^

Cambridge na iPhonie

Przemysław Marczyński

22 kwietnia 2010

cambridge.png

Znacie najlepszą książkę do nauki gramatyki języka angielskiego? Ja mam swojego faworyta – English Grammar in Use autorstwa Raymonda Murphyego. Zresztą pozycje z Cambridge tułają się w mojej zawiłej drodze nauki języka angielskiego. Z braku systematyczności ciągle wracam do podstaw i miotam się pomiędzy komunikacja w języku angielskim, a poprawną gramatyką. Chociaż moi korespondenci są bardzo wyrozumiali dla błędów, nie zostawiam angielskiego samopas. Dlatego co jakiś czas odświeżam pana Muprhy i biorę się za ćwiczenia. Z niemałą przyjemnością spotkałem w iTunes dwie pozycje Cambridge University Press: English Grammar in Use Activities oraz English Grammar in Use Tests. To jest coś, czego potrzebowałem. Bodziec do ciągłej pracy w kieszeni. Pięknie!

English Grammar in Use Activities to aplikacja, której zadaniem jest zgłębianie tajników gramatyki w języku angielskim. Ćwiczenia są podzielone na rozdziały odpowiadające odpowiednim czasom i problemom językowym.

gua1.jpg

Materiał jest solidnie przygotowany (aż głupio pisać coś tak oczywistego). Mamy tu ponad 2800 pytań, których poziom trudności jest bardzo rozpięty. Przed każdym ćwiczeniem mamy krótką instrukcję obsługi co i jak mamy wykonać.

c2.jpg

Autorzy dali nam możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na kilka sposobów. Po pierwsze, sami będziemy musieli wypełniać niedokończone zdania. Tutaj strasznie, ale to strasznie boli brak wsparcia dla klawiatury poziomej. Drugi rodzaj zadań to zaznaczenie odpowiedzi z podanych wyrazów.

c4.jpg

Każda seria ćwiczeń posiada dziesięć pytań. Sami ustalimy, czy sprawdzanie poprawnych odpowiedzi ma nastąpić po każdej sesji czy po każdym z dziesięciu pytań. Karta wyników zawiera również ikonkę głośniczka, po którego wybraniu będziemy mogli odsłuchać głos lektora.

c1.jpg

Bardzo cieszy fakt, że w dużej ilości ćwiczeń będziemy mogli odsłuchać nieskazitelnej dykcji, którą poda nam na tacy lektor. Program umożliwia również nagranie naszego głosu w celu porównania wymowy. Jednak implementacja tej funkcji w moim odczuciu jest mało użyteczna. Nie mamy tutaj jakiegoś narzędzia analizującego i porównującego nagranie. Od po prostu mówimy do głośnika, co równie dobrze możemy wykonać bez rejestrowania wypowiedzi.

Program zawiera również słownik, oraz miejsce na notatki, gdzie możemy wpisywać nasze uwagi. Co ciekawe możemy je nawet nagrać. Samo tworzenie wpisów nie przysporzy nam kłopotów, gorzej jest natomiast z późniejszym użyciem treści. W moim przypadku notatki znikają po wyjściu i ponownym uruchomieniu programu. Tak, spore niedopatrzenie. Jeśli już mówię, co nie leży mi w programie, to nie mogę odżałować braku opisów do czasów w języku angielskim. Rozumiem, że aplikacja skierowana jest do osób, które już coś wiedzą z podstaw gramatyki. Jednak miło byłoby sobie przypomnieć konstrukcję zdania dla Present Simple 😉

Drugi program to English Grammar in Use Tests. Tutaj mamy do czynienia z czystym testem wyboru. Aplikacja mocno jest powiązana z książką o której pisałem na początku artykułu, gdyż odnosi nas do rozdziałów w publikacji gdy chcemy zapoznać się z zasadami pisowni.

c6.jpg

Podobnie jak w poprzedniej aplikacji mamy szczegółowy podział na zagadnienia jakie chcemy ćwiczyć. Gdy przejdziemy już prawidłowo serię pytań będziemy mogli spróbować swoich sił w teście sprawdzającym wiedzę. Dostępne są również statystyki naszych poczynań z gramatyką.

c8.jpg

Aplikacja ma jedną wadę, dźwięk, którego nigdzie nie można wyłączyć. Próba wieczornego sprawdzenia swojej wiedzy w łóżku spełzła na panewce. Pobudka małżonki murowana. Sam dźwięk również ma wiele do życzenia, ale to już kwestia gustu.

Reasumując

Cambridge University Press to solidny partner w nauczaniu języka angielskiego. Widać to po tym jak materiał został włożony do iPhone`a. Rozczarowują jednak niedociągnięcia programistyczne w samych aplikacjach. Szczególnie w EGiUA. Znikające notatki przełknę, ale pisanie na klasycznej klawiaturze komórkowej to dla mnie słaby atut. Gdy tak patrzę na te dwie pozycję, to większym sentymentem zapałałem do tańszego Use Tests. Szybkie sprawdzenie wiedzy, bez zawiłego interfejsu jest w sam raz na kurs angielskiego w autobusie czy tramwaju.

Z punktu widzenia nauki polecam. Jeśli patrzę na pracę programistów… czekam na aktualizację.

Witryna aplikacji – KLIKNIJ
English Grammar in Use Tests w iTunes – KLIKNIJ (Cena: 3,99 Euro)
English Grammar in Use Active w iTunes – KLIKNIJ (Cena: 7,99 Euro)

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. mrozowski

    hehe zgadzam się, Murphy napisał najlepszą książkę uczącą gramatyki angielskiej, towarzyszyła mi w liceum i przed maturą 🙂

  2. stoodi

    Książka świetna, niestety płytka CD nie działa na Mac, nawet pisałem do nich i mi odpisali, że nie planują na razie takiej wersji. Co gorsze, na VirtuaBox też nie pomyka, raz udało mi się uruchomić na Parallels.
    Najgłupsze z tego jest to, iż jest to aplikacja flash, która przez www działa ok, na cd niestety nie ma opcji odpalenia w przeglądarce.