^

FileMaker wprowadza Bento 3

Przemysław Marczyński

29 września 2009

Bento3.png

Dziś firma FileMaker oddała nam nową wersję swojej „mniejszej” bazy danych Bento. Wersja trzecia aplikacji to kierunek jeszcze większej integracji programu z systemem i nacisk na mobilność i dzielenie się danymi. Bento 3 przynosi również zmiany w interfejsie oraz zabezpieczenia przed dostępem niepowołanych osób. Sprawdźmy co ciekawego ma nam do zaoferowania nowa wersja.

Bento3_1.png

Teraz obok Kontaktów i zadań z iCala mamy dostęp do zdjęć z iPhoto. W programie mamy szybki dostęp do albumów ze zdjęciami posegregowany dokładnie tak jak w iPhoto. Dla poprawy ergonomii obsługi programu, mamy widok Grid. Mi przynosi on na myśl Zdarzenia z iPhoto. Bardzo przyda się w zarządzaniu danymi z dużą ilością danych. Bento 3 to również udostępnianie danych w sieci lokalnej.

Bento32.png
Podgląd Grid

Do tworzenia bazy danych będziemy mogli użyć nowych rodzajów pól. Między innymi Simple list, Encrypted. Jak widać. FileMaker ukrył w polu Encrypted zabezpieczenie w dostępie do danych. Trzeba nam również wiedzieć, że możemy ustalić hasło dla informacji zawartych w Bento.

bento_Security.png

Z ciekawych opcji jakie zaimplementowano w nowej wersji aplikacji i której osobiście mi brakowało to tworzenie grup mailingowych. Z wykorzystaniem Maila będziemy mogli rozsyłać życzenia do naszych znajomych z Książki adresowej lub informacje promocyjne do kontrahentów. Dodano również funkcję, która wzbudzała moje obawy podczas pracy na dłuższą metę z Bento. Lista projektów i zadań rosła niemiłosiernie szybko i przewijanie lewego panelu zaczynało drażnić. Zastanawiałem się, co zrobię za rok lub dwa. Na szczęście mamy już Library Folder, gdzie możemy umieszczać wszystkie dane, segregując je dowolnie.

Gdy patrzyłem na Bento 2, nie byłem zbyt optymistycznie nastawiony do wydania pieniędzy na aktualizację. Przy Bento 3 nie mam wątpliwości. To duża zmiana z korzyścią dla użytkownika w codziennej pracy z tym programem. Trzeba nam wiedzieć, że sporo zmian wynikło właśnie z nacisków użytkowników i należy się tu pochwała dla FileMakera, że posłuchał ludu. Bento jest teraz naprawdę świetnym produktem.

Polecam zaciągnąć wersję testową aplikacji i sprawdzić nowe Bento w działaniu. Będziemy mieli na to 30 dni. Dobra informacja również dla wszystkich, którzy posiadają licencję na Bento 1 lub Bento 2. Do 28 stycznia będziemy mogli nabyć program za 29 dolarów.

Witryna programu Bento – http://www.filemaker.com/products/bento/features.html
Cena – 49 dolarów.
Wersja testowa do pobrania tutaj.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy