^

Demony i Agenci w Mac OS X prościej

Przemysław Marczyński

16 kwietnia 2009

lingon.png

To, że skrypt w Mac OS X jest narzędziem potężnym, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uruchomić aplikację Automator, aby natychmiast zdębieć od ilości funkcji i możliwości. Rozważania zwykłego użytkownika jak ja, nad zagadnieniami Agenta czy Demona są pomijane. Zresztą co tu analizować, jak programu nie widać. Często nie wiemy ile procesów mamy uruchomionych w tle. Można to sprawdzić uruchamiając systemową aplikację Monitor aktywności. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z dobrodziejstw skryptów, pomocny będzie mały i darmowy program Lingon.

Lingon_okno.png

Dzięki niemu, nakażemy systemowi uruchomić odpowiedni skrypt, przy udziale interfejsu graficznego. Odważniejsi użytkownicy mogą również sami edytować kod skryptów. Nie musimy już wpisywać komend i zagłębiać się w konsolę.

Mówicie, skomplikowane i niepotrzebne? Zerknijcie na stronę Jazzaround, gdzie udostępniono kod nazwany Organised. Bardzo przyjemne narzędzie sprzątające w tle nasze biurko. Wszystkie pliki z pulpitu są przenoszone do katalogu, którego nazwa zawiera w sobie datę utworzenia teczki.

W skryptach systemowych mamy niedocenioną siłę. Warto czasem uruchomić aplikację Automator i wydobyć z niej potencjał. Zdolni programiści potrafią zrobić chyba wszystko. Zobaczcie zresztą sami do czego można wykorzystać Automatora i skrypty. Odnośniki poniżej

Witryna programu Lingonhttp://tuppis.com/lingon/

Skrypty do Automatora – http://automatorworld.com/ oraz http://www.automatoractions.com/

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy