^

Oficjalne stanowisko twórców aplikacji TV Guide PL

Przemysław Marczyński

20 listopada 2009

TVGuidePL.jpg

Kilka dni temu miałem okazję napisać artykuł o aplikacji TV Guide 2 PL. Sama recenzja programu to ciepłe słowa o jego działaniu i funkcjonalności. Jednak poruszony przeze mnie temat płatności za program, wzbudził ciekawą polemikę. Odbiło się to również w korespondencji elektronicznej. Miałem przyjemność zetrzeć się w rozmowie z Panem Andrzejem Kordaczukiem, współtwórcą programu. Owocem tej rozmowy jest decyzja, żeby oddać głos programistom TV Guide PL.

Oficjalne stanowisko twórców aplikacji TV Guide PL
19 listopad 2009, Warszawa, Wrocław

Wyjaśnienia pragniemy rozpocząć od zarzutu, który użytkownicy dość często powtarzali. Chodzi o, według części użytkowników, nieuczciwy sposób w jaki ich potraktowaliśmy, a konkretnie o opis aplikacji w AppStore. Przyznajemy się do błędu, spóźniliśmy się z uzupełnieniem opisu o te kilka godzin, jak się okazuje, kilka godzin za późno.

Kolejnym zarzutem, z którym się spotkaliśmy, jest zarzut odnoszący się do tego, że aplikacja w AppStore jest w kategorii „Free” a jednak trzeba za nią płacić. Jest bardzo delikatna różnica pomiędzy opłatą za samą aplikację a subskrypcją, bądź abonamentem za dane, z których aplikacja korzysta. Innymi słowy, jest to darmowa aplikacja do przeglądania płatnych danych. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić darmowy okres „próbny”, dzięki któremu każdy może zdecydować, czy chce w przyszłości korzystać z aplikacji.

Wprowadzenie jednorazowej opłaty w wysokości 0,79€ nie byłoby dobrym pomysłem, choć wtedy aplikacja zdecydowanie nie byłaby darmowa. Automatycznie zarzut użytkowników o błędnie umiejscowioną aplikację w kategorii „Free”, rozwiązałby się sam, ale to nie pokryłoby to stałych kosztów w dalszym okresie, a jedynie zwiększyło koszt dla użytkowników na samym początku.

Kolejnym zarzutem jest to, że poprzednia wersja była bezpłatna. To prawda, ale za cel przy tworzeniu wersji 2.0 postawiliśmy sobie dodanie funkcjonalności, których brakowało użytkownikom w wersji pierwszej. Oprócz zmian w sposobie działania aplikacji, byliśmy zobligowani do podpisania umowy z firmą, która sprzedaje nam dane EPG, co pociągnęło za sobą wprowadzenie płatnej subskrypcji. Działamy legalnie, w podobny sposób w jaki funkcjonuje wydawca papierowych programów TV, pobierając przy tym niższe opłaty i taki jest nasz cel. Wiele osób zarzuca, że programy telewizyjne są za darmo dostępne w sieci. To prawda, ale my dajemy do nich interfejs wraz z unikalnymi funkcjonalnościami. W przypadku dużych portali mamy do czynienia z dużą ilością reklam, z których wpływy pokrywają koszty zakupu ramówek. Natomiast my nie zmuszamy użytkowników do oglądania reklam.

W przypadku gdy uda nam się pokryć koszty zakupu EPG, wtedy obniżymy cenę. W chwili obecnej możemy jedynie zgrubnie szacować, czy będziemy musieli dokładać z własnej kieszeni. Nie wykluczamy zatem promocji cenowych. Obecnie koszt subksrypcji jest i tak niższy niż koszt papierowego programu tv, prosimy porównać zawartość obu pod kątem ilości danych i reklam. Prosimy także wziąć pod uwagę, że za cenę niższa niż papierowy program TV, użytkownik otrzymuje kilka razy więcej programów oraz dodatkową funkcjonalność i wygodę. Nasza grupa docelowa jest nieporównywalnie mniejsza od ilości sprzedawanych magazynów TV. Proszę również zauważyć, że kupując aplikację elektroniczną, nie kupujemy kilkudziesięciu stron papieru, który później wyrzucamy i który jest mniej przyjazny naturze aniżeli wersja która utylizować się nie musi.

Mamy w planach intensywny rozwój aplikacji, w tym: dodanie programów radiowych, repertuaru kin oraz wiele udogodnień i nowych rozwiązań multimedialnych.

W przypadku niejasności bądź pytań pozostajemy do dyspozycji.

Z poważaniem, twórcy TV Guide PL Andrzej Kordaczuk (goodmedia) i Jarosław Jacek (BeepStreet) / www.itvguide.pl

Jak to się mawia punkt widzenia, zależy od miejsca siedzenia. Jedno jest pewne, możemy się od siebie uczyć na wzajem przez konstruktywną rozmowę. Każdy ma inne doświadczenia i postrzega inaczej pewne sprawy. Jeśli macie coś do powiedzenia, zapraszam. Komentarze są do Waszej dyspozycji.

TV Guide PL w AppStore – KLIKNIJ
Witryna programu TV Guide PL – http://www.itvguide.pl/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. Chilon

  Ale jak bezpłatne dane nagle stają się płatne? Rozumiem zbierają je w jedno miejsce, które zapewne kosztuje XPLN. Możliwe, że dane po prostu odkupują od kogoś wówczas to po prostu ich wygoda za którą użytkowniku misi ekstra płacić.Jest wiele aplikacji, płatnych w których aktualizacje samych danych są bezpłatne. Tłumaczenie się tym, że subskrypcja jest tańsza od papierowego wydania jest podobne do Chewbacca defense http://www.southparkstudios.com/clips/61727. Do tego dodają, że i tak spodziewają się mniejszych zysków bo grupa odbiorcza będzie mniejsza. A pewnie, że będzie mniejsza bo safari jednak jest darmowe, zakładki z programami TV też nie kosztują. Tylko zanim napisali te brednie zastanowili się, ile kosztuje wyprodukowanie papierowej wersji programu? Oni tworzą jeden szablon reszta to automat, papierowy program TV jednak jest ręcznie klepany z tygodnia na tydzień(w te same szablony jednak ręcznie). Jeśli chodzi o grupę odbiorczą, to może zrobią kilka programów dla app store z różnym designem, bo przecież programy TV w polsce wydaje praktycznie jeden wydawca w różnych tytułach aby zdobyć jak najwięcej odbiorców.

 2. P. Rutkowski

  Rozumiem, że nikt nie chce dokładać do interesu, a za włożoną pracę należy płacić. Nie rozumiem jedynie argumentu o kosztach zakupu EPG.
  Choćby dlatego: http://download.ubuntu.pl/tv-guide/

 3. fascik

  Wszystko ładnie, fajnie. Rozumiem koszt i ich wysokość. Faktycznie nawet 3 zł na 3 tygodnie to tyle co papierowy program TV.
  W tym wszystkim najgorsze jest jednak podejście do zmian. Najpierw wydaje się bezpłatną wersję a jak już się ludzie przyzwyczają oraz dadzą info jakie poprawki byłyby mile widziane to wtedy dowala się koszty i po sprawie.
  Przecież można zrobić 2 wersje programów. Jedna z płatnym dostępem i dodatkowymi funkcjami, druga za free tylko i wyłącznie z rozkładem ramówki stacji. Bez push, opisów itp.
  Poza tym tak jak pisał P.Rutkowski – jak to ma się do EPG z ubuntu.pl? Sam z tego korzstam od jakiegoś czasu do EyeTV i nikt o opłatach nie wspomniał.

 4. Lorent

  Jak sie popełniło błąd o parę godzin to trzeba ponosić tego konsekwencje. Jak się ma wypadek samochodowy to trzeba też ponieść tego konsekwencje. Czekam na rozwiązanie problemu a nie na tłumaczenia. Było napisane , że FREE TO MA BYĆ FREE I KONIEC. Trzeba było się nie spóźniać z opisem.

 5. Andrzej Kordaczuk

  @P. Rutkowski, fascik: proszę wierzyć, trafiliśmy na stronę http://download.ubuntu.pl/tv-guide/ jeszcze przed wydaniem pierwszej wersji aplikacji. Nawet napisaliśmy parser do tego XML’a. Problem polega na tym, że te dane są scrapowane z dostępnych w sieci zródeł typu tv.wp.pl. Więc my, redystrybuując te dane, łamiemy prawa autorskie, za które ktoś (np. wp.pl) zapłaciło. Ergo, aby działać „na legalu” musimy opłatę za dane ponosić sami. Już dużo o tym było napisane…

 6. Patryk

  Uważam, że to fair wynagrodzić komuś jego pracę.
  Tym bardziej, że utrzymanie serwera, push notifications oraz apple developer program też swoje kosztuje.
  Jedyne do czego można się przyczepić to to, że autorzy nie poinformowali o wprowadzeniu opłaty.

 7. Patrycjusz Szubryt

  ja i moi znajomi nie kupimy…zostaniemy przy starej wersji…

 8. RyHoo

  Panowie Autorzy
  a może z zysków z reklam pokryć koszty zakupu ramówek? Tak jak w przypadku wielu aplikacji w appstore – wersja free może zawierać reklamy, a jak ktoś opłaci abonament, to pozbywa się reklam.Takie działanie może być jeszcze bardziej dochodowe – w czasach, gdy reklama masowo migruje do internetu a z kolei internauci robią wszystko, by te reklamy blokować w swoich przeglądarkach.
  Osobiście zaakceptowałbym konieczność obejrzenia kilku reklam aby mieć możliwość korzystania z tego bardzo dobrego programu.
  Odnośnie rozwoju programu – błagam – nie popsujcie przeładowaniem dodatków. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Napiszcie lepiej osobny program do radia i do kin i czego tylko dusza zapragnie… To już lepiej dogadajcie się z n-ką i dodajcie możliwość zdalnego zaprogramowania nagrania. Może oni dorzucą parę zeta i program nadal pozostanie free.
  Pozdrawiam i życzę dużo rozsądku przy planowaniu rozwoju tego świetnego produktu.

 9. Andrzej Kordaczuk

  @Patryk, cały czas bijemy się w piersi odnośnie tego, że informacja „poszła” za późno. Było mniej więcej tak, że Apple dodało nową wersję programu do AppStore w nocy polskiego czasu. Aplikacja została pobrana przez wielu użytkowników zanim my byliśmy świadomi, że jest już dostępna. Pół dnia zajęło nam „ogarnianie” spraw z tym związanych, a opisy po zmianie nie aktualizują się z marszu — to już zaobserwowaliśmy.
  @RyHoo, dziękujemy za słowa otuchy 🙂 rozważamy różne opcje, ale tak na prawdę wiele zależy od pierwszych miesięcy, bo w chwili obecnej wszystko opiera się na szacunkach, jakie mogliśmy zrobić mając pewien zasób danych. Co do n-ki, pomysł taki zaświtał już przy v1.0 i jest prawdopodobne, że i taka funkcjonalność się pojawi.
  …i będziemy się starać zachować rozsądek 🙂
  Pozdrawiam

 10. Andrzej Kordaczuk

  Tak informacyjnie — dostępna jest już wersja 2.1 aplikacji. Zachęcam do aktualizacji z 2.0.

 11. jonek

  Tak za EPG trzeba placic firmom ktore je przygotowuja, min. AKPA. Nie jest to tania sprawa. Na ubuntu lezy zipek z tymi danymi, ale jest to kradziez…

 12. Michał

  Ludzie!
  http://tiwi.pl i problem z głowy. Żadnego abonamentu, strona przystosowana pod iPhone. Ikonka ładna się robi. Czego więcej chcieć?
  Jak ktoś nie wie co to za strona to tutaj można przeczytać tutaj (3 różne informacje prasowe):
  http://webhosting.pl/Jeden.click.do.interaktywnego.programu.TV
  http://prportal.pl/2009/10/dostep-do-aktualnego-programu-tv-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-prosty/
  http://interaktywnie.com/biznes/newsy/prportal-pl/tiwi-pl-wkracza-do-mikroblogow-7194
  http://www.pcworld.pl/witryna/2346/TIWI.pl.html (witryna dnia)
  Proste?

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. blog.moridin.pl - O fotografii, Makach (Apple Mac) i nurkowaniu - Konkurs TVGuidePL!... Od ostatnich zawirowań w związku z płatnościami za dostęp do danych w TVGuidePL pojawiła się w AppStore nowa…