^

AutoCAD wraca na Mac OS X (wideo i zrzuty ekranu)

Już chyba możemy mówić bez większych gdybań – AutoCAD pojawi się na platformę Apple. Do sieci z włoskiego forum przeciekły zrzuty ekranu wyczekiwanego przez wielu inżynierów produktu Autodesk. Przyznaje się bez bicia, wątpiłem, że doczekam tego dnia. Może na przekór, gdyż bardzo chciałem doczekać tej chwili, gdzie będę mógł wspomnieć przynajmniej plotkarsko o AC dla Maków. Nawet wszystkie jaskółki, które utwierdzały mnie w tym, że Autodeks pracuje nad tą aplikacją odrzucałem daleko. Spekulacje zaczęły się, gdy mogliśmy wypełnić ankietę poświęconej aplikacjom dla systemu Apple. Później tu i ówdzie plotki, ale dość ciche i mało znaczące. Teraz mamy dowód, bo nie sądzę, że są to obrazki spreparowane. Nie, nawet tak nie mówcie, ja chcę wierzyć 😉

Trzeba nam wiedzieć, że w latach 90. AutoCAD był dostępny na platformę Apple. Niestety, bardzo szybko zaprzestano rozwijania tej aplikacji na tych komputerach i skupiono się na systemie Windows.

Co jednak najważniejsze, AutoCAD wraca na Maki. Podobno mają być 64-bity oraz obsługa multi-touch.

A oto kilka obrazków ze zbliżającego się AutoCADa.

autocadbeta1.jpg

autocadbeta2.jpg

autocadbeta3.png

autocadbeta4.png

autocadinstallerbeta1.png

autocadinstallerbeta2.png

Warto też obejrzeć krótki film z działania programu. W moim odczuciu jest to samouczek do aplikacji. Może to świadczyć o tym, że prace są mocno zaawansowane i już wkrótce będzie można spokojnie pracować z formatem DWG na komputerach Apple.

Czy to dopiero początek przenoszenia aplikacji firmy Autodesk na Maki? Przeglądając witrynę firmy przywitało mnie wyskakujące okienko z zapytaniem, czy przypadkiem nie chcę uczestniczyć w beta testach produktów na Mac OS X. Przypadek?

autodeskbetamac.png

Coś mi się wydaje, że zbliża się doskonały czas inżynierów, którzy lubią swoje komputerowe jabłuszka. Wiemy przecież, że nie tylko Autodesk pracuje nad programami do kreślenia rysunków technicznych. Bricsys już wydał wersję do publicznej bety na Linuxa i zapowiada jeszcze w tym roku, że aplikacja BricsCAD będzie działać pod Mac OS X. Wyścig się rozpoczął!

Zobacz kompatybilne aplikacje firmy Autodesk z Mac OS X – KLIKNIJ

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Magdalena Dąbkowska

    Czy na macu działają skróty klawiszowe takie same jak na windowsie? ctrl+c , ctrl+v , pl – polilinia itp. ?

    • pemmax

      Tak, działają.