Kilka dni temu miałem okazję napisać artykuł o aplikacji TV Guide 2 PL. Sama recenzja programu to ciepłe słowa o jego działaniu i funkcjonalności. Jednak poruszony przeze mnie temat płatności za program, wzbudził ciekawą polemikę. Odbiło się to również w korespondencji elektronicznej. Miałem przyjemność zetrzeć się w rozmowie z Panem Andrzejem Kordaczukiem, współtwórcą programu. Owocem tej rozmowy jest decyzja, żeby oddać głos programistom TV Guide PL.
Oficjalne stanowisko twórców aplikacji TV Guide PL
19 listopad 2009, Warszawa, Wrocław
Wyjaśnienia pragniemy rozpocząć od zarzutu, który użytkownicy dość często powtarzali. Chodzi o, według części użytkowników, nieuczciwy sposób w jaki ich potraktowaliśmy, a konkretnie o opis aplikacji w AppStore. Przyznajemy się do błędu, spóźniliśmy się z uzupełnieniem opisu o te kilka godzin, jak się okazuje, kilka godzin za późno.
Kolejnym zarzutem, z którym się spotkaliśmy, jest zarzut odnoszący się do tego, że aplikacja w AppStore jest w kategorii „Free” a jednak trzeba za nią płacić. Jest bardzo delikatna różnica pomiędzy opłatą za samą aplikację a subskrypcją, bądź abonamentem za dane, z których aplikacja korzysta. Innymi słowy, jest to darmowa aplikacja do przeglądania płatnych danych. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić darmowy okres „próbny”, dzięki któremu każdy może zdecydować, czy chce w przyszłości korzystać z aplikacji.
Wprowadzenie jednorazowej opłaty w wysokości 0,79€ nie byłoby dobrym pomysłem, choć wtedy aplikacja zdecydowanie nie byłaby darmowa. Automatycznie zarzut użytkowników o błędnie umiejscowioną aplikację w kategorii „Free”, rozwiązałby się sam, ale to nie pokryłoby to stałych kosztów w dalszym okresie, a jedynie zwiększyło koszt dla użytkowników na samym początku.
Kolejnym zarzutem jest to, że poprzednia wersja była bezpłatna. To prawda, ale za cel przy tworzeniu wersji 2.0 postawiliśmy sobie dodanie funkcjonalności, których brakowało użytkownikom w wersji pierwszej. Oprócz zmian w sposobie działania aplikacji, byliśmy zobligowani do podpisania umowy z firmą, która sprzedaje nam dane EPG, co pociągnęło za sobą wprowadzenie płatnej subskrypcji. Działamy legalnie, w podobny sposób w jaki funkcjonuje wydawca papierowych programów TV, pobierając przy tym niższe opłaty i taki jest nasz cel. Wiele osób zarzuca, że programy telewizyjne są za darmo dostępne w sieci. To prawda, ale my dajemy do nich interfejs wraz z unikalnymi funkcjonalnościami. W przypadku dużych portali mamy do czynienia z dużą ilością reklam, z których wpływy pokrywają koszty zakupu ramówek. Natomiast my nie zmuszamy użytkowników do oglądania reklam.
W przypadku gdy uda nam się pokryć koszty zakupu EPG, wtedy obniżymy cenę. W chwili obecnej możemy jedynie zgrubnie szacować, czy będziemy musieli dokładać z własnej kieszeni. Nie wykluczamy zatem promocji cenowych. Obecnie koszt subksrypcji jest i tak niższy niż koszt papierowego programu tv, prosimy porównać zawartość obu pod kątem ilości danych i reklam. Prosimy także wziąć pod uwagę, że za cenę niższa niż papierowy program TV, użytkownik otrzymuje kilka razy więcej programów oraz dodatkową funkcjonalność i wygodę. Nasza grupa docelowa jest nieporównywalnie mniejsza od ilości sprzedawanych magazynów TV. Proszę również zauważyć, że kupując aplikację elektroniczną, nie kupujemy kilkudziesięciu stron papieru, który później wyrzucamy i który jest mniej przyjazny naturze aniżeli wersja która utylizować się nie musi.
Mamy w planach intensywny rozwój aplikacji, w tym: dodanie programów radiowych, repertuaru kin oraz wiele udogodnień i nowych rozwiązań multimedialnych.
W przypadku niejasności bądź pytań pozostajemy do dyspozycji.
Z poważaniem, twórcy TV Guide PL Andrzej Kordaczuk (goodmedia) i Jarosław Jacek (BeepStreet) / www.itvguide.pl
Jak to się mawia punkt widzenia, zależy od miejsca siedzenia. Jedno jest pewne, możemy się od siebie uczyć na wzajem przez konstruktywną rozmowę. Każdy ma inne doświadczenia i postrzega inaczej pewne sprawy. Jeśli macie coś do powiedzenia, zapraszam. Komentarze są do Waszej dyspozycji.
TV Guide PL w AppStore – KLIKNIJ
Witryna programu TV Guide PL – http://www.itvguide.pl/
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.