^

Photoshop obchodzi 20 urodziny

Przemysław Marczyński

19 lutego 2010
photoshop.png

W branży komputerowej niewielu może poszczycić się podobnym wynikiem. Dziś Photoshop obchodzi swoją 20 rocznicę. Bezapelacyjnie, narzędzie bez którego nie można wyobrazić sobie działania wydawnictw, drukarni i całej branży związanej z grafiką. Ta rocznica jest dowodem tego, jak dużo pracy należało włożyć, aby jeden program graficzny stał się tak potężny i zagarnął praktycznie całą branżę, stając się synonimem cyfrowego obrazu. Format PSD, bez tego nikt zajmujący się grafiką „na serio” nie wychodzi z domu.Ten nieukrywany monopol, jest również źródłem problemów (zresztą jak każdy monopol). Kłopoty z kompatybilnością podczas prób pracy na innych aplikacjach, cena czy brak PS na Linuxa to tylko kilka głosów jakie pojawiają się podczas dyskusji na temat tego oprogramowania. Nie ma jednak co ukrywać, Photoshop to najlepszy program graficzny jaki jest na rynku. Ale przecież 20 lat tworzenia tej aplikacji musiało zaowocować tak silnym narzędziem.

narzedzia1990_1999.png

narzedzia2000_2009.png

Urodzinowy konkurs Adobe
W związku z tą okazją na łamach Kreatywnego Bazaru będzie można wygrać Adobe Photoshop CS4, Adobe Lightroom 2 oraz Adobe Photoshop Elements 8. Co trzeba zrobić? Zaprojektować urodzinową kartkę dla Photoshopa. Po szczegóły odsyłam tutaj.
Pozwolę sobie zacytować ciekawy tekst o historii Photoshopa. Ta krótka lekcja jest również encyklopedycznym przeglądem tego jak rozwijał się świat grafiki komputerowej. Warto zanurzyć się w lekturze.
Pionierskie początki
1987 – Thomas Knoll pisze kod do wyświetlenia obrazów w skali szarości na wyświetlaczu monochromatycznym. Aplikacja pozwala na odczytywanie i zapisywanie plików w różnych formatach, dokonywania drobnych zmian w obrazie, regulacje tonacji barw, balansu bieli, odcieni i nasycenia barw. Program pozwalał też na tworzenie prostych rysunków.
1988 – na rynku pojawiają się pierwsze aplikacje do pracy z grafiką pikselową. Thomas i John Knollowie sprzedają licencję na pierwszego Photoshopa firmie Barneyscan. Do produkowanych prze nią skanerów dołączono ok. 200 egzemplarzy programu. Bracia prezentują Photoshopa Russellowi Brownowi, głównemu dyrektorowi ds. grafiki w firmie Adobe, i Johnowi Warnockowi, współzałożycielowi firmy.
1989 – Adobe i bracia Knollowie uzgadniają ostateczną wersję umowy licencyjnej, na mocy której Adobe nabywa prawo do dystrybuowania oprogramowania Photoshop.
1990 Adobe Photoshop 1.0 pojawia się na rynku w wersji na komputery Mac. Zdobywa natychmiastowe, szerokie uznanie wśród projektantów grafiki. Wydawcy i spece od marketingu polubili możliwość retuszowania i łączenia zdjęć – funkcje, z których Photoshop słynie do dziś. Pierwsza wersja pozwalała ponadto na korekcję barw, optymalizację obrazu pod kątem wydruku i obsługę krzywych.
Zdobywanie prymatu w branży
1991 – Pojawia się Adobe Photoshop 2.0, również w wersji na komputery Mac. Tymczasem rynek obróbki obrazu nabiera rozpędu. Na rynku pojawiają się konkurenci Photoshopa, w tym PhotoStyler przejęty przez firmę Aldus. Apple wprowadza System 7 i dodaje do interfejsu kolor. Druga wersja Photoshopa oferujem.in. moduł rastrujący do plików Adobe Ilustrator, obsługę palety kolorów CMYK i narzędzie pióra i bichromię.
1993 – Dostępna jest kolejna wersja programu – Adobe Photoshop 2.5. Najpierw na platformę Mac, potem, po wprowadzeniu przez Microsoft systemu Windows 3.1, również na tę platformę. Wersja 2.5 oferuje m.in. funkcję palet i obsługę plików 16-bitowych.
1994 – pojawia się kolejna wersja programu, najpierw na platformę Mac, potem również na Windows, IRIX i Solaria. Photoshop staje się standardem w zakładach poligraficznych, studiach filmowych, agencjach reklamowych i korporacyjnych działach marketingu. Wraz z wersją 3.0 pojawia się przełomowa obsługa warstw. W tym samym roku Adobe przejmuje firmę Aldus.
1995 – Adobe kupuje Photoshopa od jego twórców, braci Knoll. Na rynku pojawiają się pierwsze aparaty cyfrowe powszechnego użytku. Casio prezentuje pierwszy aparat cyfrowy z wyświetlaczem LCD z tyłu obudowy.
Rozwój Internetu i grafiki cyfrowej
1996 – Do sprzedaży trafia Adobe PhotoDeluxe® 1.0. Co oferuje? Wspomagane działania retuszowania, naprawiania i dodawania efektów specjalnych, szablony biznesowe na potrzeby drukowania i tworzenia stron WWW, importowanie zdjęć ze skanerów, aparatów cyfrowych i płyt CD-ROM. Pod koniec roku na rynku pojawia się Photoshop 4.0 w wersjach na Mac i Windows – od tego czasu wersje dla oby platform wprowadzane są na rynek równolegle. Wersja 4.0 obsługuje już warstwy dostosowania. Rok 1996 to również rok wydania przez Macromedię programu Flash. Rynek Internetu gwałtownie rośnie, w USA zaczyna powstawać tzw. „bańka dotcomów”.
1998 – Najpierw do sprzedaży trafia Photoshop 5.0. Kolejne udogodnienia to procedury pracy z kolorami oparte na standardach ICC (International Color Consortium), możliwość wielokrotnego cofania czynności (paleta historii), narzędzie magnetyczne lasso oraz możliwość edytowania wprowadzonego tekstu. Zawodowi fotografowie zaczynają przyjmować dobrodziejstwa rewolucji cyfrowej. Obsługa nowych narzędzi staje się koniecznością niezbędnym elementem pracy fotografa. W roku 1998 Adobe wprowadza na rynek program ImageReady® 1.0, aplikacje umożliwiającą szybkie edytowanie grafik na potrzeby serwisów WWW. Pozwala na tworzenie animowanych plików GIF, optymalizację kompresji obrazu oraz generowanie kodu HTML.
1999 – „bańka dotcomów” osiąga swój największy rozmiar. Wszyscy chcą robić biznes w sieci i stawiają strony internetowe. Photoshop staje się niezbędnym narzędziem. Jego najnowsza wersja 5.5 sprzedawana jest z aplikacją ImageReady pozwalającą na zapisywanie plików graficznych od razu w serwisach WWW.
Nowe milenium – nowe możliwości
2000 – do sprzedaży trafia Photoshop 6.0. Obsługuje kształty wektorowe, posiada nowy interface, okno dialogowe z opcjami mieszania, oraz nowy, ciekawy filtr – skraplania
2001 – pojawia się młodszy brat Photoshopa – Photoshop Elements 1.0, przeznaczony dla domowych adeptów cyfrowej fotografii, pozwalający na podstawową obróbkę zdjęć. Posiada takie funkcje jak Photomerge, przycinanie zdjęć, automatyczna regulacja jasności i nasycenia barw, korekcja efektu czerwonych oczu. Podobnie jak starszy brat posiada paletę historii –ułatwiającą pracę nad zdjęciami.
2002 – Rośnie zapotrzebowanie na obrazy, które można wykorzystać w różnych mediach — druku, serwisach WWW, na urządzeniach przenośnych i w filmach. Tymczasem na rynku pojawia się Photoshop 7.0. z nowym pędzlem korygujący, w pełni wektorowym tekstem, z nowym silnikiem malowania oraz przeglądarką plików.
2003 – Branża fotograficzna robi duży krok naprzód i wprowadza formaty RAW, które umożliwiają użytkownikom robienie zdjęć o dużo większej rozpiętości tonalnej i niebywałej dotąd szczegółowości. Adobe wypuszcza wtyczkę Adobe Camera Raw umożliwiającą pracę bezpośrednio na oryginalnych danych zarejestrowanych przez czujnik aparatu cyfrowego. Rozwija się też cyfrowa fotografia amatorska –coraz więcej osób posiada aparaty cyfrowe, chce poprawiać i katalogować zdjęcia. Pojawia się Photoshop Album 1.0.
Rodzina się powiększa
2003 – Pojawia się na rynku pierwszy Photoshop z serii CS. Wchodzi w skład pakietu Creative Suite wraz z InDesignem oraz Illustratorem. Najnowsza wersja wzbogacona jest m.in. o w komendę dostosowania barwy, filtr rozmycia soczewkowego, histogram aktualizowany w czasie rzeczywistym oraz hierarchiczne grupy warstw.
2005 – Adobe przejmuje firmę Macromedia… i wypuszcza Photoshopa CS2, wyposażonego w całą masę nowych usprawnień: Adobe Bridge 1.0, inteligentne obiekty, możliwość zniekształcanie obrazu, pędzel do korygowania punktowego, narzędzie do redukcji efektu czerwonych oczu, filtr korekcji soczewki, inteligentne wyostrzanie, znikający punkt, inteligentne przewodniki, wsparcie obróbki HDR.
2007 – to rok premier. Najpierw na rynku pojawia się Lightroom – program dla fotografów do zarządzania, edytowania i prezentowania dużej liczby zdjęć. Chociaż możliwości graficzne ma mniejsze niż starszy brat, pozwala znacznie usprawnić pracę i oszczędzać czas zawodowym fotografom. Kolejna premiera to pakiet Creative Suite 3 zawierający Photoshopa CS3. Premierę poprzedza udostępnienie pierwszej publicznej wersji beta – w udoskonalanie finalnego produktu włączona zostaje cała społeczność użytkowników programu. Pojawiają się inteligentne filtry, narzędzie szybkiego wybierania i wygładzania krawędzi, automatyczne wyrównywanie i zlewanie warstw. W pakietach Creative Suite są już produkty przejętej Macromedii. Pojawia się też wersja Photoshop CS3 Extended, potrafiąca w zasadzie wszystko, łącznie z wizualizacjami 3D, edytowaniem tekstur, obsługą formatu DICOM, edycją ruchomej grafiki i warstw wideo, malowaniem filmów i przetwarzaniem stosów zdjęć. Ta wersja wykracza daleko poza swoją tradycyjną użyteczność. Wykorzystywana jest m.in. w architekturze, inżynierii i medycynie.
Innowacji ciąg dalszy
2008 – kolejne premiery. Na rynek trafia w pełni zintegrowany z Photoshopem Lightroom 2. Pojawiają się też kolejne pakiety Creative Suite. Nowy Photoshop CS4 to przede wszystkim sprawniejsza i wydajniejsza praca. Charakteryzują go nowe panele: korekt i masek, płynniejsze obracanie i przybliżanie/oddalanie, płynne obracanie płótna, wspólny interfejs użytkownika oraz inteligentne skalowanie treści. Grafików coraz bardziej interesuje trzeci wymiar. Photoshop CS4 w wersji Extended posiada nowe funkcje edytowania i łączenia grafiki 3D.
2009 – Młodszy brat Photoshopa – Photoshop Elements – też dorasta. Wychodzi w wersji 8.0. wyposażony m.in.w takie funkcje jak rozpoznawanie osób na zdjęciach. Użytkownicy dostają też 2GB bezpłatnego miejsca na serwerze do przechowywania zdjęć. Na jesieni Adobe wprowadza Photoshop.com Mobile dla użytkowników iPhone’ów oraz urządzeń z oprogramowaniem Android. Aplikacja pozwala na podstawową edycję zdjęć i korygowanie barw, jest zintegrowana z serwisem Photoshop.com, dającym użytkownikom 2GB miejsca na serwerze do przechowywania zdjęć. Od premiery w październiku 2009 r. Photoshop.com Mobile for iPhone został pobrany ponad 6,5 miliona razy przez użytkowników z całego świata. Gartner ogłasza, że w 2009 r. smartfony stanowiły 14% całego rynku telefonów komórkowych.

Witryna programu Adobe Photoshop – http://www.adobe.com/pl/products/photoshop/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy