^

Przywitajcie nowe produkty Adobe

Przemysław Marczyński

30 kwietnia 2010

adobecreativesuit5.png

Od dzisiaj możemy kupić wersje nowego pakietu Adobe Creative Suit 5. Bez wahania stwierdzam, że jest to największa aktualizacja tego pakietu od kilku lat. Wreszcie, po długich oczekiwaniach Adobe daje użytkownikom Maków aplikacje, które powinny działać znacznie lepiej pod Mac OS X. Programy zostały zaadoptowane na język Cocoa, co mam nadzieję zaowocuje bezproblemową komunikacją z Kotami od Apple. Wszystkie składniki pakietu są również 64-bitowe. Niestety, tylko Photoshop jest w wersji 64-bitowej. Ogromne DZIĘKUJĘ za zwrócenie uwagi na to niedopatrzenie z mojej strony składam czytelnikowi Mazo.  Na ten ruch przyszło nam czekać prawie 10 lat i doczekaliśmy się 😉

Nowego pakietu Adobe jeszcze nie ujrzycie na naszych półkach sklepowych. Jednak dzięki możliwości zakupów przez stronę Adobe, możecie już teraz ściągnąć wersję testową lub kupić klucz i cieszyć się pełnowartościowym produktem bez fizycznego pudełka. Pamiętajcie jednak, że dostępny pakiet nie jest wersją skierowana specjalnie na rynek krajów Europy Wschodniej, Azji, Grecji oraz Arabii (Middle Eastern). Zmiany szczególnie dotyczą wprowadzania znaków takich jak ś, ń, ć i inne. Wersja dla naszego regionu będzie dostępna na początku maja. Warto chyba więc wstrzymać się z zakupem.

W sklepie internetowym ceny z VAT przedstawiają się następująco. Photoshop CS5 – 833,69Euro (aktualizacja 240,79 Euro). Pakiety: CS 5 Design Premium – 2297,79 Euro (aktualizacja 785,29 Euro), CS5 Web Premium – 2176,79 Euro (aktualizacja 724,79 Euro), CS5 Design Standard – 1571,79 Euro (aktualizacja 543,29 Euro).

Sklep internetowy Adobe – KLIKNIJ
Porównanie wersji – KLIKNIJ
Co nowego w CS5 – KLIKNIJ
Pobierz wersję próbną – KLIKNIJ

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Mazo

  64 bitowy jest WYŁĄCZNIE Photoshop CS5 (choć niektóre filtry są ciągle 32 bitowe). Żadna inna aplikacja nie ma wsparcia dla 64 bitów. Co ciekawe Acrobat jest stary. Nie jest nawet zgodny z rodziną CS. Rozwijany jest zupełnie innym torem.
  Nie ma najmniejszego problemu z wprowadzaniem polskich znaków w Photoshopie, Illustratorze i InDesignie. W Acrobacie różnie bywa.

  • Przemysław Marczyński

   Straszne przeoczenie z mojej strony w sprawie 64-bitów. Mazo, dzięki za uwagę i już pędzę edytować wpis. Dodam tylko, że aplikacje 64-bitowe to Adobe Photoshop, Adobe Premiere Pro i After Effects.
   Jeśli chodzi o polskie znaki w aplikacjach Adobe, to wersja ME posiada pewne narzędzia, które w wersji obecnej nie są dostępne:
   With Middle Eastern version of Adobe CS5 you will gather all the tools of the US versions plus advanced features to fully handle Middle Eastern documents.
   > Powerful typographic controls
   > Fluid text flow to mix multilingual text
   > Comprehensive dictionary and spell-checking
   > Advanced web tool for creating multilingual web sites

 2. Mazo

  Premiere i After Effects są tylko w pakiecie Master Collection. Chyba, żeby kupować luzem.
  Najpopularniejsze dwa pakiety to Design Standard i Design Premium a w nich tylko PS jest 64 bitowy.
  A nawet on wymaga nowszych wersji Intelowych Maczków ze Snow Leopardem.
  Funkcje w wersji ME dotyczą składu tekstu z kierunkiem czytania od prawej do lewej i w obu kierunkach jednocześnie. Dotyczą także technologii Tasmeem do ligatur w tekstach arabskich. Jeśli skład po arabsku Ci nie grozi użyj wersji Eng. Polskie słowniki i dzielenia śmigają. Skład od prawej dla hebrajskiego też można włączyć enablerem w postaci spreparowanego pustego pliku indd z wersji ME. 😉 Słowniki jednak nie działają (po przekopiowaniu) prawidłowo i lepiej mieć natywnego korektora.
  Ja ME nie kupię z uwagi na dużo wolniejszą (niż zwykła wersja) pracę i brak kompatybilności z najpopularniejszą polską wersją.
  Warto wskazać inną ciekawą cechę CS5. Coraz więcej aplikacji używa GPU oprócz CPU.
  IMHO największe zaskoczenie to całkowicie nie zmieniona od czasu wersji CS1 działka OpenType. Quark 8.x obsługuje obecnie więcej funkcji zecerskich i ma je lepiej zaimplementowane.
  Ciekawe ile ze zgłoszonych w betateście błędów uwzględniono w udostępnionym trialu!?

  • Przemysław Marczyński

   Jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące informacje o pakiecie Adobe. Widać co znaczy profesjonalne podejście do tematu. Dziękuję!
   PS. Mam nadzieję częściej widywać podobne uzupełnienia i spostrzeżenia w komentarzach. Będę zobowiązany.

 3. Mazo

  Weź popraw jeszcze jedno! Middle Eastern to po naszemu „bliski wschód” (Azja mniejsza).
  Produkty na nasz rynek dawniej były oznaczane jako Central European. Obecnie używa się zwykłego określenia European na produkty dla Unii Europejskiej.