^

Opera 10 już jest

Przemysław Marczyński

1 września 2009

Opera.png

Po dwóch wydaniach Release Candidate przeglądarki Opera, dziś możemy pobrać ostateczną wersję tego produktu. Nie mogę odczepić się od tego programu jeszcze za czasów używania go na PC. Zawsze ceniłem ją za bezpieczeństwo i ergonomię. I tak zostało mi do dziś dnia. Wszystkie sprawy bankowe załatwiam właśnie Operą, a wersja 10 daje mi pod rozwagę, czy nie odstawić Safari na bocznice.

opera10.png

Opera jest szybka. I nie tylko podczas przeglądania stron, ale uruchamiania. Opcja Turbo to świetne rozwiązanie gdy nasze łącze potrafi się przytkać. Program automatycznie kompresuje strony co znacznie przyspiesza ich otwieranie. Kolejną nowością jest podgląd zakładek. Rozsuwając pole Paska kart, będziemy mieli widok stron, które są na nich otworzone. Wygładzono interfejs i jak to w Operze wszystko mamy w jednym miejscu. Klient pocztowy, Rss oraz małe programy – Widżety, dają tej aplikacji sporą przewagę nad konkurencją.

Zapewne posiedzę jeszcze kilka dni na nowym programie do przeglądania stron www. Z Safari trudno mi będzie zrezygnować z faktu na 1Password (ostatnio kupione w promocyjnej cenie). Jednak strony szyfrowane, zabezpieczone i tajne oddaję w opiece Operze. To kawałek świetnej aplikacji. Zobaczcie zresztą sami.

Witryna Opery – http://www.opera.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. magott

  Mnie właśnie denerwuje, że 1Password nie obsługuje Opery….. Na PC tylko na operze siedzę, jednak przyzwyczajenia i wygoda powodują, że pod maczkiem tylko Safari…… Panowie z 1Password – nie można by takiego pluginu do Opery zrobić? hmmmmmm

 2. MACiek

  … a ja wolę Firefox-a 😉

 3. grafmarr

  Tak dla zasady sprawdziłem Operę 10 słynnym już testem Peacekeeper. Wyniki:
  Opera 10: 1567 pkt
  Firefox 3.5.2: 2079 pkt.
  Safari 4.03: 4533 pkt.
  OmniWeb 5.10.1: zawiesza się na początku testu
  Spodziewałem się trochę lepszego wyniku Opery. Na co dzień korzystam z Safari, przyzwyczaiłem się i nie widzę potrzeby zmiany. A Opera z każdym wydaniem jest coraz lepsza. Testy testami, a funkcjonalność i wygoda użytkowania to co innego. Nie dziwię się, że są zwolennicy Opery. To dobra przeglądarka.

 4. Remik_K

  Kocham Opere, ale dopoki nie bedzie napisana natywnie i nie bedzie obslugwac wlasnie 1Password to jest jako druga, ale jak tylko podobno ja przepisza od nowa to bedzie nr. 1. Zreszta zawsze uzywalem Opery jako podstawowej przegladarki, ale od czasu Maca sie to zmienilo. Lubie Safari, ale Opera jest niesamowita.

 5. Przemysław Marczyński

  Właśnie, właśnie. Zapomniałem powiedzieć, że Opera nie jest 64bit pod Snow Leopard.

 6. rzepka

  mam pytanie – dlaczego Opera nie obsluguje gestow taczpada – multitouch? Nowy Firefox to robi, Safari wiadomo ze tak.
  To jedyne co mnie trzyma z daleka od opery na maku

  • Przemysław Marczyński

   @rzepka, z tego samego powodu, co nie można używać w Operze słownika systemowego (na szczęście jest język polski do pobrania). Opera nie integruje się tak mocno z systemem. tak to już sobie programiści wymyślili. może program występując na wielu platformach rządzi się swoimi prawami? trzeba zapytać twórców.