^

Espresso zaparzone

Przemysław Marczyński

23 marca 2009

Espresso.png

Program Espresso właśnie otrzymał numer 1.X. Aplikacja była już zapowiadana na łamach MM, jednak dziś możemy cieszyć się efektem końcowym prac nad tym wyczekiwanym (nie boje się użyć tego słowa) edytorem kodu stron internetowych. Już na początku publicznych testów wersji beta aplikacja była porównywana do swojego największego konkurenta Coda. I z wielu opinii ulegała jej pod wieloma względami. Czy jednak finalna wersja nas zaskoczy?

Espresso1.png

Program wygląda dość schludnie, bez wielu wodotrysków. Osoby, które piszą strony wiedzą, że co za dużo to nie zdrowo. Program ma działać szybko, podpowiadać składnie, ułatwiać nawigacje w kodzie oraz umożliwiać podgląd tego co zostało napisane. Espresso ma to wszystko. Ucieszy nas dodatkowo funkcja przygotowania krótkich kodów (Snippets) i możliwość szybkiego ich wykorzystania oraz automatyczne publikowanie strony na serwerze. Jako poważne narzędzie programistyczne, za jakie należy uważać program, musiała zostać dodana funkcja tworzenia rozszerzeń.

Project Settings.png

Nie zajmuje się pisaniem stron. Jednak prowadzenie tej witryny zmusza mnie do ingerencji w kod strony. Espresso w pierwszym kontakcie przypadło mi do gustu. Kilka funkcji to perełki. To w jaki sposób rozwiązano nawigowanie wśród znaczników oraz automatyczne wyciąganie kodu CSS (znane z programu tego samego autora – CSSEdit). Bardzo dobrze prezentuje się sposób tworzenia projektów z możliwością Live Web View, polegające na zapisaniu kodu HTML bezpośrednio z witryny internetowej.

Ostateczną ocenę pozostawiam tym czytelnikom, którzy znacznie więcej wiedzą o programowaniu stron internetowych. Program dołącza do bogatego grona aplikacji służących do tworzenia stron internetowych na Maka. Jestem pewien, że będzie również w czołówce najbardziej przyjaznych produktów.

Witryna programu Espresso – http://macrabbit.com/espresso
Licencja: Shareware
Cena: 59,95 Euro

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. darek

    Pobrałem i w sumie się nie zdziwiłem, aplikacja nie nadaje się do tworzenia większych projektów w php, jasne, można pisać stronki w html-u i css-ie, i proste skrypciki php.
    Jeśli jednak masz większy projekt to używanie espresso staje się irytujące, podpowiadanie składni kuleje (wręcz nie istnieje), zaznaczanie składni (nawiasów, klamer) nie działa, uzupełnianie składni – brak.
    Jednak Espresso świetnie nada się jeśli mamy zrobić małą poprawkę w serwisie, lub co lepsze zrobić ją online, łatwość połączenia i możliwość pracy jakby się pracowało lokalnie to duży plus. Aplikacja uruchomi się o wiele szybciej niż typowe IDE do cięższych zadań, ale czy warto płacić 60euro tylko za to? moim zdaniem nie, dlatego po skończeniu tego commita dziękuje panom z espresso.