^

Wreszcie CAD zmierza na Mac OS X

Przemysław Marczyński

5 lutego 2010
Bricsys.jpg

Chciałoby się powiedzieć „inżynierowie, widać światełko w tunelu”. Na ten dzień czekałem od dawna i jeśli mam być szczery nie spodziewałem się, że nadejdzie za mojego życia (przynajmniej zawodowego). Prawdziwa, szanowana i doceniana platforma CAD zmierza na Mac OS X. Kilka dni temu oficjalnie ogłoszono, że Bricscad pod koniec tego roku będzie natywnie (HURRA!) działał na komputerach Apple.

Bricscad.jpg

Jest to o tyle ważne, że zapowiedzi padają od samego producenta, a nie pokątnie. Autodesk swojego czasu zafundował nam ankietę, który z naszych programów chciałbyś zobaczyć na komputerach Apple. Od tej pory cisza. Jednak nikt nie wie, co pod kołderką giganta CADowego się dzieje. Chcę wierzyć, że ruch Bricsys`a przyspieszy rozważania firmy Autodesk nad wypuszczeniem aplikacji pod Mac OS X.
Dla mnie to doskonała wiadomość i myślę, że dla dużego grona inżynierów również. Apple mam nadzieje przestanie być kojarzony jako komputer dla grafika i DTPowca. Przecież tak doskonała platforma jaką jest Mac OS X sprawdzi się wyśmienicie w zaawansowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Aż sam się dziwię, dlaczego ta wymagająca branża była traktowana po macoszemu.
Brawa dla Bricscada za odważny i śmiały ruch. Musieli włożyć w to dużo pracy. Przepisano rdzeń aplikacji pozostawiając technologię IntelliCAD. Stworzenie nowego kodu już zaowocowało udostępnieniem programu dla systemów Linux`a. Na razie w wersji Alpha, ale to już jest poważny krok naprzód.
Obiecałem sobie, że nie zaktualizuję mojej wersji AutoCADa dopóki nie wyjdzie na Maka. Teraz muszę chyba cofnąć przyrzeczenie. Gdy pojawi się Bricscad ma Mac OS X kupuję go!
Oto link do tej wyśmienitej wiadomości – https://www.bricsys.com/common/news.jsp?item=149

Witryna firmy Bricsys – https://www.bricsys.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

 1. SebaSonido

  SolidWorks również ma się niedługo pojawić 😉

  Odpowiedz
 2. Adams

  SW ma też pojawić sięna maka? Kiedy??? WOW , to byłoby coś!!

  Odpowiedz
 3. oli

  To jest swietna wiadomosc, druga z solid worksem rowniez. moze to przycisnie autodesk’a.
  PS. a znacie jakies programy do zarzadzania projektami, wiem ze merlin jest dobry, zaluje ze od mirosoftu projecta nie bo jest bardzo czesto uzywany.

  Odpowiedz
 4. Inz.

  Już od dawna VectorWorks jest dostępny na 'naszą platformę’… Całkiem spory konkurent Autodeska…

  Odpowiedz
  • Przemysław Marczyński

   Zawsze VectorWorks kojarzył mi się z polem architektów mniej z branżą metalową. Swojego czasu uruchomiłem VW i zupełnie nie podszedł w moich zastosowaniach. Może nowe wersje wniosły dużo zmian, tego nie wiem. Bricscada znam więc wiadomość ucieszyła mnie jak małe dziecko lizak 😉

   Odpowiedz
 5. Adams

  SebaSonido – a możesz podać źródło tej informacji o SolidWorksie? Skąd takie polotki posiadasz? Śledzę wiele stron o tej tematyce i nigdzie nie pojawiają się informacje na ten temat. Chyba, że przegapiłem. Pozdrawiam, i cieszyłbym się z SW na Maczka, to jest to czego mi brakuje.

  Odpowiedz
 6. gregory

  CAD’y to zupełnie nie moja działka i zdaję sobie sprawę, że mogę trochę spłycić temat, ale w kwestii modelowania (czegokolwiek) polecam Google SketchUp’a. Program jest w moim odczuciu genialny. Biblioteki obiektów w necie imponujące. Z tego co się orientuję to staje się on już standardem np. na wydziałach architektury – akurat tam znam ludzi i właściwie tak dowiedziałem się o programie… Świetne narzędzie dla budujących, wykańczających, urządzających domy…
  Link w zasadzie łatwo wygooglać 🙂 ale na wszelki wypadek wklejam http://sketchup.google.com/

  Odpowiedz
 7. Rajmund

  Dla zainteresowanych CAD sharkcad i viacad dedykowanym od początku pod MAC zapraszam na stronę: http://www.sharkcad.pl

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.