^

Na 3 urodziny – PDFpen oraz TextExpander

Przemysław Marczyński

22 lutego 2010

mojmac_3urodziny_pdfpen_te.png

SmileOnMyMac to firma, która nie wiem dlaczego, ale faktycznie raduje mojego laptopa. To za sprawą produktów tej firmy, które od dłuuugiego czasu towarzyszą mi w pracy. Szczególnie dwie pozycje w zbiorach programistycznych zostały przygarnięte przez mojego systemowego kota. I to właśnie je, będziecie mogli już dzisiaj wygrać w kolejnej odsłonie urodzinowego cyklu.

Nie wiem jak daleko powinienem sięgnąć pamięcią, gdybym chciał powrócić do mojego pierwszego zetknięcia się z produktami tej firmy. To będzie naprawdę długi kawał czasu i przyznaję, że z dużym szacunkiem podchodzę do tego co oferuje ta grupa programistów.

Wspominałem o dwóch aplikacjach. Dziś raczej trudno byłoby sobie wyobrazić bez nich moje funkcjonowanie. Wpisują się w nurt tych programów, bez których przesiadając się na Windowsa w pracy wiem, że czegoś i brakuje. Jako ogromny zwolennik formatu PDF używam programu PDFpen przy edycji tego rodzaju plików. Jako redaktor (szumnie powiedziane ;-)) oraz prowadzący blog TextExpander to rewolucja na miarę koła.

PDFpen to wyśmienity edytor plików PDF. Przy zawrotnej cenie Acrobata firmy Adobe uważam PDFpen za fantastyczne rozwiązaniem. Możemy edytować tekst, kopiować, wstawiać i usuwać obrazki, a nawet tworzyć formularze. W bardzo elastyczny sposób możemy zmienić kolejność stron dokumentu oraz dodać komentarze do tekstu. Zakreślanie i wstawianie zdjęć to proste zadanie z tym programem. Jeśli pracujecie z plikami PDF, to jest to aplikacja musowa, aby znalazła się na waszym dysku.

pdfpen-markup.png

TextExpander ułatwia mi każdy kontakt z klawiaturą. Dziś pisanie tekstów, to w dużej mierze zadanie tej aplikacji. Nie mam pojęcia, jak pracować bez niej. Jeśli kiedyś spróbujecie pobawić się wersją testową, zaręczam, nie ma powrotu. Działanie aplikacji to prosty schemat. Przypisujemy dowolnemu ciągowi znaków wyrazy lub całe zdania. Zatem długi podpis na forum czy w komentarzu możemy zamknąć na przykład w skrócie „%POD”. Tak przygotowane odnośniki, posegregowane w kategorie to narzędzie wręcz niezastąpione gdy pracujemy przy tworzeniu tekstów.

TextExpanderscreenshot.png

Witryna programu PDFpen – http://www.smileonmymac.com/PDFpen/
Witryna programu TexExpander – http://www.smileonmymac.com/TextExpander/

Właśnie te dwie aplikacje znajdą swoich nowych użytkowników wśród czytelników Mój Mac. Zatem do dzieła 😉

Co zrobić aby wygrać?
1. Odpowiedz na pytanie konkursowe. Odpowiedzi przyślij na adres 3urodziny@mojmac.pl
2. Jeśli chcesz brać udział w losowaniu PDFpen w temacie wiadomości z odpowiedzią napisz „Konkurs PDFpen”3. Jeśli chcesz brać udział w losowaniu TextExpander w temacie wiadomości z odpowiedzią napisz „Konkurs TextExpander”4. Umieść na Blipie, Twitterze lub gdzieś w sieci informację o konkursie (np. KONKURS – Wygraj PDFpen lub TextExpander na 3 urodziny Mój Mac – https://mojmac.pl/2010/02/22/na-3-urodziny-pdfpen-oraz-textexpander/).5. Podaj w komentarzu odnośnik do Twojej wiadomości na Blipie, Twitterze, Flakrze lub w innym miejscu sieci oraz o jaki program chcesz zdobyć.
6. Wyrażacie zgodę na Zasady konkursu

Pytanie konkursowe:


Który z programów SmileOnMyMac zdobył prestiżową nagrodę Macworld 2009 EDDY AWARD?

Biorąc udział w zabawie, wyrażacie też zgodę na wszystkie punkty w poniższych Zasadach, więc zapoznajcie się z nimi dokładnie.

Zasady konkursu:
1. Należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie i wysłać je na adres 3urodziny@mojmac.pl
2. Należy umieścić informację o konkursie na Blipie, Twitterze, Facebooku, Flakerze lub innej witrynie społecznościowej.
3. W komentarzu proszę o umieszczenie odnośnika do informacji wymaganej w punkcie 2 oraz nazwę aplikacji.
4. Aby wziąć udział w konkursie należy spełnić wszystkie trzy zalecenia z punktów 1-3.
5. Jedna osoba może wysłać zgłoszenie tylko jeden raz.
6. Osoba, która wygra program w konkursie zgadzają się na przekazanie danych producentom aplikacji, potrzebnych do wygenerowania kodów licencyjnych i umieszczenia ich w bazie klientów.
7. Koniec konkursu 28 lutego, 2010 roku.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (19)
L

19 komentarzy

 1. MACiek

  …. Co zrobić aby wygrać?
  punkt 1 – … w temacie wpisz “Konkurs ForkLift”
  powinno być chyba PDFpen oraz TextExpander
  …mam nadzieję jednak, że nie zwracasz uwagi na temat e-maila, bo wcześniej na poprzednia pytania pisałem rożne rzeczy …

  • Przemysław Marczyński

   Nie, nie. Treść tytułu ma mi pomoc w posegeegowaniu odpowiedzi. I tak sprawdzam wszystko ręcznie. Najwazniejsza jest odpowiedź na pytanie i blip, twit.

 2. Przemysław Marczyński

  Przypomnę jedynie, aby wysyłać e-maile z odpowiedziami oraz w tytule wpisać jaki program ma być brany pod uwagę w losowaniu. Ułatwi mi to życie. Dzięki 😉