^

WWDC już w czerwcu

Przemysław Marczyński

29 kwietnia 2010

AppleWWDC10-1.png

Konferencja skierowana na programistów przygotowana przez Apple odbędzie się w dniach 7-11 czerwca. Apple dba o swoich deweloperów, a w ostatnim czasie wyróżnia twórcom aplikacji na iPhonea (co nie dziwi, gdy spojrzymy jakie dochody przynosi App Store).

Wiemy co będzie pokazane

W tym roku praktycznie całe spotkanie skupi się na iPhone OS 4. Inżynierowie Jobsa opowiadać będą o pięciu elementach nowego systemu operacyjnego. Tworzenie szkieletu aplikacji, gdzie poruszony zostanie temat Cocoa, API czy integracji nowego systemu reklam iAd. W sekcji Grafika i Media programiści zapoznają się z technologią OpenGL, projektowaniem gier (łącznie z Game center), techniki streamingu oraz Core Animation. Trzeci poruszany temat będzie dotyczył Narzędzi programowania.  Tutaj sesje będą prowadzone pod kątem języka programowania Objective-C oraz środowiska Xcode. W części nazwanej Core OS inżynierowie skupią się na tworzeniu kodu aplikacji, zagadnieniach sieciowych oraz pisaniu aplikacji pracujących z akcesoriami telefonu Apple. Nie zabraknie również gorącego ostatnimi czasu tematu Internet i witryny internetowe. Jak się zapewne domyślacie temat wiodący to HTML5 oraz tworzenie grafiki zgodnej ze standardami internetowymi.

Czego zabrakło

Pamiętacie Apple Design Awards? Ta nagroda była poważnym wyróżnieniem składanym twórcą aplikacji na Mac OS X oraz iPhone`a. W tym roku cieszyć się z niej będą jedynie autorzy programów obecnych w App Store. Mocny wymach nogą uczynił Apple w kierunku twórców na platformę Mac OS X. Krok trudny do wyjaśnienia, ale nie chce mi się wierzyć, że nagroda będzie tylko cieszyła „małe aplikacje”.

wwdc10_awards_hero.png

Pogdybam

Co możemy sądzić, po pobieżnym przeanalizowaniu ruchu Apple? Mi się nasuwa myśl, że Mac OS X odchodzi do lamusa. Trudno w to jednak uwierzyć. Czy faktycznie, wkrótce będziemy mieli iMaci z dotykowym ekranem pracujące pod kontrolą iPhone OS 5? Czy iPad jest takim preludium do takiego posunięcia? Marginalizacja Mac OS X na WWDC10 nie jest dobrym znakiem dla tego systemu. Czyżby wszyscy inżynierowie skupili się nad iPhone OS 4? Kiedy zatem możemy spodziewać się nowego systemu dla komputerów stacjonarnych? Nie okłamujmy się Mac OS X 10.5 i Mac OS X 10.6 to bliźniacze produkty, gdzie pomimo medialnego szumu Apple, zwykły Kowalski nie zauważy różnicy. Mam cichą nadzieję, że Steve Jobs tuż po wakacjach, gdy okrzepnie nowy system dla iPhone`a ogłosi nową konferencję, poświęconą tylko i wyłącznie Mac OS X. Pamiętamy głośną rezygnację z konferencji Macworld. Może właśnie zwolniło się miejsce w kalendarzu na nowe przedsięwzięcie. Wypatruję z niecierpliwością kolejnej daty w zapiskach PRowych Apple. Bo jeśli się nie pojawi, to biada Ci Mac OS X. Biada…

Witryna WWDC10 – http://developer.apple.com/wwdc/
Cena wstępu – 1599 dolarów

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. bazyl

  Pamiętaj, że aktualnie Apple zarabia przede wszystkim na iPhone. Nic dziwnego, że tak mocno się na nim koncentruje 😉
  Nie uważam jednak, żeby iPhone OS stał się ssytemem operacyjnym dla komputerów. Co więcej – daję głowę, że tak nie będzie. Po prostu teraz będzie się wolniej rozwijać.

  Odpowiedz
  • Przemysław Marczyński

   Oczywiście, że pamiętam. Bodajże to 70% zysków, więc jest o co zabiegać. Jednak nie przekreślałbym tezy iPhone OS 5 😉 Na pewno nie będzie to czysty system z iPhonea ale stawiam, że komputery w przyszłości mogą mieć z niego więcej niż z Mac OS X.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.