieć do czego on służy. Okno przypomina dobitnie prosty menedżer plików z podstawowymi opcjami do zarządzania danymi. Tak więc spokojnie usuniemy, skopiujemy oraz zmienimy nazwy plików i folderów. Zakładanie nowych katalogów nie przysporzy kłopotów, tak samo jak dodanie pliku do listy Zakładek (Bookmarks).

Dzięki iPhone Explorer nasz telefon stanie się przenośnym dyskiem. Kopiowanie z/na iPhone’a możemy wykonać poprzez przeciąganie plików za pomocą myszki. Należy odnotować w tym miejscu, że program obok wersji na Mac OS X ma swój odpowiednik na komputerach z systemem Windows. Zatem transport danych pomiędzy systemami jest możliwy.

Aplikacja jest bardzo przydatna, a nowa wersja daje nam możliwość przewertowania zasobów z folderami aplikacji. Co ważne, program jest darmowy.

Jednak obok tych ciepłych słów należy powiedzieć o niedociągnięciach jakie pojawiły się w dziś wydanej wersji programu. Pomimo informacji na stronie, że iPhone Explorer pozwala podejrzeć pliki graficzne mi za nic ta sztuka się nie udała. Klikanie czy intuicyjna „Spacja” od Quick Look nie działa. Podobnie jest z sortowaniem plików. Wybierając kolejność wyświetlania po rozmiarze czy typie nie uzyskamy zamierzonego efektu. Dopiero zmiana katalogu wyświetla prawidłowo dane.

Nie marudząc zbytnio, bo darowanemu programowi nie zagląda się w kod, polecam. Może kiedyś będziecie zmuszeni zajrzeć co kryje się na GigaBajtach  naszego jabłkowego telefonu. iPhone Explorer wówczas się przyda.

 

Witryna programu iPhone Explorer – http://www.macroplant.com/iphoneexplorer/
Cena – Darmowy

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Marucins

  Dobry soft – od jakiegoś czas korzystam, mam telefon na JB. Szybkie zarządzanie zasobami. Nie muszę bawić się z łączeniem po Cyberduck.

 2. konrado

  Działa tylko po kablu?

 3. Grabson

  Wszystko pięknie, ale program iPhone Explorer bez iTunes nie działa!
  Producent wyraźnie podaje:
  Mac – Version 2.005
  Requires OSX 10.5 or 10.6 and iTunes 8 or 9
  PC – Version 2.005
  Requires iTunes 9.2