^

CaptureIt! – zapisz wszystko co masz na biurku

Przemysław Marczyński

11 lutego 2009

CaptureIt!.png

Znamy już kilka bardzo użytecznych programów do robienia zrzutów ekranu i zapisywania sekwencji wideo tego co dzieje się na naszym biurku. Niedawno pojawił się nowy gracz – CaptureIt! To co zaskakuje, to sposób obsługi tej aplikacji i to jak tworzymy zrzuty ekranu. Wszystko odbywa się w pływającym oknie.

captureit2.png

Przesuwając kursor myszki, widoczna jest ramka zapisu, która automatycznie znajduje krawędzie okna. Program rozpoznaje obszar pod kursorem. Dodatkowo, możemy swobodnie pracować w danym programie, zmieniając katalogi, pisząc tekst lub wywołując zamierzony efekt, który chcemy uchwycić na zdjęciu. Jeśli będziemy chcieli sami zdecydować jakiej części okna CaptureIt! ma zrobić zdjęcie nie ma problemu. Wybierając opcję ręcznego zaznaczania, będziemy w stanie kontrolować krawędzie obwiedni.

W ciekawy sposób rozwiązano również dostęp do menu. Na krawędzi okna pojawia się menu zawierające najważniejsze funkcje programu, łącznie z możliwością podglądu zapisanych zdjęć.

captureit2-1.png

Program posiada możliwość zapisu filmów, z tego co dzieje się na naszym biurku. I należy przyznać, że CaptureIt! oferuje duże możliwości w tej dziedzinie. Po pierwsze bardzo bogaty zestaw kodeków, przez który możemy przepuścić nasz film.

captureit3.png

Dodatkowo możemy przypisać odpowiedni rozmiar i jakość wyjściowego pliku, a tak zdefiniowane parametry zapiszemy na liście profili. Co mi się spodobało podczas zapisu wideo, to możliwość zmiany położenia okna, którego obszar jest nagrywany. Pamiętam, gdy bawiłem się programem Snapz Pro X. Często byłem zmuszony do nagrywania sekwencji powtórnie lub zwiększana rozmiaru nagrywanego obszaru. Irytowało mnie to dość mocno. W każdym momencie nagrywania wideo z CaptureIt! możemy zatrzymać zapis. Drobnostka, ale przydatna.

Nie obyło się bez wad. Program potrafi zbłądzić podczas automatycznego zaznaczania obszaru. Brakuje mi również ukrycia programu w Docku i dostęp przez belkę menu systemowego. Co do zapisu wideo nie mogę narzekać, zrobiono to dobrze. Może bez wodotrysków, ale solidnie.

Jak na aplikację za 15 Euro, należy przyznać, że CaptureIt! posiada duże możliwości. Zwłaszcza te związane nagrywaniem wideo. Zobaczcie sami. 15 dni wersji testowej pozwoli Wam sprawdzić ten program w działaniu.

Witryna programu CaptureIt! – http://deepit.ru/products/CaptureIt/info/
Licencja – Shareware
Cena –
15 Euro

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. MacKozer

  Super! Myślę o kilku screencastach i właśnie zaczynam rozglądać się za oprogramowaniem 🙂

 2. gregory

  BTW – co polecacie do robienia screencast’ów? – może tym samym wyjdzie nam przy okazji sondaż… rzecz jasna wśród reprezentatywnej grupy ;-p
  Dwie nazwy już mogę powiedzieć, że kojarzę tj: CaptureIt, Snpz pro X…

 3. grzegor

  ScreenFlow jest świetny jak np. chcemy po nagraniu screencastu zrobić zoom na jakieś okno czy inne przydane w tym temacie funkje. Jest też jeszcze iShowU, którym nagrywają tacy spece jak Bert Monroy z PixelPerfect (niestety u mnie nie zdał egzaminu, bo będąc w idle zajmuje często do 15% czasu procesra co jest lekkim przegięciem już jak na nieaktywny program).

 4. CoSTa

  O, dzięki za podrzucenie namiaru na ten soft. Trza się przyjrzeć bo systemowe screenshoty nie wystarczą czasami.

 5. gregory

  Dzięki wszystkim za informacje. W wolnej chwili przyjrzę się dokładniej tym programom.